ODTÜ elektrik elektronik mühendisliği mi yoksa endüstri mühendiliği mi sizce hocam,eğer endüstriyse neden endüstri ve neden ee değil ?

Sorular ve CevaplarCategory: EğitimODTÜ elektrik elektronik mühendisliği mi yoksa endüstri mühendiliği mi sizce hocam,eğer endüstriyse neden endüstri ve neden ee değil ?
8 Answers
Nurşah Karakaşnurşah karakaş answered 1 sene ago

Yonetici olmak veya kendi işini kurma açısından

 

Uğur KILIÇUğur KILIÇ answered 1 sene ago

Öncelikle teknik bir birey mi olmak istiyorsunuz bunu düşünmenizi tavsiye ederim. Sahada çalışmaksa isteğiniz elektrik elktronik daha yararlı olabilir. Ama yönetimsel bir alana yönelmek istiyorsanız endüstri daha mantıklı olur. İş alanı olarak baktığınızda da her alana yönelebilirsiniz. Tabiki de bu üniversite zamanında kendinize katacaklarınızla mümkün olur. Ben bir endüstri mühendisiyim ve hayatının her anında mesleğimi kullanma şansı bulabiliyorum. Endüstri mühendisi olarak her zaman düşünmek zorundasınız ve hep daha iyi nasıl olur diye süşünerek hareket etmiş oluyorsunuz. 

Bahadır KAYABahadır KAYA Staff answered 1 sene ago

Yönetsel beceriler Endüstri Mühendisliği’ nde daha fazla ancak, elektrik elektronik mühendisliği’ nde ciddi istihdam kapıları var. ODTÜ kesinse, Endüstri Mühendisliği yönetimsel açıdan iyi olacaktır. Üniversite iyi olduğu için iş imkanı noktasında sorun yaşayacağını düşünmüyorum.

Nurşah Karakaşnurşah karakaş answered 1 sene ago

mezun olduğum gibi yönetici olucam diye birsey yok biliyorum ve ee yada endustri okusam da yönetici olunabilir yani meseleyi şuna getiricem elektrik ve endustri arasındaki seçimi okurken alıcagım derslere olan ilgimle yapmam yanlış olmaz sanırım değil mi?? bu meseleden bakınca endüstri daha mantıklı bir tercih gibi çünkü elektrik teknik derslerle ilerleyen bir bölüm endüstrinin aksine ama sizin de değiniz gibi elektriğin istihdam alanı fazla bilinen bi meslek  ve endüstri ne yapar denildiğnde benim cok verebilecek bi cevabım olmuyor ama ODTÜ için iş imkanı sıkıntısı olmayacağnı(sizin düşüncenizle) düşünerek bu bölümü seçmek daha mantıklı olabilir diye düşünüyorum.
 

Uğur KILIÇUğur KILIÇ answered 1 sene ago

Evet hemen yönetici olmazsın ama kendi kendini yöneterek hayata başlarsın. Zamanını yönetirsin bilgilerini yönetirsin çünkü önünde çok seçenek vardır. Buna şekil vermem gerekir. Hemen bi durum analizi yapıp mevcut durumunu belirlersin. Sonra ben neyim kimim diye sorarsın. Geleceğe adım atmaya başlarsın. Ve gelecek durum haritanı oluşturursun. Belki sana bu anlattıklarım değişik garip gelebilir. Ama gerçekten sistemli düşünmeyi bir Endüstri Mühendisi olduğunda hayat felsefesi olarak benimsiyorsun, istemsiz bir şekilde. Ben işimin adamıyım diyorsan elektrik elektronik ama hayır ben yeni işlerin adamıyım diyorsan işte ozaman Endüstri Mühendisliği 😉 karar senin. 

Nurşah Karakaşnurşah karakaş answered 1 sene ago

çok teşekkür ederim aydınlatıcı oldu 🙂