Türkiye'nin Endüstri Mühendisliği Platformu

24. İTÜ Sektör Günleri "Otomotiv Sektörü" gerçekleşti!

89

Bu sene 24.’sü düzenlenen İTÜ Sektör Günleri kapsamında Otomotiv Sektörü’nün devleri İTÜ Maçka’da buluştu!

24. İTÜ Sektör Günleri “Otomotiv Sektörü” ile katılımcılar; Mercedes, Volvo Cars, Doğuş Otomotiv’in üst düzey yöneticilerinden şirketlerini, sektörün iş imkanlarını, çalışma şartlarını dinleme fırsatı buldular. Aynı zamanda 2000 yılından beri internet girişimciliğini otomotiv sektörü ile başarılı bir şekilde sentezleyen otomobil portalı Otopark.com ile oldukça keyifli bir söyleşi de gerçekleştirildi.

Doğuş Otomotiv

14639854_10154146561329151_2385116835100536806_n

Oturum, Mert Şenkal’in kimya mühendisliği okurken nasıl satışa yöneldiğini anlatmasıyla başladı. “Yapmak istediğiniz işi yapın, ki bu işi yapıyorsanız her şirkette yükselirsiniz.”, “Staj yaparken size basic işler verecekler, boş vaktiniz olacak ama bunun için şirketi suçlamayın. İşinizi siz yaratın.” gibi kariyer önerileri verdikten sonra Doğuş Otomotiv ile devam etti.

Doğuş Otomotiv 13 farklı markayı (Volkswagen, Audi, Porsche, Bentley…) kapsayan bir şirket. Vizyonu, beklentilerin üzerinde yaratıcı hizmet sağlamak. Turkuaz sistemi ile müşteri eleştirileri çöpe gitmiyor ve hepsi değerlendiriliyor. Call center yerine DİM(Değer ve İlgi Merkezi) var.

Türkiye’nin en çok tercih edilen şirketi olmak istiyorlar. İnsan kaynakları uygulamaları ile çalışanlarına değerli olduklarını hissettiren, ortak bir kültür oluşturmuşlar. Deneyim yaratmaya odaklı bir çalışma ortamı sahipler. Çeşitli işveren uygulamaları var: Diyetisyen hizmeti, çalışanların yer aldığı sosyal etkinlikler(tiyatro, yoga, oktoberfest, kayak, d-day vb.). Yine çalışanlar için GO Gelişim Okulu eğitim platformu var. İnteraktif ve oyun tabanlı bir eğitim platformu. Zorunlu eğitimler dışında çalışanlar istedikleri eğitimi, istedikleri tarihte seçebiliyorlar. Hatta isteyenler blog yazıyor. Şenkal, bu gibi uygulamaların dışında kadın-erkek eşitliğini vurguladı. Kadın işi, erkek işi diye bir şey yok.

Siz de bu bilgilerden sonra Doğuş Otomotiv yeni mezunlara nasıl bakıyor diye düşünüyorsanız, zorlu bir süreç sizleri bekliyor. Senede 3000+ kişinin başvurduğunu ve ancak 13 kişi alındığını belirtti. İlk etapta üniversiteye, sosyal alanda neler yaptıklarına ve stajlara baktıklarını söyledi. Bu kadar elemeden sonra tabiki çalışanlar bu işin hakkını veriyor. Ve Audi Türkiye’nin teknik departmanın Online Doktor hizmetini bulduğundan bahsetti. Ayrıca, yeni mezunlar için olan MT programı var. Bu program da oldukça dolu ve zorlayıcı.

Sektörün geleceğinden de bahsetmemek olmaz. Otonom, birbiriyle konuşan araçlardan söz edildi. Mesela, 10 km ileride bir kaza olacak ve araç senin haberin bile olmadan yolu değiştirip başka bir yerden gidecek.

Volvo Car

14680766_10154152465569151_8423388864122062556_n

Jeoloji mühendisliğinden pazarlamaya giden bir hayatla başladı oturum. Polat, çeşitli iş deneyimleri elde etmesinde ortak faktörün yabancı dil olduğunu vurguladı.

Volvo Car, İsveç kökenli bir şirket.  Şirketin vizyonu, dünyanın en ilerici ve en çok arzu edilen lüks markası olmak. Haliyle mottosu, “Design around you”. Üç temel ilkesi, İskandinav bir marka olmasının etkisiyle, güvenlik, kalite ve çevreye duyarlılık.

1958’de Volvo mühendisi Nils Bohlin günümüzde tüm araçlarda kullanılan 3-noktalı emniyet kemerini icat etti ve patentini aldı. Bu 3-noktalı emniyet kemerini tüm otomobil markalarına bedelsiz olarak verdi. Volvo’nun birçok patenti daha var. Ayrıca, volvo kendi motorunu kendi üretiyor.

Daha temiz sürüş için yaptıkları yeniliklerden bahsetti: “Drive-e“, ” Sensus (Apple Carplay)”

Pazarlama örneği olarak, Volvo S90 lansman videosunu izletti. Volvo Cars’ın  2015 yılından itibaren araba fuarlarına katılmama kararı aldığını açıkladı. Kullanıcılara doğrudan ulaşmak istediklerini, S90 lansmanına 1000 müşteri geldiğini ve onlarla birebir iletişime geçtiklerini, her ürünün kendi müşteri profili olduğundan bahsetti.

Polat, bunların yanı sıra otomobillerin geleceği ile ilgili örnek hikayeler anlattı. Diyelim ki, internetten sipariş verdiniz. Kargocu arabanıza gidecek ve siz iş yerindesiniz, arabanız size kargonun geldiğini söylüyor. Siz onaylıyorsunuz, bagaj açılıyor ve kargocu siparişi bagaja koyup gidiyor. Gelecekte şehirlerin arabaları kaldıramayacağından da bahsetti. Polat’ın dediğine göre insanlar, o zaman geldiğinde araba almayıp artık arabaları paylaşacaklar. Otonom araçlar için de birçok altyapı oluşturulması gerektiğini fakat 2017’de pilot olarak 100 otonom aracın İsveç’te belirli yollarda sürüleceğini söyledi.

Son olarak, Volvo’nun 2020 yılı için sözünü yazmamak olmaz: “2020 yılı itibarıyla yeni bir Volvo’da hiç kimse hayatını kaybetmeyecek.”

Mercedes-Benz

14725503_10154155882959151_4730716514746397962_n

Berkay Tunaboylu, önceki 2 konuşmacıdan farklı olarak Ar-Ge’de çalışıyor. Bu nedenle, daha teknik bir oturum oldu. Mercedes’in tarihçesinden, ilk patentli arabayı (Motorwagen) Benz şirketinin kurucusu Karl Benz’in yaptığından bahsetti.

ALAC Yazılım Geliştirme ve test süreci, ESP, Predictive Powertrain Control gibi sistemlerden bahsetti. Bu sistemlerin geliştirilmesi için ne yapabiliriz gibi sorular sormasıyla interaktif bir oturum oldu. Güzel fikirler geldi. Sonrasında, “Gördünüz mü, o kadar zor değil. Sadece düşünün. Ar-Ge’de çalışanlar süper mucit değil, sizin gibi sıralardan gelmiş insanlar. Gözünüzde büyütmeyin, siz de yapabilirsiniz” diyerek katılımcıları Ar-Ge konusunda cesaretlendirdi. “Şuanda teknolojik bir bomba var. Bu patlamada yer alın. Yeter ki fikir oluşturun ve doğru kişilerle iletişim kurun.” Tunaboylu, Olaylara farklı açılardan bakmayı, sınırların içinde hapsolmamayı vurguladı. Aksların kontrol sistemleri, hava süspansiyonu gibi sistemlerin patentinin Mercedes-Benz Türkiye çalışanlarına ait olduğunu ve her sene birkaç tane patent aldıklarını söyledi.

Otopark.com

14681606_10154161618959151_9133330750855342131_n

Otopark.com oturumu, kurumsallıktan uzak ve diğerlerine nazaran samimi ve sohbet havasında bir oturum oldu. Siteden örnekler gösterilerek bilgi verildi. Yeni araba almak isteyenler için rehber bir portal. Markaların ne düşündüklerini umursamadan rahatça eleştiri yaparak başlamışlar işe. “Hobilerinizi işe dönüştürmek önemli. İlk engel, aile.” ile başlayarak girişimle ilgili konuştular. B planı olmasının önemli olduğunu vurguladılar.

Portalın ayrıca, youtube kanalı da var. Web sitesi ile youtube kanalının kitlesinin farklı olduğundan bahsettiler. Web sitesinde daha çok haberler, kanalda videolar var. Videoyu tüketmek daha kolay. Kitlenin niceliğinden ziyade niteliğine önem veriyorlar. Platformun kitlesinin %44’ünü, 24-35 yaş aralığındakiler oluşturuyormuş.

 

 

 

Yoruma kapalıdır.