Türkiye'nin Endüstri Mühendisliği Platformu

Başarının Anahtarları

0 385

Ulaşmak istediğimiz başarıları hayatımızda değişiklik yapmadan gerçekleştiremeyiz.  Hedef hangi konuda olursa olsun başarılı bir şekilde tamamlamak için mutlaka sistemli bir yol izlenmesi gerekir. Bunun içinde kendimizde ve hayatımızda başarıyı engelleyecek her şeyi değiştirmeliyiz.  Napoleon Hill’in yazdığı kitapların ve verdiği konferansların derlenmesiyle oluşturulan “Başarının Anahtarları”   hedefe giden yolda yapmamız gerekenleri 17 ilke halinde bizlere sunuyor. Bu yazıda kitabın özetini sizlerle paylaşmak istedim.

BAŞARININ ANAHTARLARI

Kitap her ilkeyi  ayrı anlatan on yedi bölümden oluşmaktadır. Her bölümde  bir ilke ve ilkenin hayatımıza uygulanmasında izleyebileceğimiz yollar hayattan örnekler ile  anlatılıyor.

1-Mutlak Bir Amaç Geliştirin

Kitabın ilk bölümünde başarıya gidilen yolda ilk adımın mutlak amacı belirlemek olduğu vurgulanıyor. Mutlak amaç olmadan nereye gideceğimiz belli değildir. Amaç belirlemede ise mutlak bir amaç mı yoksa bir dilek mi olduğu ayrımı çok önemlidir. Mutlak amaç ile hayattan  ne istenildiği bilinir,sürekli bir gayret ile yapılan plan en doğru şekilde yürütülür.Büyük amacınız sayesinde özel bir alanda bilginizi geliştirerek uzmanlaşmanızı sağlarsınız ve bu da sizi mükemmele götürür. Zamanın ise her anını değerlendirmek için çabalarsınız.Karşınıza çıkan fırsatları görmenizi ve bu fırsatları nasıl değerlendireceğinizi bilmenizi sağlar. Ne istediğinizi bildiğiniz için karar verme becerinizin hızlanmasına yardımcı olur. Karakterinizde meydana gelen olumlu değişimler başkalarının dikkatini çekerek sizinle işbirliği yapmak  isteyen sayısını artırır.İnanç ise mutlak amaçlı olmanın en büyük yararıdır. Saplantılı bir şekilde inandığınız amacınız karşınıza çıkan engellerden sizi olumlu düşünmeye iterek kurtarır. Bu inancı geliştirmek için amacınızı kağıda yazmalısınız ve kendinize sürekli hatırlatarak bilinçaltınızda yer etmesini sağlamalısınız .Eğer kağıda amacınızı yazamıyorsanız amacınızın mutlak olduğundan  sandığınız kadar emin değilsinizdir.

2-Beyin Gücü Birliği Oluşturun

Beyin gücü birliği, ortak bir mutlak amacınızın olduğu kişiler ile birbirinizin deneyimlerini, eğitim bilgilerini sizinmiş gibi kullanabilme özgürlüğü veren zihin birliğidir. Amacınıza ulaşmak için beyin gücü birliği şart çünkü hiçbir zihin tek başına yeterli değildir. Beyin gücü birliği oluşturmak için bir kaç adım vardır. Kitabın ilk bölümünde anlatılan amaç belirlemek yapmanız gereken ilk iştir.İkinci adım üyelerinizi seçmek ve seçerken iş bitirme becerisi olan, uyum sağlayabilecek kişileri seçmelisiniz. Seçim yaparken deneme yanılmanın ise sürecin bir parçası olduğundan bahsediliyor. Üçüncü adım ise birliğinizi oluşturduğunuz kişilerle ödülleri adaletli paylaşmak birliğin ömrünü uzatır.Dördüncü ve son adımda ilerlemenin kaydedildiğinden emin olmak için belli aralıklarla üyelerinizle toplantı yapmalısınız.

3-Çekici Bir Kişilik Geliştirin

Çekici bir kişilik her yönüyle kendini geliştirmiş kişilik demektir. Geliştirilmesi gereken yönler  ise her durumda olumlu bir zihinsel tutum sergilemek yani coşkunuzu, hayal gücünüzü, oto kontrolünüzü sınırlayacak her şeye karşı olumlu yaklaşmaktır. Esnek bir kişilikle de değişen şartlara karşı kolay uyum sağlamak sizi diğerlerinden kolayca ayırt edecektir. Amacınızın içtenliği ile kendinize güvenen bir tavır sergilersiniz.Bu da sizin kesin ve hızlı karar verme gücünüzü geliştirir. Nezaket çerçevesinde davranmak günümüz şartlarında az rastlandığı için gösterildiğinde daha dikkat çekici olacaktır. Nezaket ile incelik aynı gözükse de incelik, doğru şeyi  yerinde , zamanında söyleme ve yapma alışkanlığıdır. Ses tonunuzu ve yüz ifadelerinizi kontrol etmek ile ilişkilerinizi farklı boyutlara taşıyabilirsiniz. Konuşma ve tarzınızdaki dürüstlük sağlam karakterin göstergesidir. Bu ve bunun gibi çekici bir kişilik oluşturmada geliştirmeniz gereken yönlerin ise bir standardı ve sınırı yok. Bunu sürekli geliştirerek sınırsız kılmak ise sizin elinizde.

4-Uygulamalı İnancı Kullanın

İnanç, evrensel güçlerin farkında olmanız,onlara inanıp uyum içinde olmanızdır. Sayısız inancı ve çoğunun da dini kanılar içerdiğini görebiliriz. Hangi inanca inandığınızın bir önemi yok. Önemli olan inancınızı uygulamaya koyarak bir çok şeyin üstesinden gelmektir. Korku gibi köşeye sıkıştığınızı hissettiğiniz anda evrende bir gücün varlığına inanarak dua etmek v.b korkunun yerine umudu koymanızı sağlayacaktır.Korku anında bunu yapmak ise çok kolay değildir. Çünkü uygulamalı inanç hayatınızın her anında devamlı  yaptığınız bir şey değilse o anda da bunu hatırlamak mümkün olmayacaktır.

5-Herkesten Bir Adım Fazla Atın

Size verilen ödülden daha fazla hizmet edip üretmeniz yakın zamanda olmasa da size mutlaka kazanç olarak dönecektir.Bu ilkeyi kolay adımlarla  uygulamak mümkün değildir. Güçlü bir zihin, kararlı bir yapı gereklidir. Herkesten fazla adım atmanızın attığınız adım yada daha fazla kazanç sağlayacaktır.Gösterdiğiniz çaba yaptığınız işinizin sınırlarını genişletecektir. Fazladan çabalarınız kişisel gelişiminizi sağlayacak ve işvereninizin mutlaka dikkatini çekecektir. Farklılığın spot ışıkları üzerinizde olacak bu  da sizi vazgeçilmez kılacaktır. Geldiğiniz nokta kendinize güveninizi sağlayacak ve işlerinizi ertelemeden, zamanında ,fazlasını yapacaksınız. En iyi referansınız doğru zihinsel tutumla üstün hizmet sağlayarak kendi kendinize verdiğiniz referanstır.

6-Kişisel İnisiyatif Yaratın

İlerleyen insanlar yapılması gerekeni  daha kendisine söylemeden yapanlardır. Amacınıza ulaşmak istiyorsanız kişisel inisiyatif ile sizden beklenenin fazlasını  yapmalısınız. Kişisel inisiyatif fırsatlar oluşturmanızı, geleceği görmenizi ve  yeni iş fırsatları yaratmanızı sağlamasıyla ilerlemenizdeki payı büyük olacaktır. Tamamen zihinsel beceri gerektiren kişisel inisiyatifi uygulayabilmek için başlangıç noktanız bir plana göre harekete geçmektir. Planınızı elinizden geldiğince iyi bir şekilde yürütün ve danışmak için ücret isteseler bile takıldığınız yerde uzmanlardan tavsiye alın. Unutmayın aldığınız bedava dost tavsiyeleri size mal olduğu kadar değeri vardır:yani hiç.

7-Olumlu Zihinsel Tutum İnşa Edin

Başarının en önemli ilkesi olan olumlu zihinsel tutum diğer  ilkelerin tamamlayıcısıdır. Olumlu zihinsel tutumu yalnızca siz kontrol edebilirsiniz. Hayattaki amacınızın peşine düştüğünüzde geçmişte yaşadığınız başarısızlıklar, insanların acımasız eleştirileri, karşınıza çıkan engeller, bozulan sağlığınız, sahip olmadığınız her şey sizin zihninizi olumsuz düşünmeye sevk edecektir.Bu durumda geliştirdiğiniz olumlu zihinsel tutum sebeplerin hepsini size çözülebilir gösterecektir. Olumlu zihinsel tutumu geliştirebilmek için kendinize acımayı bırakıp güvenmelisiniz. Elinizde olanlara şükrederek  baktığınızda hayata,  aslında bir çok şeye sahip olduğunuzu görecek ve olumlu düşüneceksiniz. Bunun için sürekli zihinsel pratik ile zihninizi kontrol etmeyi öğrenerek olumlu düşünmeyi alışkanlık olarak kazanacaksınız. Zorlu bir süreç olan başarılı olma yolunda sizin en büyük desteğiniz her zaman olumlu düşünmekten gelecektir.

8-Coşkunuzu Kontrol Edin

Coşku çok büyük bir güçtür. İnançla birlikte başarısızlıklarınızın, umutsuzluklarınızın üstesinden gelerek harekete geçmenizi sağlar. Coşkunuzu da  zihniniz gibi kontrol etmelisiniz. Kontrollü coşku ile işlerinize ivme kazandırarak işinizdeki tekdüzelik azalacaktır. Kontrolsüz coşku sürekli kendinizi anlatmanıza , bir anlık boş bulunma ile aranızın iyi olduğunu düşündüğünüz rakiplerinize iş planlarınızı anlatmanıza v.b durumlara sebebiyet verecektir. Coşkunuz düştüğünde olumlu zihinsel tutuma başvurabilirsiniz.Eğer coşkunuzdaki düşmeyi sık sık yaşıyorsanız amacınızdan sapmışsınız demektir. Planınızı tekrar gözden geçirip düzenlemelisiniz. Coşkuyu  kendinizi yönlendirme dışında etrafınızdaki kişilere de yayarsanız istediklerinizi elde etme yolunda o kadar iyi hazırlanıyorsunuz demektir.

9-Özdisiplininizi Geliştirin

Kişisel inisiyatifinizin, olumlu zihinsel tutumunuzun, coşkunuzun kontrolü özdisiplininizin kuvvetiyle doğrudan orantılıdır. Bütün bu gerçekleştirmeniz gereken kontroller özdisiplininiz ve çabanız ile gerçekleşen bir süreci içerir.Sağlam bir irade ile duygularınızı kontrol etmeyi,zamanınızı en verimli şekilde yönetmeyi başarabilirsiniz. İradenizin kaynağı ise egonuzdur. Egonuzu en değerli varlık olarak görün.Başkalarının korku,endişe ve eleştirileriyle zayıf düşürmesine izin vermeyin. Egonuzu korumanız için üç duvar inşa edin. Dıştaki duvarın bir kaç kapısı var.Zamanınızı isteyen kişilerin o hakkı sağlaması karşılığında içeri alın. Ortadaki duvarın ise bir kapısı var ve bu kapıdan yalnızca bir kaç kişi girebilir, o kişilerde karşılıklı yarar sağlayacağınız kişilerdir. En içteki duvar hiç kimsenin girmemesi için çok yüksek olmalıdır.Çünkü burada egonuzu koruyorsunuz ve birilerinin girmesine izin verirseniz kişilerin sizin değer verdiğiniz bazı şeylerle ayrılmasına izin vermiş olursunuz. Buna izin vermeyerek özdisiplin ile eğitilen güçlü iradenizle önünüzdeki tüm sınırları aşabilirsiniz.

10-Doğru Düşünün

Zihninizi titiz,planlı bir çalışma ile verimli bir bahçeye çevirebilirsiniz. Gayretiniz ve çabanız ne kadar özenli ise alacağınız hasatta o kadar iyi olur. Hasatınız  yani düşüncelerinizin doğru olması için gerçekleri kurgulardan,fikirlerden,kanıtlanmamış varsayımlardan ayırın. Gerçekleri  önemli ve önemsiz olarak ikiye ayırın.Doğru düşünen kişiler bir fikri kabul etmeden önce onu titizlikle incelerler. Okudukları bir kitapta ise yazarın konu hakkında bilgisi tam mı, konuyu yazma ile ilgili bir çıkarı var mı, yazar bu konuda fanatik mi yoksa sağduyulu mu, yazarın ifadeleri, varsayımları kolay kanıtlanabilir mi gibi soruları kendilerine sorarlar. Zihinlerine giren ve düşüncelerini etkileyen her fikre temkinli yaklaşırlar. İnsanın doğası gereği doğru düşünmesini engelleyen iki büyük hata vardır. Bunlardan ilki kolay inanırlık yani düşünmeden fikri hemen kucaklamaktır.Diğeri ise anlaşılmayan her fikri reddetmedir. Doğru düşünme sayesinde yeni fikirler ve sıra dışı gerçekleri anlamanıza, onları incelemekten uzak durmak için değil araştırarak zihninize almanızı sağlayacaktır.

11-Dikkatinizi Kontrol Edin

Dikkatinizi kontrol edebilmek için yaptığınız işin sayısını azaltmak başarının ayırıcı bir özelliğidir. Odaklanmanız gereken yeri ve işi tespit ederek yaptığınız plana dikkatinizi  vermeniz ile daha doğru ilerlersiniz.  Etrafınızda size yardım eden birilerinin olması kontrolünüz zayıfladığında size destek olarak, kendinizi toplamanızı sağlarlar. Uygulamalı inancın etkisi ise görünmeyen bir şeye odaklanmanız görünenden daha zordur.Eğer bunu başarabiliyorsanız işinize de odaklanmanız kolay olacaktır.Dikkatinizi kontrol etmeniz kitapta anlatılan diğer ilkelerin gerçekleştirilmesiyle de doğru orantılı gelişir.Bir ilkenin yapılması diğer ilkelerinde gelişmesine katkı sağlar.Burada en önemlisi zihninizi kontrol edemezseniz zihniniz amacınızdan başka şeylere kayar ve dikkatiniz  hedefinize yoğunlaşmaz.

12-Ekip Çalışmasını Geliştirin

Başarıya giden yolda sizin işbirliğine ihtiyacınız olduğu gibi başkalarının da sizin işbirliğinize ihtiyacı var. Ekip çalışması yaparak sizinle aynı amaca ulaşmaya çalışan üyeleriniz ile hayal gücünüzü,bilginizi  ve alacağınız ödülü eşit paylaşmayı kabul edersiniz. Ekip çalışmasını birlikte çalışmak zorunda kaldığınız kişilerle yapmanız  verimli bir iş gerçekleştirmenizde  pek yararlı olmaz. Bunun için ekip üyeleriniz sizinle uyum içinde olmalı, isteyerek çalışmalı ve süreç herkese bağlı olmasına rağmen sorumluluk size aittir. Ekip lideri olarak üyeleriniz arasında uyumu sağlayarak onları işinize yoğunlaştırarak  coşkunuzu geçirmelisiniz ve coşkunuzla etkilediğiniz üyelerinizle başarılı bir ekip çalışması kaçınılmaz olur.

13-Talihsizlik ve Yenilgiden Ders Alın

Yaşadığınız her yenilgide işinize yarayacak bir fayda tohumu vardır. Bunu yapmak her yenilgi sonrası kolay değildir ve ustalaşma ile deneyim ister. Faydayı ise yaralarınızı sardıktan sonra değil hemen yapmanız gerekir. Herkes yenilgi ile karşılaşır. Zorlanarak ve acı çekerek bir şeyler  öğrenme şansı yakalarsınız.Gerçekleri öğrenir ve esas beceriler edinirsiniz. Zayıf düşüren bütün yenilgiler bizi uzun süren bir sürece sürükleyeceğini sanırız. Aslında bunun yararını zaman içinde anlarız. Yenilgi bir direnç eğitimidir.Başladığınız yere dönerseniz bunu bilinçli bir şekilde iyi bir yöntem ile yaparak bir dahaki sefere güçlü bir ilerleme kaydedersiniz.

14-Yaratıcı Vizyon Geliştirin

Yaratıcı vizyon fazladan çaba gösteren insanlara aittir. Amaç ise olmayanı yapmaktır.Bunun için iki hayal gücünden yaralanır. Yapay ve yaratıcı. Yapay var olan bilgiler üzerinden ilerleyerek  ile  yaratıcı ise bilinçaltından beslenir. Yaratıcı vizyon daha çok yaratıcı hayal gücüne bağlıdır ama ondan daha fazlasıdır. Çünkü hayal gücünü sınırlılıklarını kabul etmez. Yaratıcı vizyon sonuç üretir, mazeret değil.Bu yüzden hayatınızda kendi inisiyatifinizle yapmadığınız hiç bir şey gerçekleşmez. Yaratıcı vizyonda kişisel inisiyatifin gelişmesine ilham veren güçtür.

15-Sağlıklı Bir Yaşam Sürün

Beden ve zihin birdir. Birinin sağlığı diğerini doğrudan etkiler.Zihninizi var olan bütün olumsuzluklardan temizlemek ve rahatlatmak için beden   sağlığını kontrol etmek gerekir. Bunun için uyku düzeni,egzersiz,doğru yeme alışkanlıkları yapmalısınız.Eğer başarıya ulaşmak istiyorsanız onları korumak ve savunmak için her şeyi yapmalısınız.

16-Para ve Zaman Bütçesi Yapın

Para ve zaman iki önemli kaynaktır. Para bütçesi yaparak önümüze çıkan bazı engelleri aşmamız kolay olur. Bunun için özdisiplininiz ile yaptığınız bütçeye sadık kalın. Zaman yönetiminde ise gününüzü üç bölüme ayırın. Uyku,iş ve boş zaman.Uykunuzu atlamamalısınız ilerlemek için sağlıklı bir beden şart.İşe ayırdığınız zamanda ise işlerinizi öncelik sırasına dizin. O sırada yapmanız gereken işleri hemen yapın. Dosyalanması gerekenleri hemen dosyalayın.Bu şekilde tekrar tekrar aynı işlere dönmek zorunda kalmazsınız. Boş zamanlarınızı ise mutlak amacınıza yönelik planlama yaparak,uygulamalı inancınızla geçirerek,ailenizle,kendinizi geliştirmek için çalışıp, okuma v.b işlerinizle uğraşabilirsiniz.

17-Evrensel Alışkanlık Gücünü Kullanın

Kitapta anlatılan ilkeler ile var olan alışkanlıklarınıza bakarak başarınıza engel olan alışkanlıklarınızı değiştirmelisiniz. Evrensel alışkanlık gücü ise alışkanlıklarınızın özdisiplin ile düzenini sağlayarak, bu alışkanlıklar doğanızın bir parçası haline gelir.Evrensel alışkanlık gücünün üç esası vardır.Esneklik, çevresel etkilerle ya da kendi isteğiniz ile çok kolay değişebilirsiniz. İzlenim sıklığı ile alışkanlık haline getirmek istediğiniz davranışlarınızı bilinçli şekilde  sürekli tekrar etmelisiniz. İzlenimin yoğunluğu ise dikkatinizi bu davranışlarınızı yapmaya verdiğinizde bilinçaltınıza yerleşmesini sağlayacaktır. Unutmayın zihniniz düşündüğünüz ve inandığınız her şeyi başarabilir.

Bir Cevap Yazın