Türkiye’nin Güçlü 3 Kadın Endüstri Mühendisi CEO’SU

419

Uluslararası Çalışma Örgütü’nün(ILO)2017 verilerine göre, Türkiye’de kadın istihdam oranı artarken, orta ve üst düzey kadın yönetici sayısında paralel bir artış görülmüyor. Bu noktada kadın rol modellerin büyük önem teşkil ettiği düşünüldüğünde bir etki bırakmak amacıyla Ekonomist dergisinin bu yıl altıncısını düzenlediği “Türkiye’nin En Güçlü 50 Kadın CEO’SU” araştırması sonuçlandı. Listedeki CEO’lardan 3’ü endüstri mühendisi. Diğer isimlerin ise genellikle işletme, finans, ekonomi, kimya mühendisliği ve matematik mühendisliği gibi bölümlerden yüksek başarılarla mezun olduğunu söylemek mümkün.

Geçen seneki sıralamada birinci olan Boğaziçi Üniversitesi Kimya Mühendisliği lisans ve Endüstri Mühendisliği lisansüstü bölümlerini tamamlamış olan OMV Türkiye CEO’su Gülsüm Azeri ise bu sene listede şirket içerisindeki görev değişikliği sebebi ile yer almamaktadır.

Listede 2017 yılında 4. Sıradayken bu sene 3. Sıraya yükselen MV Holding CEO’su Ebru Dorman, geçen seneki listede 25. Sıradayken bu sene 22’ye yükselen Vakko CEO’su Jaklin Güner ve bu seneki listede 43. Sırada yer alan Manpower Türkiye Genel Müdürü Feyza Narlı’nın endüstri mühendisi mezunu olduklarını görmekteyiz.

Şimdi bu 3 ismin başarı dolu hayatlarını inceleme zamanı:

Ebru DORMAN

Nişantaşı Anadolu Lisesi’ni birincilikle bitiren Ebru Dorman, Boğaziçi Üniversitesi Endüstri Mühendisliği bölümünden 1994 yılında birincilikle mezun oldu. Tübitak-NATO bilim bursu ile California Berkeley Üniversitesinde Endüstri Mühendisliği mastırını, 1999 yılında da Harvard Business School’da işletme mastırını (MBA) tamamladı.

Kariyerine 1995 yılında McKinsey İstanbul’da başlayan Ebru Dorman, firmanın Londra, Helsinki ve Varşova ofislerinde öncelikle finans ve telekom sektörlerinde görev aldı. Londra’da Goldman Sachs’da yatırım bankacılığı ve Morgan Stanley’de girişim sermayesi alanlarında çalıştı.

Dünyanın en büyük telekom şirketlerinden Orange – France Telecom’da 10 yıl boyunca önce girişim sermayesi alanında, ardından Avrupa operasyonlarında pazarlama, satış, müşteri deneyimi, şirket satın alımı ve değişim yönetimi alanlarında Başkan Yardımcısı (Vice President) olarak görev yaptı. France Telecom’un en genç VP’si olan Dorman Capital dergisinin 2008 yılındaki “Dünya Devlerini Yöneten Elli Türk” listesinde yer aldı.

Malezya’nın önde gelen telekom operatörü Maxis’de üç yıl çalışan Dorman önce stratejik planlama, ardından akıllı ev ve geniş bant internet iş biriminden sorumlu Başkan Yardımcılığı yaptı.

17 yıllık yurt dışı tecrübesinden sonra 2013 yılında Türkiye’ye dönerek Acıbadem Sağlık Grubunda Genel Müdür Vekili olarak görev yaptı.

Şubat 2015’te MV Holdinge katılan Ebru Dorman, CEO ve Yönetim Kurulu (YK) Üyesi görevinin yanı sıra StartersHub ve Gedik GSYO YK Başkanlığı, KVK ve Cardtek YK Başkan Yardımcılığı, The LifeCo YK Üyeliği görevlerini de yürütmektedir. Dorman aynı zamanda Çöpüne Sahip Çık Vakfı YK Başkan Vekili ve Endeavor Derneği ve Yönetim Kurulunda Kadın Derneği YK Üyesidir. Evli ve bir çocuk annesidir.

Jaklin GÜNER

Jaklin Güner, İstanbul Teknik Üniversitesi Endüstri Mühendisliği Bölümü’nden mezun oldu. Yüksek lisansını da aynı okul ve bölümde tamamladı.

Kariyerine Arçelik’te başladı; ardından ITCF- Set Group’ta yeniden yapılanma ve yatırımların yeniden projelendirilmesini yürüttü.

 

1997 yılında YKM bünyesine katılan Güner, şirketin kurumsallaşmasına önemli katkılarda bulundu. YKM’nin genel müdürlüğünü yaptığı dönemde Garanti Bankası ortaklığıyla, çipli ve puan toplama sistemli ilk kredi kartı olan Bonus Card’ın yaratılmasında rol oynadı.

Tedarikçilerin barkod sistemi uygulamasına geçişinin sağlanması, ilk SAP Retail uygulamasının başlatılması, perakendede kapsamlı mağaza yazılımı gibi uygulamalarla Türkiye perakendesinin gelişimine katkıda bulunan öncü projelere imza attı.

YKM’nin ardından Güner, Ziylan Grup’a CEO olarak katılarak grubun 2012-2014 yılları arasında yerel toptancıdan bölgesel perakende liderine stratejik ve operasyonel olarak dönüşümü sürecini yönetti. Türkiye’nin en güçlü 50 iş kadını listesinde yer alan Güner, 2014’ten bu yana Vakko CEO’su olarak görev yapıyor.

Sektörün son yıllardaki en büyük işlemlerinden olan, YKM ve Ziylan şirketlerindeki hisse devir ve birleşme süreçlerini yöneten Güner ayrıca BMD (Birleşmiş Markalar Derneği) yönetim kurulu üyesi olarak, sektörün liderliğini yapan organizasyonlarda rol almaktadır.

Feyza NARLI

İstanbul Üniversitesi Endüstri Mühendisliği Bölümü’nden 1996 yılında mezun olan Feyza Narlı, İstanbul Teknik Üniversitesi İşletme Mühendisliği yüksek lisansını 2000 yılında tamamladı. İş hayatına 1998 yılında Exim AŞ’de proje ve satış mühendisi olarak başladı. Sonrasında Oracle Bilgisayar Sistemleri Ltd. Şirketi’nde CRM satış danışmanı; Innova Bilişim Çözümleri’nde sırasıyla e-business çözümleri müdürü, e-business grup müdürü ve e-business çözümleri direktörü olarak çalıştıktan sonra bir süre Londra’da marka yönetimi eğitimi aldı. Ardından Accenture Türkiye’ye kıdemli müdür unvanı ile katılan Feyza Narlı, Türkiye ve İtalya’da farklı proje ve görevlerde yer aldı. Oracle Türkiye’de dijital ve CX çözümleri ülke lideri olarak görev yapan Feyza Narlı, 2018 itibariyle Manpower Türkiye Genel Müdürü oldu.

Get real time updates directly on you device, subscribe now.

Yoruma kapalıdır.