Casper Bilgisayar Üretimi

445

İstanbul Ticaret Üniversitesi’ nin Üretim Araştırmaları Kulübü Bilişim Haftası etkinlikleri dahilinde Casper Teknik gezisine katılma fırsatı buldum. Teknik gezileri, önceki gözlemlemeler ile karşılaştırarak ve direk üretimin içerisinde birebir sorular sorarak yerinde öğrenmeyi sağladığı için çok faydalı buluyorum. Casper firması hakkında biraz bilgi vermek gerekirse

Casper, 1991 de genç girişimiciler tarafından yenilikçi bir vizyonla kurulmuş bir firma . Firmanın 2007 de hizmete giren binası da avrupa ve ortadoğuda kurulan en büyük bir kaç bilgisayar fabrikasından denebilir. 2009 yılında bir başka büyük IT firması Aidata’ yı satın aldığını da atlamamak lazım.

Casper fabrikasında, masaüstü, dizüstü ve tablet bilgisayarların montajları yapılıyor. Bilişim sektöründe malzemelerin küçüklükleri lojistik maliyetlerini ciddi oranda azalttığı için firmanın çoğu malzemesi dışarıdan tedarik ediliyor. Üretim talebe göre olduğu için bantta çalışan kişi sayısı duruma göre değişken bir yapıya sahip. Dizüstü bilgisayarların montajında yanlış ekipmanın takılıp takılmaması konusunda kullandıkları bir barkod sistemi var ve operatör yanlışlıkla 2GB Ram takacağına 4GB Ram kalkmaya takarsa sistem yanlış yaptığını söylüyor. Talep usulü yapmanın avantajları olarak, geniş ürün yelpazesi ve az stok kullanımı söylenebilir. Masaüstü cihazların montajında masa sistemi kurulmuş ve masa sistemi talep yoğunluğuna göre arttırılarak üretim kapasitesi arttırılıyor. Bir masa günde 350 bilgisayar üretebiliyor. Taleplerin en yüksek olduğu 8. Ay da masalar arttırılıyor ve üretim artıyor. Cihazların test süresi cihaz başına en az yarım saat kadarlık bir süreyi kapsıyor. Test sonrasında paketleme geliyor. Günlük bilgisayar üretimi tam kapasite ile çalışırsa 5 bin bilgisayara ulaşıyormuş. Tablet olayında herhangi bir montaj yok anladığım kadarıyla 5 kişilik ve dizayn- ARGE ekibi ile tabletler tasarlanıp yurtdışından getirtiliyor. Paketlemesi burada yapılıyor. Finlandiya’ da bir projem gereği araştırdığım ürün life-cycle larını da fırsat elime geçmişken sordum ve 2 yıl olarak cevapladı yani Bir bilgisayarın piyasaya girişi ve ömrünün bitişi 2 yıl kadarlık bir süreyi kapsıyor.

Şu konuda gerçekçi olmak lazım teknoloji firmaları bütün üretimlerini Uzak Doğu’ ya yaptırıyor. Bunun sebebi çok ucuz işçilik ve lojistik olarak küçük olmanın verdiği bol taşıma kapasiteleri. Yani firmalar uzakta yaptırması çok karlı. Bir firmanın burada işlemci üretimine girmesi ya da INTEL gibi firmaların fabrika kurması beklenir birşey değil.

Bu arada Casper’ ın fabrikası ve genel müdürlüğü aynı binada, binada tasarım olarak çok güzel ve şık hazırlanmış.

Bahadır KAYA

Get real time updates directly on you device, subscribe now.

Yoruma kapalıdır.