İş Adamı Tim Cook

Timothy D. “Tim” Cook 1 Kasım 1960, Robertsdale, Alabama, ABD’ de doğmuştur. Steve Jobs’un 24 Ağustos 2011 tarihinde Apple’ın CEO’luğundan ayrılmasının ardından Apple’ın yeni CEO’su olmuştur. Tim Cook Apple’a Mart 1998’de katılmıştır. Robertsdale Lisesi’nden mezun olan Tim Cook daha sonra 1982 yılında Auburn Üniversitesi Endüstri Mühendisliği bölümünü bitirmiştir. 1998 yılında Duke Üniversitesi’nde MBA eğitimini tamamlamıştır. 

Apple CEO' su Endüstri Mühendisi Tim COOK

Apple CEO’ su Endüstri Mühendisi Tim COOK

Tim Cook Apple’ın mevcut fabrika ve depolarını kapatarak üretimden çekilmesinden sorumlu olmasıyla bilinmektedir. Böylece Apple’ın daha az stok tutarak tedarik zincirini daha işlevsel hale getirmiş ve şirketin kar marjlarının artmasını sağlamıştır. Ocak 2007’de ise Apple’ın CEO’su olmuştur.

Tim Cook 2004 yılında Steve Jobs’ın kanser tedavisi için görevden geçici olarak ayrılmasının üzerine iki ay boyunca Apple’ın CEO’luğunu yapmıştır. Yine benzer bir şekilde 2009 yılında Steve Jobs’ın karaciğer nakli için görevinden ayrıldığı aylarda da CEO’luk görevini yerine getirmiştir.

2011 Ocak ayında Apple’ın Yönetim Kurulu Steve Jobs’ın sağlık sorunları nedeniyle görevden ayrılma isteğini kabul etmiş ve o günden itibaren CEO’nun günlük işleri Tim Cook tarafından yapılmaya başlanmıştır. Her ne kadar bu dönemde Steve Jobs önemli kararların alınmasında söz sahibi olsa da 24 Ağustos 2011 tarihinde Steve Jobs’ın resmen Apple’daki görevinden istifa etmesi üzerine Apple’ın CEO’luğuna getirilmiştir.

Tim Cook ayrıca Nike’ın yönetim kurulunda da yer almaktadır. Nisan 2012′ de Time dergisi dünyanın en etkili 100 kişisine Tim Cook’ u dahil etti.

Tim COOK ve Apple hakkında şu yazıyıda öneririz: https://endustrimuhendisligim.com/endustri-muhendisi-eli-degince-apple-ve-tedarik-zinciri-basarisi

^ “Steve Jobs Resigns as CEO of Apple”. Apple Inc. August 24, 2011. Retrieved August 25, 2011.
a b c “Timothy D. Cook Profile”Forbes.
a b “Nike — Investors — Corporate Governance — Board of Directors”. Nike.
^ “Times Topics: Timothy Cook News”The New York Times. Retrieved 30 April 2013.

Comments are closed.