rg

Kariyerinizi Planlarken…

Herkese merhabalar. Bu yazımda “kariyer planlama” konusunu ele aldım. Bu konu hakkında, alanında uzman kişilerin görüşlerini ve okuduğum kitaplardan öğrendiğim bilgileri sizlerle paylaşacağım.

Bu yazının kariyerinize küçük de olsa bir katkı sağlaması dileğiyle…

Kariyeriniz Karakterinizle Uyuşmalı

Okuduğunuz bölüm, karakterinizle uyuşuyor mu? Bu sorunun cevabı önemli. Kariyerinizde başarılı olmak istiyorsanız; kişilik özelliklerinize ve karakterinize uygun bir meslek seçmelisiniz. Çünkü iş hayatında mutlu ve başarılı olmak, karakter-kariyer uyumunun çok iyi olmasından geliyor.

Bilgi Birikiminiz Olmalı

Hem mesleki hem kişisel gelişim hem genel kültür yönünden bilginizin iyi derecede olması gerekir.

“Bir konuda çok şey, çok konuda bir şeyler söyleyebilecek duruma gelin.” 

Bildiklerinize, bilgilerinize sürekli yenilerini katın. Bunun faydasını iş hayatında çok göreceksiniz. Örneğin terfi alırken…

İletişim Ağınızı (network) Genişletin

Alanınızla ilgili en az 50 başarılı insan tanıyın. Bunun için seminerlere katılın, farklı sektörlerden insanlarla bağlantı kurmaya çalışın. LinkedIn kullanmak, iletişim ağı oluşturmada çok etkilidir. Mutlaka LinkedIn hesabı oluşturun.

Staj/ İş Tecrübesi Çok Önemli

Üniversitenin ilk yıllarından itibaren staj yapmak, kariyeriniz için oldukça önemli. Stajlarınızı iyi değerlendirin çünkü staj aynı zamanda öğrenme dönemidir. Öğrenmeye hevesli olduğunuzu gösterin, bunun için de soru sormaktan çekinmeyin. Staj yaptığınız yerdeki insanlarla aranız iyi olsun. Bu insanlar, kariyerinize yön verirken karşınıza çıkan fırsatları görmenizi sağlayabilir.

Hedefleriniz Yere Basmalı

“Hedeflerin yere basması” gerçekçi olmaları anlamına geliyor. Yani hedefleriniz AKILLI (SMART) olmalı.

S(Belirli) M(Ölçülebilir) A(Ulaşılabilir) R(Gerçekçi) T(Zamanlı)

“Kariyeri başkaları değil, kişinin kendisi yönetir.”

Comments are closed.