Resim

Başarılı Olmak İsterseniz Başarı ile Alakalı Olmalısınız

Kariyer ve iş hayatında başarıyı getiren gizli bileşenleri, sık sık sorgularım.

 Genellikle cevap beklenenin dışında,

 “Eğer sıkı çalışmaya devam ederseniz, iş hayatında doğruların üzerine giderseniz ve daha çok çalışırsanız başarılı olacaksınız.”

Bunların hepsi de başarının çok önemli unsurları olmasına rağmen, sürdürülebilir başarı için mükemmel ortamı yaratacağına inandığım üç faktör daha var:

1) Başarı size özgü olacaktır

Geçenlerde, Robert adında bir gençle tanıştım.

Kibera’ da yetişen Robert’ın gençlik yıllarında her gün bir isteği vardı, “bir 24 saat daha yaşamak.”

Robertin hayatı Muay Thai’yle tanıştığında değişti.

Robert Tayland’da veya Malezya’da daha sıklıkla uygulanan sert dövüş sanatlarının eski bir biçiminde olan Güneydoğu Asya dövüş sanatı olan Muay Thai sporuna başladı.

Robert artık başkalarını eğiterek ve rekabet ederek kendi gelirini elde etme imkânı buluyordu. Daha fazla gence ulaşmak için kendi kendine edindiği becerileri etrafındaki insanlarla paylaşmaya başladı.

Robert için Muay Thai ona yeni bir başarı tanımını yaratma tutkusunu izlemesine izin verdi. Eski dövüş sanatlarının Afrika savanasının derinliklerinde ekonomik fırsatlar sağlayacağını düşünmek inanılmaz gözüküyordu. Kendi başarı hikayesini buldu ve Tutkusunu bulmasına yol açan bu geleneksel olmayan yaklaşım ile daha sonra Muay Thai’de bir uzman haline gelmek için harekete geçti ve kendi başarı tanımını yarattı.

2) Başarı ilgili olmak demektir

Dünya bir dinamiktir.

Her geçen gün, geleneksel süreçleri ve çalışma yollarını belirleyen yeni iş modelleri ortaya çıkıyor. İş dergileri, başarılı işaretlerin zaman içinde okunamamasından dolayı başarılı şirketlerin sonuna nasıl ulaştıklarına dair hikayelerle dolduruluyor.

İşte bu yüzden başarı meraklıdır.

Başarı, ne olursa olsun, çok güncel bir sorunun en iyi çözümünü bulmak ve hem ilgili hem de rekabetçi olmak üzerine odaklanmayı amaçlar.

Örneğin, üç yıl önce hiç kimse, basit bir SIM kartı güneş ışığı altında kurmanın Kenya’daki toplulukların eğitime erişme biçimini değiştireceğini düşünmezdi. Ancak bugün, M-KOPA Kenya, Tanzanya ve Uganda’da 330.000’den fazla konutu güneş enerjisine bağladı ve her geçen gün 500’den fazla yeni ev ekleniyor.

Her 8W pil gücüyle çalışan sistem üç ışık, cep telefonu şarj ve güneş enerjili bir radyo ile birlikte gelir. Müşteriler artık dijital TV’ li 20W’lık bir sistemi tercih edebiliyorlardı.

Bu yılın başlarında, M-KOPA Financial Times Arcelor Mittal-Büyüyen Piyasalar kategorisinde İş Ödülleri’nde Cesurluk döneminde en cesur şirket olmayı ve Global Mobil Ödülleri’nde Gelişen Piyasalar İçin En İyi Mobil Yenilikçi ödülüne layık görüldü.

“Başarı, bir ampulün topluluklar için ne yapabileceğini sorgulayarak geldi.”

3) Başarı dürüst olmalıdır

Çok fazla kişi ve şirket, başarı tanımını karşılamak için köşeyi dönmeye isteklidir.

Anlık hoşnutluğun kral olduğu günümüz toplumunda çok az kimse, özgünlükle desteklenmedikçe başarıların sonsuza dek kısa süreceğini sanıyor.

“Dürüstlük, eylemlerimizi kendi içimizde tutarlı ilkeler çerçevesine dayandırmamızı gerektirir.”

Gerçekçilikle hareket eden işletmeler ve kişiler çoğunlukla kendi endüstrilerinde aşırı değerli kişilerdir, etik bir işi kurmak için yatırım yapmayan şirketlerin ötesine geçmiş olanlardandır.

B-Team ve BM Küresel İlkeler Sözleşmesi gibi topluluklar, işletmelerin sürdürülebilir ve sosyal olarak sorumlu politikaları benimsemesine yönelik önemli girişimler olmaya devam etmektedir.

Bu nedenle, Safaricom’un Kenya’da daha fazla etik ticari topluluk yaratma çabalarına öncülük etmeye devam etmesinden memnuniyet duyuyorum.

İnsan hakları, emek, çevre ve yolsuzlukla mücadeleyi içeren BM Küresel İlkeler Sözleşmesi’nin dört odak alanını sunmak için kendimizi adamış bulunmaktayız ve bunun için kararlıyız ve tam zamanlı personel Küresel İlkeler Sözleşmesini, Kenya Bölümüne gönderdik.

Bunun nedeni, başarının sürekli disiplinden dürüstlük idealine döndüğüne inandığımız ve tüm işlemlerimizde bunu desteklemek için değişmez bir yasamız olduğudur.

William Shakespeare’in dediği gibi: “Hiçbir miras dürüstlük kadar zengin değil”.

Benim için gerçek başarıyı belirleyen en önemli unsur budur.

Safaricom CEO’su Bob Collymore’un  3 Haziran 2016 tarihli yazısından alınmıştır.

Safaricom: https://www.safaricom.co.ke/

Daha fazla bilgi için: http://blaze.co.ke/

Başarı,Merak,Dürüstlük,İnsan Hakları,Emek,Birleşmiş Milletler,Safaricom,Kenya,Çalışmak,İşyeri,Muay Thai, M-KOPA Financial Times Arcelor Mittal,M-KOPA,B-Team,En İyi Mobil Yenilikçi ödülü,En cesur şirket,Dünya,İş,Tam zamanlı personel Küresel İlkeler Sözleşmesi,Yumruk Atmak,Yumruk,BM Küresel İlkeler Sözleşmesi,Kibera

 

 

Comments are closed.