Endüstri Mühendisliği Yeni Mezunuyum Ne yapmalıyım? Yüksek lisans tercihim ne olmalı.

Sorular ve CevaplarCategory: Yüksek LisansEndüstri Mühendisliği Yeni Mezunuyum Ne yapmalıyım? Yüksek lisans tercihim ne olmalı.
Anonymous asked 2 sene ago

Ben bu sene endüstri mühendisliğinden mezun oldum. Kendimi daha da geliştirip yüksek lisans yapmak istiyorum. Yüksek lisansa hemen başlamalıyı mıyım yoksa biraz çalıştıktan sonra mı başlamalıyım. Tabiki bu arada hem çalışıp hemde yüksek lisansımı yapmayı düşünüyorum. Birde ben tedarik zinciri yönetimi ve lojistik yüksek lisans programını düşünüyorum. Endüstri mühendisliği için bu programı önerir misiniz ?.Tezsiz yüksek lisans yapmayı düşünüyorum. Sizlerinde önerebileceği yüksek lisans programları veya tavsiyeler varsa dinlemek isterim.

2 Answers
Bahadır KAYABahadır KAYA Staff answered 1 sene ago

Açıkçası, geniş bir konu yönlendirmesi açısından Evren Bey’ in bu yazısı yönlendirici olabilir:
 

Yeni Mezun Bir Mühendisin Politikası Nasıl Olmalı?


 
Ancak, Benim fikrim ise iş alanınızla ilgili bir yüksek lisansı tercih etmeniz. Bankada krediler bölümünde çalışıp tedarik zinciri yüksek lisansı yapsanız çok anlamlı olmaz. Eğer çalışma alanınız belli ise o alana yönelik bir tezsiz yüksek yapabilirsiniz. Bankada çalışırken bankacılık yükseği yapmak gibi.
Çalışırken akşam yüksek lisans yapılabiliyor genelde ( firmanın izin vermesi ölçüsünde değişkenlik gösterebilir), bu bağlamda tezsiz yüksek yapılabiliyor sadece. Çünkü tezli yüksek lisanslar gün içerisinde oluyor. Bazı üniversiteler akşam programlarını tezli yüksek lisans olarak yapmış. Akademik kariyer düşünüyorsanız tercih edebilirsiniz.
Benim fikrim yönetim anlamında bir kariyerse “yönetici MBA (Executive MBA)” yapmanız. Ayrıca işiniz spesifik bir alan ise o alana yönelik bir yüksek yapmanız.
Tabi bunlar benim şahsi fikrim umarım faydalı olmuştur.

Uğur KILIÇUğur KILIÇ answered 1 sene ago

Öncelikle ne yapmak istediğimiz önemlidir. Hangi alanda hangi pozisyonda çalışmak istediğimizde önemlidir. Fakat, hayat koşulları da sizi başka bir alana yönlendirebilir. Bir de şu soruyu sormalısınız kendinize yüksek lisansı neden yapmak istiyorsunuz? Yüksek mühendis olmak için mi yoksa akademisyen olabilmek için mi? Yüksek mühendis olup iş alanında yükselmekse amacın bu noktada nasıl bir işte çalışmak istediğin önem arz edebilir. Tabi ki yine bu noktada hayat şartlarının sürüklemesi noktasını atlamamak gerekir. Akademisyen olmak ise amacın, işte o zaman bölümümüzle ilişkili diğer bölümlere de yönelebilirsin. Mesela, Endüstri Mühendisi İstatistik bölümünde de Yüksek Lisans yapabilir. (İstatistik de Yöneylem Araştırması dersi olduğu gibi bizim bölümümüzde de İstatistik dersleri mevcuttur.) Aynı şekilde İşletme bölümünde Yönetim Organizasyon ya da Üretim Yönetimi alanında yüksek lisans yapabilirsin. Bunun gibi daha bir sürü alternatifler mevcut olabilir. Her şeyden önce dingin bir kafa ile düşünmek ve Araştırmak en önemli noktayı oluşturmaktadır diye düşünüyorum.