Araba Üretimi En İyi Olan Firmalar

1 1.176

24/7 Wall Street sitesi geçen yıl ürettikleri araç ve otomobil sayısına göre en büyük 10 otomobil şirketini sıraladı. Listenin başını tahmin etmek çok zor olmasada listede benim için süprizler vardı. İşte araba firmaları ve ürettikleri araç-otomotiv sayıları:

1- Toyota
Japon şirket geçen yıl 10,1 milyon araç ve 8,3 milyon otomobil üretimiyle listede ilk sırada yer aldı.

2- General Motors
ABD’li dev, geçen yıl 9,2 milyon araç ve 6,6 milyon otomobil üretimiyle ikinci sırada

3- Volkswagen
Alman devi, 9,2 milyon araç ve 8,5 milyon otomobil üretimiyle listede ilk üçte yer aldı

4- Hyundai
Güney Koreli otomotiv devi geçen yıl 7,1 milyon araç ve 6,7 milyon otomobil üretimiyle ilk 4 üretici arasına girdi.

5- Ford
ABD’li otomobil devi Ford, 5,5 milyon araç, 3,1 milyon otomobil üreterek en büyük otomobil şirketleri arasında 5. sırada yer aldı.

6- Nissan
Bir diğer Asyalı üretici Nissan, 4,8 milyonun üzerinde araç ve 3,8 milyonun üzerinde otomobil üretimiyle 6. sırada yer aldı.

7- Honda
Japonya’nın önde gelen otomobil üreticilerinden Honda, 4,1 milyonun üzerinde araç, 4 milyonun üzerinde otomobil üretti. 7. sırada.

8- Peugeot
Fransız otomobil devi, her ne kadar mali açıdan sıkıntılı günler yaşa da geçen yıl 2,9 milyonun üzerinde araç, 2,5 milyonun üzerinde otomobil üretti. 8. sırada.

9- Suzuki
Japon otomobil üreticisi 2,8 milyon araç üretti. Ürettiği otomobil sayısı ise 2,4 milyon adetin üzerinde. Listede 9. sırada.

10- Renault
Fransız otomobil devi geçen yıl 2,7 milyon araç üretti. Buna ek olarak ürettiği 2,3 milyon otomobil ile listenin 10. sırasında yer aldı.

Araba Üretimi En İyi Olan Firmalar arasında görmek istediğiniz ve göremediğiniz firmaların bir kısmı ürettikleri araç türü sebebiyle listeye girememişlerdir.

 

1 Yorum
  1. Ramazan diyor ki

    Mercedes-Benz yok çok tuhaf gerçekten.

Bir Cevap Yazın