2.png

Agile Proje Yönetimi

Agile Proje Yönetimi Nedir?

Son zamanlarda sıkça duyduğumuz Çevik Proje Yönetimi, 90’lı yıllarda büyük IT projelerinin başarısız olmaları neticesinde, proje tümüyle bitmeden, proje çıktılarını görebilme, test edebilme ve duruma göre hedefleri değiştirmeyi, güncellemeyi sağlama ve klasik proje yönetiminde çıkan bazı darboğazlara çözüm üretmek amacı ile ortaya çıkmıştır. Bunu yaparken konvansiyonel proje yönetim yaklaşımlarından oldukça farklı bir teknik uygulanmaktadır.

Çevik Proje Yönetimi projeyi aşamalı olarak geliştirmeyi öngörerek, bu aşamalar sırasında mümkün oldukça esnek davranmaya olanak tanıyan ve kullanıcılarla iletişim halinde olunmasını öneren bir proje yönetim metodudur. Herhangi bir proje temelde aşağıdaki aşamalardan oluşmaktadır.

 1. Proje Fikrinin Oluşması
 2. Hazırlık
 3. Planlama
 4. Üretim / Gerçekleştirme
 5. Test
 6. Onay
 7. Proje kapanış

Geleneksel yöntemler kullanılan projelerde analiz ve tasarım süreci için uzun zaman ayrılmaktadır. Bu zaman dilimi içinde projenin tüm gereksinimleri öngörülmeye çalışılmaktadır. Süreç boyunca müşteri ile iletişim az olduğu için çıkan ürün müşteri ihtiyacını karşılayamamaktadır. Proje yürütülürken yapılması gereken değişiklikler çok sonra fark edilmektedir. Bütün bu sebeplerden ötürü geleneksel yöntemler başarısız olabilmektedir. Bu gibi durumların önüne geçmek için Çevik (Agile) proje yönetimi geliştirilmiştir.

Agile Yöntemin Avantajları ve Dezavantajları Nelerdir?

Avantajları:

 • Kısa planlanmış döngüler, değişen gereksinimler ve ani ortaya çıkabilecek değişiklikler için organizasyonunuza esneklik imkânı tanır.
 • Müşterileriniz ürünü oluşturmak ve çıkan problemler kolayca çözebilmek için aktif bir şekilde geribildirim sağlar.
 • Ekip katılımına öncelik verilerek kurulan iletişim sayesinde sorunların daha hızlı çözülmesini sağlar.
 • Proje hızla ilerlerken ortaya çıkan her problem bir sonraki döngüde daha iyi bir çözüm için basamak olarak kullanılır.

Dezavantajları:

 • Ürün gereksinimleri sürekli değişebileceğinden maliyetler peşinen tahmin edilemez.
 • Müşterilerden sürekli geri bildirim almak sizi alaşağı edebilir ya da bazı müşterilerin zamanı ve hiç ilgisi olmayabilir.
 • Müşteriler geri bildirim vermek istediklerinde akıllarına gelebilecek yeni istekler ek fazları ortaya çıkarır. Bu durum proje maliyetlerini ve süresini uzatabilir.
 • Müşteri ile iletişimi zor olan büyük Kurumsal yapılarda uygulamak zor olacaktır.

Siz de projelerinizin gerçek anlamda başarı ile tamamlanmasını istiyorsanız, değişime direnmeyen ve müşteriden sürekli geri bildirim alınarak ilerlenen Agile yaklaşımını uygulamalısınız.

Agile Yöntemin Türkiye ve Dünya Uygulamaları Nelerdir?

Yapı Kredi: Herkeste Agile konusunda bir farkındalık oluştu.

Teknoloji Genel Müdürü, Yapı Kredi

Herkeste Agile konusunda bir farkındalık oluştu. Yaptığımız işler başka türlü de yapılabiliyormuş anladık. Bu iş yapış şeklimizi, daha iyi, daha yalın nasıl yaparız diye sorgulamamıza yol açtı. Bir diğer kazanım projeleri gerçekleştirirken değer odaklı bakış açısının yerleşmeye başlaması oldu. ACM bize dönüşümün nasıl yapılabileceği konusunda yol gösterici oldu. 

OBASE: Takım olmanın önemini en iyi vurgulayan felsefe olduğunu düşünüyorum.

Yazılım Uzmanı, OBASE

Katıldığım Agile Proje Yönetimi ve Scrum Eğitiminde Scrum hakkında daha önce sahip olduğum ön yargılarım vardı, bu eğitimle birlikte ön yargılarımdan kurtuldum. Takım olmanın önemini en iyi vurgulayan felsefe olduğunu düşünüyorum.

BKM (Bankalararası Kart Merkezi): Backlog yönetiminde ve Scrum ekiplerinin yönetimindeki kritik noktalar hakkında fikir sahibi oldum.

Vice President, Fraud Management at BKM

Katıldığım Product Backlog Management Eğitiminde hatalı uygulanan bir çok süreci görmüş oldum. Backlog yönetiminde ve Scrum ekiplerinin yönetimindeki kritik noktalar hakkında fikir sahibi oldum.

Denizbank: Şimdi tüm projelerimizde Scrum uygulamayı gönül rahatlığı ile yönetime önerebiliyorum.”

Temel Bankacılık İş Geliştirme, Denizbank

“Daha önce farklı bir eğitim kurumu tarafından verilen Scrum eğitimine katılmıştım. Eğitimde anlatılanlar bana çok mantıklı gelmekle birlikte Scrum’ın gerçek hayatta nasıl uygulanabileceğine dair bilgi verilmemiş olması nedeniyle öğrendiklerimi uygulamaya geçirmekte çok zorlanmıştım. Bir süre sonra katıldığım ACM eğitimi sayesinde Scrum’ın bir projede nasıl uygulanması gerektiğini ve uygulamada sıklıkla yapılan hataları uçtan uca öğrendim. Şimdi tüm projelerimizde Scrum uygulamayı gönül rahatlığı ile yönetime önerebiliyorum.”

Yemeksepeti: Süreç değişimine başlamak için gerekli bilgiyi ve düşünce yapısını bize aktardı.”

Proje Yöneticisi, Yemeksepeti

“Eğitimi 1.5 yıl önce tüm IT ekibi ile birlikte aldık. Eğitim beklentilerimizi karşıladı, süreç değişimine başlamak için gerekli bilgiyi ve düşünce yapısını bize aktardı.”

Endüstri Mühendisliği Platformu Proje Yönetimi Ekip Üyesi: Kübra TABAKLAR

Comments are closed.