Türkiye'nin Endüstri Mühendisliği Platformu

Ali KOÇ Röportajı – İnovasyon Herşeyden Önce Bir Zihniyet ve Kültür İşi

0 78

Türkiye inovasyon haftası5-7 kasım tarihleri arasında ilk defa İstanbul dışında Gaziantepte yapıldı.Bu ilke ortaklık edenler arasında Robert Tucker,Dennis Hong gibi dünyada inovasyona imzasını atmış grişimci-eğitmenlerin yanı sıra Burak Aydın,Ali Koç,Erkan Duysal,Vahap Küçük gibi ünlü isimler ve akademisyen camiasından Gaziantep Üniversitesinden Doç.Dr.Mehmet Vural Özdemir ve Zirve Üniversitesinden Yrd.Doç.Dr. Mehmet Taşcan paylaşımlarda bulundu.Ağırlıklı olarak inovasyon önemi ve düşünme sistemini farklılaştırmayı amaçlayan konular üzerinde duruldu.Program sonunda benim aklımda kalan iseşeyler değişmek , değişimde sürdürülebilirliği koruma kavramlarıydı.

Konuşma sırası Ali Koç a geldiğinde ise salonda ayrı bir heyecan uyandı.Sadece Ali Koç u dinlemeye gelenler bile vardı.Neydi bu heyecanın sebebi ?Türkiyenin en zengin İş adamlarından biri olması mı,Fenerbahçe taraftarının kalbinde olan yerimi,rahat ve kendine has tavrını mütevazililikle süslemesi mi ? Herhangi bir tanesi ya da bambaşka sebepleri olabilir ama herkesçe ama kesin olan bir şey vardı ki o da Ali Koç un sadece bir işadamı olmamasıydı.Girişimci,lider,aile babası,sevilen bir patron ve bir spor klübü yöneticisi…

Öncelikle organizasyonda Ali KOÇ neler söyledi bunları size aktarmak istiyorum:

“İnovasyon Herşeyden Önce Bir Zihniyet ve Kültür İşi”

İnovasyon yarışını dünyada teknolojiye hakim olanların kazandığını görüyoruz diyerek söze başlayan Ali Koç , inovasyonun herşeyden önce bir zihniyet , kültür işi olduğunu vurguladı.”Bu kültür sevgi ve beraberlik ile gelişir.İnovasyonun sadece ürünü değil tüm tedarik zincirini kapsaması gerekir.İnovasyonun kalbinde müşteri olmalıdır.Bugün Türkiye gelişiyor ama sizin gelişiminiz dünyadan yavaşsa bunun pek bir anlamı olmuyor.Küresel Rekabet Formuna göre Türkiye 144 ülke arasından inovasyonda 46.sırada iken son yıllarda 72. sırada yer alıyor.AR-GE de 76. sırada iken 89. sıraya gerilediğimiz görülüyor.Genel eğitim sıralamasında 84. sıradayız.Durum şartlar ne olursa olsun insan kaynağını geliştirmeliyiz ,genç nesli doğru konumlandırmalı , doğru yatırımı yapmalıyız.Genç nüfus bir avantantajken bunun dezavantaja dünüşmesinin önlemlerini almalıyız.”

“Türkiye’ de Patentlerin 3′ de 1′ i Arçelik’ in”

İnovosyana dair Koç Grubundan örnekler sunan Ali Koç : “Türkiyede ki toplam patentlerin 1/3 ünün sahibi Arçelik.Dünyadaki toplam patent sayısına göre yine Arçeliğin ilk 200 de olduğunu görüyoruz.Koç grubunda teknoloji ve inovasyon kurulunu kurduk.Bu işin öneminin farkındayız.”Bunun bir delili olarak Türkiyede ki toplam paten sayısında ilk on da Arçeliğin 1 , Ford Otosanın 2 , Türk Traktör ün 6. sırada olduğu veriyi paylaşan Koç , “ Bakınız Arçelik Telve ; Geleneği teknolojiyle buluşturan ürün.Hem zamandan tasarrufu hemde geleneksel lezzete öncülük lezzeti sunuyor.Eskiden Türk Kahvesine zaman kaybı gözüyle bakan işletmelerin nerdeyse tamamı bu ürünü kullanmaya başladı.Yine grubumuzdan Ford Otosan , ilk defa yüzde yüz türk mühensilerine ait olan kamyoneti GMC firmasına lisansladı.

Dünyanın bizim gibi gelişmekte olan ülkelerinin en büyük tehlikesinin Orta gelir tuzağı olduğuna değinen koç “ Orta gelir tuzağı öyle bir tehlikedir ki bir yere kadar gelişip daha gelişemeyen ya da gelişime durdurup gerilemeye götüren bir tuzaktır bu.Bunu da yenmenin en önemli adımı katma değeri yüksek ürünler üretmektir” diyerek madolyanun birazda arka yüzüne değinmiş oldu.

Özel Röporta

Salondan büyük kalabalık eşliğinde ayrılırken hem sorularımızı sorma hemde bizden bahsetmenin vaktinin geldiğini biliyordum ama nasıl ? Sanırım çare tek ortak paydamız Fenerbahçe t-shört ü idi.Kalabalıktan bir şekilde sıyrıldıktan sonra bizden ve amacımızın sadece endüstri mühendisliğine hizmet olduğunu bahsedince desteğini esirgemedi.

Ali KOÇ, Ahmet Yağız YALDIZ' ın sorularını yanıtlıyor.
Ali KOÇ, Ahmet Yağız YALDIZ’ ın sorularını yanıtlıyor.

Ali Koç un kendine has inovasyon tanımı nedir?

Gelecekte ayakta kalabilmek için inovasyon.Nasıl?

Bence gayet kısa ve net. Türkiyede acil ve öncelikli olarak hangi alanlarda başlatmalı ya da başlayan alan varsa orada daha da geliştirmeliyiz?

Türkiyenin,inovatif bir toplum olması uzun vadeli planlar içeriyor.Devletin öncülüğünde,özel sektörün , üniversitelerin ve sivil toplum kuruluşlarının bir araya gelip geleceği tasarladığı bir ortamdan geçmesi gerekiyor.Dünyanın en güzel planını da yapsan bunu dolduracak yeterli ve doğru insan kaynağın yoksa , nitelikli insan kaynağın yoksa olmuyor.Dolayısıyla insan kaynağında olmalı.İnovasyon tohumlarının yeşereceği iklimin yaratılması öncelikli hedef olmalı.

Ali Koç olarak Koç ailesinin bireyi değilde yine Harvard Business mezunu bir öğrenci , vatandaş olsaydınız bugünkü ülke şartlarında girişimci olurdunuz yoksa hali hazırda kurulmuş bir şirket in ceo ya da müdürlüğüne oynamayı kendinize hedef koyardınız?

Niye canım belki politikacı olurduk,belki spordu olurduk :)) Bak farklı düşün diyor adam bir saattir sana (Robert Tucker ı kastederek 🙂 ) Robert Tucker ne diyor üçüncü opsiyonu çıkar diyor.

Bir insanı sevmede ve idol almaya giden yolda en büyük etken, ortak paydanız olmasıdır.O gün kürsüde konuşurken bir kez daha düşündüm.Lise yıllarımda adını duymaya başladığım,ekran sempatisiyle devam eden süreçte Mayıs 2014 de Fenerbahçe de olası başkanlığı gündeme geldiğinde ayrı bir heyecan uyandıran adam Ali Koç la belkide tek ortak paydamdı,Fenerbahçe.

Benim için çok keyifli geçen bu sohbetten benim payıma çıkardığım ders ise son cümle oldu.Üçüncü ihtimali düşün…

İnovasyonlu günler sizinle olsun.Bir sonraki yazıda görüşmek dileğiyle…

Bir Cevap Yazın