Türkiye'nin Endüstri Mühendisliği Platformu

Burak Aydın'la İntel, Sosyal Medya ve Geleceğe Dair…

0 52

Gaziantep Üniversitesi ve Target (Teknoloji Transfer Ofisi); Galata Business Angels, Endevavor ve Ashoka işbirliğiyle hayata geçirilen İntel Çözüm Kumbarası Sosyal inovasyon projesinin paylaşımına ev sahipliği yaptı.Açılış konuşmasını GAÜN Rektörü Prof. Dr. M.Yavuz COŞKUN’ un yaptığı katılıma ilgi yoğundu.Rektörün ardından program start’ını başlatan İntel Türkiye Genel Müdürü Burak AYDIN söz aldı. Kendisinin  sosyal medya, intel ve bilişim üzerine anlatıkları konukların ilgisini çekti. Konferansdan aldığım notların yanı sıra, Endüstri Mühendisliği’ ni ilgilendiren birkaç soru sormak üzere kendisiyle özel bir röportaj da gerçekleştirme fırsatı buldum.

Intel Genel Müdürü Burak Aydın
Intel Genel Müdürü Burak Aydın

’’Türkiye Teknolojiye 1991 yılında ilk ciddi tanıklığını körfez savaşı ile yaptı.İlk defa insanlar bir savaşa televizyondan şahit oldular.İlk modem örneklerinden 1991 üretimi suprafax 14400 tarzı modemi örnek gösterilebilir.” diyen Aydın: ‘’ Günümüzde ne kadar rahatsız edici bir sesi olsa da, o zaman bizim için en güzel seslerden biriydi.Çünkü o internetin sesiydi’’ dedi.

İnternetin ve teknolojinin günümüz ticaret, girişimcilik, pazarlama ve diğer bir çok farklı yapıya yön verdiğinin kaçınılmaz bir gerçek olduğunu vurguladı.Farklı yapılan işin, yapılan bir şarkının bilinirliğinin ve popülaritesinin yolunun sosyal medyadan geçtiğini söyleyen Aydın ‘’Bakınız Oscar ödül töreninde bir telefon markasının reklamı için telefonun ön kamerasıyla selfie fotoğraf milyarlara varan paylaşım yaptı.Sosyal medyada bu denli hızlı ve çok paylaşılan fotoğraf selfie furyasını başlattı.Günümüz çağında internet farklılıkları da ortadan kaldırıldı, şöyle ki bir lise öğrencisi SUMMLY ile hem girişimcilikte zirveye çıktı hem de en genç milyonelerden biri oldu.Diğer bir ülkede ki, bir Müslüman Hosain RAHMAN kırklı yaşlarında JAWBONE ile giyilen teknolojilerde çığır açtı.’’

Endüstri Mühendisliğim adına program sonrası röportajımızda İntel ve geleceğin teknolojilerine dair sorularımızı yanıtlayan Aydın’la keyifli sohbetimizin satırbaşları ise şöyle:

  • Sizce Türkiye bilişim sektöründe üretici  sınıfına girebilecek bir ülke olabilir mi,yoksa sadece yazılım üreten bir ülke olarak bilişimdeki yerini devam ettirecek mi?

Kesinlikle bu konuda ve bilişimde umut veren bir ülkeyiz.Çünkü genç nüfusumuz ve genç iş gücümüz fazla.Ama bu sektörün en büyük handikaplarından birisi öncü ve büyük firmaların yatırımlarını alan ülke olabilmek.Maalesef ki  bu büyük firmalar Türkiye yerine diğer ülkeleri daha doğru yatırım olarak görüyorlar

Burak Aydın ile röportaj gerçekleştirirken
Burak Aydın ile röportaj gerçekleştirirken
  • Günümüz teknolojisini en çok tüketen biriyiz.Akıllı telefon tüketiminde ilk 10 da yer alıp,sosyal medya hakimiyetinin tavan yaptığı bir ülke olmamıza rağmen neden bir whatsupp bir facebook bizim ülkemizde yapılan bir uygulama olmadı?

Yine dediğim gibi genç nüfusumuz çok ama yeterince düşünüp fikir üreten kesimimiz yeterli değil.Biz garantici bir nesil tarafından büyütüldük.O zamanlar sırtını devlete daya mantığı hakimdi.Bu döneme baktığımızda da durum pek farklı değil.Gelecek kaygısıyla büyüyen ve büyütülen bir nesilde fikir üretmek,proje üretmek pek mümkün olmuyor.

  • Rotayı biraz intele çevirecek olursak,ürün portföyünün çok geniş olduğunu biliyoruz.Peki geniş yelpazede ürün yaşam döngüsü nasıl işliyor?Yani 10 sene önce ilk üretimi yapılan bir işlemcinin hala 3. Dünya ülkelerine üretiminin olduğunu söyleyebilir miyiz?

Bizde bir ürünün yaşam döngüsü 4-5 yıl civarı.Ortalama olarak 5 yıldan sonra gelişen teknolojinin getirisi  doğrultusunda yeni üretim,yeni nesil üretimi için maliyeti 15 milyar doları bulan fabrikalar kuruluyor ve bu kurulum her yeni nesil yeni yeknoloji için tekrarlanıyor.

  • Burak bey son olarak akıllı cihazlar ciddi anlamda her sökterde kendini göstermeye başladı.Sizin intel olarak handi sektörlerde yer aldığınızı ve intelin yeni dünyada akıllı cihazlardaki hedeflerinizi öğrenebilir miyiz?

Akıllı arabalarda Mercedes ve BMW ile devam eden bir süreç var.Bunlara yeni dönemde Nissan,Kia,Hyundai ve birkaç marka daha eklendi.Dünyaca ünlü bir kahve firmasının büyük kahve makinalarında intel işlemciler mevcut.Bunun yanı sıra yeni nesil birçok ATM de intel işlemci yer alıyor.Kısaca internete dokunan her cihaza bu ruhu üfleme hedefimiz var.

 Zamanını bize ayıran Burak Aydın’a, İntel Çözüm Kumbarası Ekibine,İntel İç İlişkiler Sorumlusu Melih Gezere ve Gaziantep Üniversitesi Target Genel Müdürü Ekrem Tekin’e Teşekkürlermizle…

Bir Cevap Yazın