Arnold-Palmer-Wesley-Bryant-Letter[1]

Arnold Palmer’dan Öğrendiğim 3 Girişimcilik Dersi

İlk kitabımı yazmaya ve Forbes için blog yazmaya başlamadan önce Donald Trump ve diğerleri gibi tanınmış bir yazarın ilginç kariyer hayatı boyunca asistanı olarak çalıştım. O sıralar sadece 19 yaşındaydım ve böyle heyecan verici bir şeyin parçası olmak muhteşemdi.

Üzerinde çalıştığımız en büyük proje, IMG Grubunun kurucusu ve modern spor pazarlamacısının vaftiz babası olan Mark McCormack’ın bir biyografisi için bir öneriydi. Mark 2003’te vefat etti ve sonra ailesi hikayesinin dünyaya duyurulması gerektiğine karar verdi. Bu büyüleyici adamın hayatının en doğru şekilde aktarılması için ailesi, arkadaşları ve hatta müşterileriyle birlikte röportaj yapmak üzere çağırıldık.

Her hikayenin bir merkezi olmalı ve Mark’ın merkezi ilk müşterisi ve en yakın arkadaşı Arnold Palmer’dan başkası değildi. Mark’la simbiyotik bir kariyer ilişkisi içinde olan Arnold, anekdotlar, fikirler ve perspektif için birincil bir kaynaktı.

Proje boyunca Gary Player ve Vijay Singh gibi bilgelerle vakit geçirebildim, ancak hiç kimse Arnold Palmer kadar ağır basmamıştı. O etkileyici, nazik ve çok  anlayışlıydı. Benimle paylaştığı girişim derslerini bugüne kadar sürdürdük ve ettiği rehberlikle şirketin gelişimine çok büyük katkıda bulundu.

 

1)İlişkiler Önemlidir

Arnold Palmer, Mark McCormack ile kolejde birlikte golf oynadıkları zamanlar tanıştı. Palmer profesyonel olarak golf oynamaya devam etti, McCormack ise avukat oldu. İletişimlerini koparmadılar, ve bir süre sonra McCormack, Palmer’ın menajeri olmayı sonunda başardı ve “Seni tarihteki ilk milyoner golf oyuncusu yapacağım“ dedi.

İkili anlaştılar ve spor dünyası tamamen değişti. Palmer dünyanın ilk megastar sporcusu oldu ve McCormack sporda etkin menajerlik endüstrisini yarattı.

Hikaye özellikle, benim bu olayı Arnold Palmer’dan duymam sonrasında toplumda büyük bir ilgi uyandırdı. İş dünyası tamamen ilişkiler üzerine kuruludur. Okulda veya golf sahasında tanıştığınız insanlar,  yaşamınızı değiştirme potansiyeline sahiptirler. Genelde ilişkilerin etkisi hemen hissedilmez, bazen bu fırsatların kendilerini göstermesi yıllar bile alabilir.

Bir girişimci için, ilişkilere yatırım yapmak önemlidir. Hayat yoğunlaşır ve sabırsızlaşırsınız. Arkadaşlarınızla iletişimi devam ettirmek git gide zorlaşır, fakat bu konuda çaba sarfetmek önemlidir. Bir tanıdığın veya eski bir arkadaşın ne zaman tekrar hayatınıza girip dünyayı değiştirmenize yardım edeceğini asla bilemezsiniz.

2) Eğer bir şeyde iyiyseniz, asla bedavaya yapmayın!

En sevdiğim Arnold Palmer hikayelerinden biri, McCormack’ın iş anlayışı ve Palmer’ın ürün yelpazesine adım atması yolculuğu. Bir turnuva kazandıktan sonra, Palmer’in kupayı kazanması üzerine o anı bir pozla unutulmaz kıldılar. Sunucu bir elinde kupa, diğerinde bir şişe şampanya ile Palmer’e yöneldi.

Fotoğrafçı resim çekmeye hazırlanırken McCormack minik adımlarla yaklaşıp şampanya şişesini çevirdi ve etiketin görünmesini engelledi. Daha sonra, şampanya distribütöründen bir temsilci geldi ve Palmer’dan şişenin etiketi görünürken tekrar resim çekinmesini istedi.

McCormack, temsilciye bunun ancak bir ücret karşılığında olacağını söyleyerek müdahale etti. Palmer ilk önce şok oldu fakat daha sonra bu durumdan haz aldı. İşte o an kendisinin bir marka olduğunu ve bu tarz ciroların bir ücrete mal olacağını anladı.

Aynı şey tüm diğer sektörlerdeki girişimciler için de geçerlidir. Kendinizin ya da başkasının ürün veya hizmetinin devalüasyona uğramasına izin vermeyin.

Unutmayın, bir şeyde iyiyseniz, asla ücretsiz yapmayın!

Ders 3: Sadakati yakalamanın olmazsa olmazı mütevazi olmaktır.

Arnold Palmer efsaneydi, ama kesinlikle böyle davranmadı. Birisiyle etkileşime girdiğinde, o mütevazı, nazik ve samimi bir şekilde dertlerinizle, sorunlarınızla ilgilenirdi. Bu alçak gönüllülük ve erişilebilirlik, etkileşimimizi kuvvetlendirdi.

O, övgüyle söz eden ünlülerden, onu tanıyan bakım görevlilerine, kim olduğunu bilmeyen çocuklara kadar herkese karşı böyle idi. O, dürüst, alçakgönüllü ve iyi bir insandı ve bu hali etkileşimde bulunduğu insanlarla arasında muazzam bir sadakat oluşmasında en büyük etkendi.

Şöhreti artarken, o her zaman olduğu gibi alçakgönüllü kalmayı sürdürdü. Günümüzdeki kibirli megastar menajerlere nazaran o daima olduğu gibiydi. Sonuç olarak, iş ortakları, markalar ve arkadaşları hayatı boyunca ona karşı sadık kaldı.

Arnold Palmer gerçekten de “Golf  Kralı” olmasına karşın, girişimci kimliğiyle elde ettiği başarıların yanında soluk kalır. Palmer Mark McCormack ile birlikte spor ve iş dünyasını değiştirdi. Ayrıca benim için kalıcı bir etki yaparak kariyer hayatımın yönünü değiştirdi. Onu çok özleyeceğiz.

 

“Bodetree’nin ortağı ve CEO’su Chris Myers’in http://www.forbes.com/sites/chrismyers/2016/09/27/three-entrepreneurial-lessons-i-learned-firsthand-from-arnold-palmer/#36c0f5093b49 yazısından çeviridir.”

 

Comments are closed.