BU ÜNİVERSİTELER SİZE İŞ SAĞLAYACAK

1.307

 

Global yüksek öğretim düşünce kuruluşu olan QS, mezunların işe girme başarı oranlarına göre üniversiteleri derecelendirmiştir:

Amerikan üniversiteleri en iyi 10 üniversite içerisinde beş üniversite ile yer alıp fikstüre hakim olmaktadır. Bunlardan Stanford Üniversitesi ve Massachusetts Institute of Technology (MIT) sırasıyla birinci ve ikinci sırada olurken, Kolombiya yedinci sırada ve U.C. Berkeley ve Princeton dokuzuncu ve onuncu sıradadır.

2016 Times Yüksek Öğrenim sıralamasında, dünyanın en iyi üniversiteleri olan Oxford Üniversitesi sekizinci sırada ve İngiltere’nin ünlü Cambridge Üniversitesi beşinci sırada yer alıp Çin’in Tsinghua Üniversitesi ve Sidney Üniversitesi tarafından mağlup edilmişlerdir.

Bu sıralamada, ABD ve İngiltere yüksek öğrenim fikstürüne hâkim olsa da, Asya üniversiteleri hızlı bir şekilde artış göstermektedir. Pekin Üniversitesi, Fudan Üniversitesi ve Hong Kong Üniversitesi ilk 20 üniversite içerisindedir.

Times Yüksek Öğretim Sıralamalarının Editörü Phil Baty, “Asya’nın yükselişi son zamanlarda bir klişe haline geldi, ancak altı yılı aşkın altı büyük global anketten (80.000’den fazla akademisyen de dahil olmak üzere) elde ettiğimiz kanıtlar yüksek öğretim ve araştırmada güç dengesi yavaş yavaş Batı’dan Doğu’ya kaydığını göstermektedir.”demiştir.

Çin 2017 yılında Çin üniversitelerinden mezun olmayı bekleyen rekor sayıdaki 8 milyon öğrenci ile birlikte “yüksek öğrenim patlamasını” yaşadığını deneyimlemiştir.

Ayrıca Çin hükümeti bu ivmeyi sürdürmek niyetinde olup – Dünya Ekonomik Forumunun son Çin toplantısında Çin Başbakanı Li Keqiang, eğitimin “gelecek odaklı” olmasının öneminden bahsetmiştir.

QS istihdam edilebilirlik sıralamasını bu beş göstergeye dayandırmıştır:

1) İşveren İtibarı : mezun olan işverenlerin en iyi mezunları üreten kurumları sıralamaları istenmiştir.

2) Mezunlar:   QS, hangi üniversitenin “dünyayı değiştiren” mezunlar ürettiğini anlamak için dünyanın 21.000 en “yenilikçi, yaratıcı, varlıklı, girişimci ve / veya hayırsever” insanların “eğitim yollarına” bakmıştır.

3) İşveren ortaklıkları : Araştırma ve diğer alanlarda endüstri ortaklarıyla olan üniversitelerin bağları ve 2000 üst global şirketlerle olan işbirliğinin gücüdür.

4) İşveren-öğrenci bağlantıları: Her üniversite kampüsünde işveren varlığı bulunur.

5)Lisansüstü istihdam oranı: Her üniversiteden mezun olanların mezuniyet yılında işe girme oranıdır.

QS, Dünya Üniversiteleri Sıralamasını (bölgeye ve konuyla), 50 ‘nin altındaki en iyi 50 ‘yi (en hızlı yükselen ‘yeni’ üniversiteler) ve en iyi öğrenci şehirlerini içeren diğer üniversite fikstürlerini de derlemektedir.

Kaynak:

https://www.weforum.org/agenda/2017/09/universities-most-likely-to-get-you-a-job-employed

Yoruma kapalıdır.