Bulut Bilişim Nedir? ve Firmalar İçin Riskler

100

Bulut Bilişim Nedir?

Bulut BilişimBulut bilişim için teknik bir konuşmaya gerek olduğunu düşünmüyorum. Çünkü, bulut bilişim bilgisayarınızda, depolama aygıtınız da ne varsa uzaktan ve her cihazdan ulaşabileceğiniz bir şekle gelmesini sağlayan sistemdir diyebilirim. Peki “Benim flashdiskim aynı zamanda anahtarlık ve zaten her yerde belgelerim yanımda” diyenlere farkını anlatmak için, şöyle bir örnek vereyim. Mesela, bir word dökümanınız var ve gerekli belgenin hazırlanması için yeterli vaktiniz yok, bulut alan sağlayıcınıza dosyanızı atıyorsunuz ve neredeyse bütün akıllı telefon modellerinde ya da tabletler de açabileceğiniz kolaylığı ile yolda dosyanızı düzenlemeye devam ettiğinizi ve iş yerinize geldiğinizde aynı sistemden indirerek hazır bir şekilde kullanabildiğinizi hayal edin. Herkesin cebinde akıllı telefon olduğu günümüzde büyük kolaylık gibi gözüküyor. Tabi bariz bir şekilde kolaylıkları olduğu kesin hatta genel olarak söylenen avantajlarını listeler isek:
  1. Hizmeti sunan firmalar, bizim için yazılım, depolama alanı ayırmış olurlar böylece ekstra flashdisk ve harddisk gibi arabirimlere ihtiyaç duymayız.
  2. Elektrik kesintisi ve bilgisayarın arızalanması durumlarında veri kaybımız ortadan kaybolur
  3. Verilerinize 7/24 hızlı bir şekilde ulaşabilirsiniz
  4. Verilere farklı platformlardan ulaşabilirsiniz

Bu listeden gördüğünüz üzere faydalara baktığınız zaman çok güzel maliyeti düşüren ve kolaylık sağlayan bir sistem sağlanmış oluyor. Bu hizmeti veren firmaları sona bırakıyorum çünkü yazının sonunda düşüncemi size doğru bir şekilde aktarabilirsem DİKKATLİ bir şekilde kullanmanıza vesile olabilirim.

Bulut Bilişim ile ilgili  firmalara risk olabilecek örnekler

Bulut Bilişimde Firmalar İçin RisklerBulut Bilişimde Firmalar İçin Riskler

Datamonitor kıdemli analisti Vuk Trifkovic diyor ki “Verilerinizin kaybolmayacağına dair bulut sağlayacınıza güvenmeniz gerekiyor.” Tabi bulut bilişimin ekmeğini yiyen bir firmanın çalışanı oturup sorun var demeyecek.  Ancak bu yazıda denildiği gibi firmaların buluta giriş pasaportların değiştirilmesi, yenilenmesi veya konulması güvenliği ile ilgili çalışacağı bulut sistemi hakkında uyanık olmalı. Zaten müşteriler bu konuda çalışacakları ve potansiyel olarak onların bilgilerine erişebilecek bulut bilişim firmasıyla ilgili bilgi almaları tavsiye edilir.

Bir başka bulut bilişimin ekmeğini yiyen International Data Corporation (IDC) firmasının ise dikkat çektiği bir husus var. Diyor ki bulut bilişimi veren firmanın hizmet esnasında ki ne kadarlık kesinti (downtime) yapabileceği konusu genellikle firmaların gözünden kaçan bir güvenlik önlemi olduğunu söylüyor. Bu konuda, servisi sağlayacak firmanızdan bu eksikliğin raporlarını isteyebilirsiniz ve bu otokontrolü raporlamayı size en iyi şekilde verecek izleme sistemlerinin firmada mevcudiyetini sorabilirsiniz.

Londra merkezli finansal işlem uzmanları SmartStream Teknolojileri firması bulut bilişime geçme sebebini ucuz maliyet olarak açıklamış zaten bu işin geleceğini açan konu bu MALİYET! Firmanın ürün yöneticisi Darryl Twiggs diyor ki bulut bilişim hizmeti alan özellikle son derece hassas verilerden sorumlu olan müşterilerimiz için önemli bir husus sağlayıcı tarafından kullanılan hosting şirketi hakkında bilgi edinmek için eğer mümkünse bunların güvenlik durumu için bağımsız denetim ararlar.

Güvenlik anlamında sıkı sıkıya önlemlerin alınacağı ve harddisklerin yerini bulutların alacağı dünyaya doğru gidiyoruz. Bir Endüstri Mühendisi olarak üzerine düşünmeniz ve kendi sisteminize bu sistemi uyarlamanız sizin faydanıza olacaktır. Özellikle, Google Drive, Box.Net, Dropbox ve Yandex Disk kullanıcılarına büyük kolaylıklar sağlıyor. Konuyla ilgili daha detaylı ve geleceği hakkında yorumlarımı da okumak isteyenlere de bu linki verelim.

Bahadır KAYA

Get real time updates directly on you device, subscribe now.

Yoruma kapalıdır.