Türkiye'nin Endüstri Mühendisliği Platformu

CEO' ların Sosyal Medya Kullanım Oranları

0 63

Belki de birazdan okuyacağınız sonuçları meşguliyet ya da gizlilik olarak özetleyebilsek de nedeni ne olursa olsun, dünyanın en büyük şirketlerinin CEO’ larının (Fortune ilk 500 ) çoğunluğu  sosyal medyayı çok umursamıyor denebilir.

CEO.com & DOMO tarafından yayınlanan CEO – 2013 Sosyal Medya raporu adlı yeni bir çalışma, Fortune’ da ilk 500′ de yer alan CEO’ların yaklaşık% 68’i Facebook, Twitter, LinkedIn veya Google dahil olmak üzere herhangi bir büyük sosyal medya kanalı üzerinde yer almamakta olduğunu gösteriyor. Sosyal medya ile meşgul olan % 30 luk kesimin hemen hemen hepsi (% 28), LinkedIn’ de .Diğer üç sosyal ağın kullanımında Twitter yavaşda olsa bir artış gösteriyor.

CEO' ların sosyalmedya kullanIm oranlarI
CEO’ ların sosyalmedya kullanım oranları

Gördüğünüz gibi, Facebook ve Google Plus oldukça durgun ; Twitter ve LinkedIn’ de ise geçen yıla göre bir sıçrama gözlemleniyor.

Twitter

Twitter’ da 500 CEO’ nun 28′ i Twitter kullanıcısı. Ünlü CEO’ ların hesaplarında doğrulanmış kimlik oranı geçen yıla göre %22.2 artış göstererek %46.4′ e ulaşmış. Ayrıca, bu CEO’ lardan Twitter kullananlar günlük ortalama 0.98 tweet atmakta. CEO’ ların takipçilerinin hepsi gerçek kullanıcı olmayabiliyor. Fake takipçi sayısı en çok Facebook CEO’ su Mark Zuckerberg’ de görülüyor (%30 fake takipçi). %13 ortalama fake takipçisi var bu 28 CEO’ nun.

Linkedin

Geçen yıl 129 olan Linkedin’ de ki Fortune 500 CEO’ su bu yıl 140 ulaşmış durumda. MEG WHITMAN 219 binden fazla takipçisi ile Linkedin’ de ki en takip edilen CEO durumunda.

Facebook

Facebook’ da geçen yıl bu CEO’ ların 38′ i hesap sahibi iken bu yıl bu sayı 35′ e düşmüş durumda. Facebook CEO’ su 16 milyondan fazla takipçiye sahip iken MEG WHITMAN 194 binden fazla takipçiye sahip.

Google Plus

CEO’ lardan sadece 5 tanesi Google Plus hesabına sahip bu sayı geçen yıl 4′ dü.

Peki CEO’ lar neden sosyal medyada aktif değil?

Herkes tahmin olarak bunları verebilir ancak gerçek aktif olmama nedenleri:

  • Yeterli zaman bulamama
  • Şeffaflığın verdiği rahatsızlık
  • Risk
  • Değişime karşı direnç
Firma  CEO  Sosyal Medya ile İlişkisi
General Motors  Dan Akerson  Yok
Aflac  Daniel Amos  Yok
Visa  Charles Scharf  Yok
Facebook  Mark Zuckerberg  Temel Anlamda Herşey
AT&T  Randall Stephenson  Yok
Catepillar  Doug Oberhelman  Linkedin
 Oracle  Larry Ellison  Twitter (Bir kere Tweet attı)
Safeway  Steven Burd  Yok
Coca-Cola  Muhtar Kent  Yok

Twitter’ da en çok takipçisi olan Fortune CEO’ ları

CEO Twitter Hesapları
CEO Twitter Hesapları

Kaynak: CEO.COM

Bir Cevap Yazın