Bill Gates'in Akıl Hocası Warren Buffet'tan Öğrendiği 3 Şey

243

Yıllık Berkshire Hathway hissedarları toplantısına katılan Bill Gates bu toplantıyı oldukça eğlenceli bulmuş ve büyük bir lider olan Warren Buffet’la tanışma fırsatını elde etmiş. Ve ondan öğrendiği 3 şeyi yıllar boyunca uygulamış. Sizinle bunları paylaşmak istedim.

1.Yatırımı Düşünmek

İnsanların Warren’dan öğreneceği ilk şey, tabi ki, yatırımlar hakkında nasıl düşündüğüdür. Bu onun mükemmel performansını düşündüğümüzde doğaldır. Maalesef çoğu insan burada duraklar ve şu gerçeği gözden kaçırırlar; o güçlü iş düşüncesi üzerine bütün bir çerçeveye sahiptir. Örneğin o bir şirketin kale hendeği hakkında daralma veya büyüme olup olmadığı hakkında konuşur ve bu bir rekabet avantajıdır. Hissedarlara; eğer bütün işlerin sahibi olsaydı, geleceğe dair kar akışını ve buna değer kararlar alacağını ve bu şekilde hareket edeceğini söylüyor.

Ve sizde piyasayı görmezden gelmek yerine takip etmek zorundasınız çünkü piyasa hatalarına karşı (değerin altında fiyatlandırma yapan şirketlere) avantajlı durumda olmak istiyorsunuz.

Gates; Warren’la ilk konuşmaya başladığımızda sıradan sorulacak sorular yerine bana işimizin temel prensibi hakkında geniş çaplı bir soruyla başladı:

“IBM’in yapamadığını Microsoft yapabilir mi?” “Microsoft nasıl daha karlı hale gelebilir?”

İş hakkında birçok bulgusunun olduğunu fark ettim ve onunla iletişimi kesmedim.

2.Platformunuzu Kullanın

Birçok iş lideri hissedarlarına mektup yazardı fakat Warren bu konuda gerçekten ünlüydü. Ayrı doğal bir mizah anlayışına sahipti. Çünkü insanlar Warren’ın daha iyi yatırım yapmasına yardımcı olacağını düşünürdü- ve haklılardı. İnsanların böyle düşünmesinin nedeni Warren’ın hissedar mektuplarında hisse senetleri opsiyonları ve finansal türevler hakkında açıkça konuşmasıydı. Kendi çıkarlarına ters düşen zenginlerin vergilerini yükselterek bir stand pozisyonuna düşmek gibi bir korkusu yoktu.

Gates;

“Warren işimin temeli hakkında kendi yıllık mektubumu yazmamda bana ilham kaynağı oldu. Hala bundan daha iyi yollar var ama yılda bir kez oturup hem iyi hem kötü sonuçları görmemizde ve açıklamamızda yardımcı oldu.”

3.Zamanınızın Kıymetini Bilin

Ne kadar çok paranız olursa olsun zamanı satın alamazsınız. Herkesin günü 24 saattir. Warren bu keskin duyuya sahipti. Takviminin sıkıcı toplantılarla dolmasına izin vermez ama diğer yandan da güvendiği insanlarla vakit geçirmek için zaman konusunda fazlasıyla cömertti.

Berkshire’daki telefon numarasını en yakın danışmanlarına verir ve sadece onlar aradığında cevap verirdi. Her ne kadar her yıl üniversite sınıflarında düzinelerce toplantı yapmış ve birçok noktaya değinmiş olsa da, birçok kişi ondan düzenli olarak tavsiye alamıyor.

Gates;

“Ben kendimi çok şanslı sayıyorum. Bu benim içinde Microsoft içinde paha biçilemez bir diyalogtu.

Melinda ve ben şirketimizin temelini atmaya başladığımız zaman, Warren’la insan severliğin yazılım üzerinde nasıl etkili olacağı konusunda nasıl etkili olabileceği hakkında konuşmuştuk. Warren “Dünyaya parlak bakabilmenin yolu; bir iş kurmanın yoksulluğu ve hastalığı ortadan kaldırmaya yardımcı yardımcı olmasıdır.” Warren kesinlikle türünün tek örneği.”

Bill Gates

Get real time updates directly on you device, subscribe now.

Yoruma kapalıdır.