ASELSAN REHİS ÜRETİM PLANLAMA MÜDÜRÜ ÖZLEM MOLLA İLE RÖPORTAJ

1.184

Endüstri Mühendisliği 3. sınıf öğrencisi iken, zorunlu yaz stajımı Aselsan A.Ş’de gerçekleştirmiştim. Oldukça verimli ve güzel geçen bir staj tecrübesi olmuştu. Staj süreci boyunca, çalışılan konular kadar orada tanıştığımız insanların da bizlere en büyük tecrübe olduğuna inanıyorum. Kariyerinde ilerleme göstermiş, iyi yerlere gelen çalışanlar ve yöneticiler her zaman örnek alınması gereken, bizlere yol gösteren rehberler niteliğindeler. Ben de stajımı gerçekleştirdiğim Üretim Planlama departmanının müdürü ile bizlere yol gösterecek nitelikte bilgilerini paylaştığı bir röportaj gerçekleştirme fırsatı buldum. Umarım sizlere güzel yollar çizmenize aracı olan bir yazı olmuştur diyerek röportaja geçiyor ve iyi okumalar diliyorum.

1)  Öncelikle bize kendinizi tanıtır mısınız ? Özlem Molla Kimdir ?

–  Özlem Molla,  Aselsan REHIS Üretim Planlama Müdürü. Orta Doğu Teknik Üniversitesi Endüstri Mühendisliği bölümü 2001 mezunuyum.

 

2)  Endüstri Mühendisliğini nasıl tanımlarsınız ? Endüstri Mühendisleri ne iş yapar, sorusuna nasıl cevap verirsiniz ?

–   Sistem kuran ve sistemi yöneten, yönetebilen bir mühendisliktir, diyebiliriz.

 

3)  Bir Endüstri Mühendisinin sahip olması gereken yetkinlikler nelerdir ?

–  Sistematik bakış açısına sahip , analitik yeteneği gelişmiş, analitik düşünme becerisini her alanda kullanabilen, pratikte iyi (teoriyi pratiğe kolayca dökebilen) olmaları gerekir. Ayrıca sorunlarla baş edebilen, sorunlara hızlı çözüm önerileri getirebilen (özellikle üretimde çalışan bir endüstri mühendisiyseniz) başarılı bir endüstri mühendisi olabilir.

 

4)  Verimli bir öğrencilik geçirmeleri için, Endüstri Mühendisliği öğrencilerine ne önerirsiniz ?

–  Stajları verimli geçirmek oldukça önemli. Stajyerlerine proje çalışmaları yaptıran, çalışmalarda görev almayı sağlayan yerlerde staj yapmak, mümkünse yaz tatilini iş tecrübesi kazanmak için harcamak ve tam zamanlı olarak çalışmak gerekli. Çünkü eğitim hayatı ile iş hayatı çok farklı, bu nedenle ne kadar deneyim kazanılırsa o kadar iyi olacaktır.

 

5)  Endüstri Mühendisliği öğrencileri mezun olduktan sonra çalışacakları sektöre nasıl karar vermeli, nasıl bir yöntem izlemeli ? Staj yapmak bu konuda yeterli olur mu ?

–  Her sektörün ve hatta sektörlerin içindeki departmanların kendi içinde anahtar kelimeleri var. “Sorun” denilince (sürekli bir akışın içerisinde var olan sorunlar) Üretim ve Tedarik Yönetimi sektörleri, “Raporlama” dersen finans sektörü daha etkili veya “Organizasyon”, ”Organizasyonel Çalışma” dersek Proje Yönetimi daha etkin bu alanlarda. Hangi kısımda hangi işin yapıldığı iyi bilinmeli. Bunun için oradaki çalışanlarla konuşmak oldukça önemli. Size yaptıkları işi anlatmaları onlarla bunun hakkında konuşmak etkili olacaktır.

 

6)  Savunma Sanayi alanında çalışmanın avantajları nelerdir  ?

–  Savunma Sanayi iş olanakları açısından diğer alanlara göre daha avantajlı. İş garantisi olan ve çalışma koşullarını düşününce diğer alanlarda çalışmaktan daha avantajlı bir Sanayi alanı.

 

7)  Lisans eğitiminden sonra yüksek lisans eğitimi almak ne derece önemli ve gereklidir ? Yüksek Lisans eğitiminin katkıları nelerdir ?

–  Yüksek Lisans eğitiminin farklı bir bakış açısı katmak amacına sahip olması gerekiyor. Bu nedenle yüksek lisansı, lisans eğitimini aldığı üniversiteden farklı, başka bir üniversitede almak önemli. Aynı üniversitede olması durumunda ise faydalı olabilmesi ve farklı bakış açısı kazandırabilmesi için yüksek lisansın farklı bir disiplin üzerine yapılması faydalı olacaktır.

 

8)  Son olarak Endüstri Mühendisliğinin gelecekteki yerini nasıl görüyorsunuz ?  Mesleki gelişimimizi sürekli devam ettirebilmek için neler yapmalıyız, neler tavsiye edersiniz ?

–  Herkes tarafından biliniyor ki Endüstri Mühendisliğinin  kıymeti yurt dışında daha çok biliniyor. Gelecekte  mesleğin daha da etkili olması bekleniyor. Bazı alanlardaki etkisi ve etkinliği oldukça artacak. Veri yönetimi, veri yönetimi çıkartma süreci git gide zorlaşıyor bu süreçleri iyileştirecek alanlara yönelim artacak. Özellikle; Big Data, Sistem Analistliği başlıkları takip edilmesi gereken konu başlıkları. Bu konular üzerinde durulması gereken konular olacak.

 

 

Get real time updates directly on you device, subscribe now.

Yoruma kapalıdır.