burcu_civelek_yuce[1]

CHRO Ödülleri Açıklandı İşte Kazanan Meslektaşlarımız

CHRO fonksiyonunun yükselen değerine dikkat çekebilmek, CHRO kavramının önemini vurgulamak amacıyla Fortune Türkiye ve DataExpert işbirliğinde gerçekleşen Türkiye’nin En Etkin 50 İK Yöneticisi araştırması sonuçlandı.

Kapsamlı bir araştırma metodolojisiyle Türkiye’nin önde gelen 1000 firmasının CHRO’ları üzerinden gerçekleştirilen ve altı ay süren araştırmada, adayların kritik CHRO başarı kriterlerindeki performansları danışma kurulu tarafından incelenerek, şirketlerin en önemli sermayesi olan insan kaynağını en etkin biçimde yöneten, kurum öncelikleri doğrultusunda fark yaratan, değer katan, benzersiz insan kaynakları uygulamalarını hayata geçiren En Etkin 50 İnsan Kaynakları Yöneticisi belirlendi. “Türkiye’nin En Etkin 50 İK Yöneticisi / En Güçlü 50 CHRO” araştırmasıyla belirlenen liderler ödüllerini CHRO Summit 2016’da aldılar.

Ödülleri alan CHRO’ lar arasında 10 tane Endüstri Mühendisi vardı. İşte Ödül kazanan CHRO’lar:

 1. AHMET AKSOY-BSH HOME APPLIANCES

İstanbul Teknik Üniversitesi  Endüstri Mühendisliği 1996 mezunu olan Aksoy BSH’nin global 2025 vizyonuna uyumlu, yenilikçi uygulamaları merkeze aldı. Gelecekte işgücünün uzaktan yönetilebilmesinin önem kazanacağını ve sürdürülebilir çözüm üreten İK sistemlerinin ön plana çıkacağını düşünüyor. BSH’nin 2025 vizyonunda dijital dönüşüm öne çıkıyor. Bu Aksoy’un ajandasındaki önemli konu başlıklarından biri. Son dönemde “Deep Design Thinking” metodu ile çalışan deneyimine odaklanarak kavramsal tasarımı yapılan, dijital altyapılı İK sistemlerini kurma çalışmalarına önem veriyor. Stresi yönetmeye yönelik “farkındalık molaları” vermeyi seviyor. Davranış bilimleri, örgüt teorileri ve İK’yla ilgili yayınları takip ediyor.

 1. AYŞE KESKİNEL- TÜRK TUBORG CARLBERG
 2. AYŞIL AKCANBAŞ- DOĞAN ŞİRKETLER GRUBU
 3. AYÇA HAZNEDAROĞLU- KOTON
 4. AYŞE ÖZDEMİR- SCHNEIDER ELECTRIC
 5. BELGİN ERTAM-GE GLOBAL
 6. BERNA ÖZTINAZ-STFA HOLDİNG
 7. BİROL SAYLAN- LİMAK HOLDİNG
 8. BUKET ÇELEBİÖVEN- ARÇELİK

İstanbul Teknik Üniversitesi 1994 Endüstri Mühendisliği mezunu olan Çelebiöven aynı üniversitede mühendislik yönetimi üzerine yüksek lisans programını tamamladı. 19 yıldır çalışma hayatında. 2005-2009 yıllarında Koç Holding A.Ş.’de performans, ücret yönetimi ve işe alma süreçleri ile ilgili politika ve ortak süreçlerin geliştirilmesinden sorumlu olarak çalıştı. 2009’dan bu yana Arçelik’te İK direktörü olarak devam ediyor. Arçelik’in globalleşme ve büyüme sürecinde, organizasyonun ve insan kaynağının gelişimi, global yetenek uygulamalarının hayata geçirilmesi için önemli projeleri yürütüyor. Koç Topluluğu bünyesindeki yöneticilere iç koçluk yapıyor.

 1. BURCU CİVELEK YÜCE- AKBANK

Boğaziçi Üniversitesi 2000 Endüstri Mühendisliği mezun olan Civelek Yüce, Akbank’ın en önemli değerinin gelişim odaklı, yenilikçi, üstün nitelikli insan kaynağı olduğunu söylüyor. Geçen yıl iç iletişime dair çalışmaları, “Akbanklı” çatısı altında birleştirdi. Akbank eğitim birimini “Akbank Akademi” olarak yeniden tanımladı. Civelek Yüce, gelecek dönemde Z kuşağının da iş hayatında yer alması ile çalışma hayatına yeni soluk ve biçim geleceğini düşünüyor. Online sınav uygulamaları, LinkedIn ile entegre işe alım projeleri gibi çalışmaları gündemine aldı. Civelek Yüce, sahada olmayı, çalışanlarla bire bir iletişime geçmeyi ve onları dinleyerek yaratıcı çözümler bulmayı seviyor.

 1. BİLGEHAN ERGENEKON BİLEN- PROCTER&GAMBLE
 2. BİRSEN ÇEVİK AKGÜNLÜ- PEPSICO
 3. BURAK GÜRCAN- ANADOLU EFES

İTÜ Endüstri Mühendisliği 1996 yılı mezunudur.Anadolu Efes’in geniş coğrafyada, çok kültürlü yapıda çalışan organizasyon yapısını yönetiyor. Kazakistan’da hayata geçirdiği öğrenme platformu, Rusya’daki tedarik zinciri verimlilik gelişimini ödüllendirme yöntemi ve Türkiye’deki tersine mentorluk programı gibi konularda operasyonlara fayda sağlama yönünde çalışıyor. İşi konusunda tutkulu olan, profesyonellikten ödün vermeyen, girişimci ruhlarla birlikte sürdürülebilir aksiyonları hayata geçiriyor. Gürcan, ailesiyle zaman geçirmeyi seviyor. Güne sporla başlıyor.

 1. CAN YILMAZ- MAVİ
 2. CAVİDAN ÖZDEMİR- ADIDAS GROUP
 3. DİLEK AYDIN- ALARKO HOLDİNG
 4. EBRU URAL ÖZKAN- GAMA HOLDİNG
 5. DEMİR AYTAÇ- MİGROS
 6. EBRU EROL EKMEN- GLAXOSMITHKLINE
 7. ELA KULUNYAR- DOĞUŞ OTOMOTİV
 8. EREM ŞABİKOĞLU- ÇALIK HOLDİNG,GAP İNŞ.
 9. FARUK GÖZLEVELİ- PLADIS GLOBAL TÜRKİYE
 10. HAKAN ÖKER- TAV HAVALİMANLARI
 11. EŞBER ÇEKİÇ – KİBAR HOLDİNG
 12. FİLİZ ERGİN- YAŞAR HOLDİNG
 13. HAKAN ONEL- ABDİ İBRAHİM PHARMACEUTICALS

Yıldız Teknik Üniversitesi Endüstri Mühendisliği Bölümü’nden mezun. 2008’den beri Abdi İbrahim’de CHRO olarak görev yapıyor. Onel, Abdi İbrahim’de global oyuncu olmak için ortaya koyulan 2020 vizyonu kapsamında hayata geçirilecek aksiyonları takip ediyor. Hedefi 2020 vizyonu adına İK’da stratejileri orta ve uzun vadeli aksiyonlara çevirmek. Yetenek yönetimi sürecinde şirket adına belirlenen iki İK kriteri var: Performans ve potansiyel. Bu iki konunun özellikle üzerinde duruluyor. Onel, İK’nın odak konusunu “küresel mobilite” olarak açıklıyor. Onel, tersine mentorluk konusuna önem veriyor.

 1. HAKAN TİMUR- ENERJİSA
 2. MELİH ÖZUYAR- ŞİŞECAM TOPLULUĞU
 3. NECMİ KAVUŞTURAN- ZORLU HOLDİNG
 4. İDİL TÜRKMENOĞLU- BOYNER GRUP
 5. NAZİRE ULUSOY- IC-DİA  HOLDİNG
 6. NERİMAN ÜLSEVER- H.Ö. SABANCI HOLDİNG
 7. NURER YÜKSEL- SIEMENS

Yüksel, Yıldız Teknik Üniversitesi Endüstri Mühendisliği Bölümü’nden mezun. Yatay veya dikey kariyer gelişimini desteklemek üzere pek çok değerlendirme sistemini devreye aldı. Periyodik aralıklarla yürütülmekte olan yedekleme görüşmeleri ile çalışanların kariyerlerine dönük kısa, orta ve uzun dönemli planların gerçekleşebilmesine yönelik önlemler üzerinde duruyor. “Personel görüşmesi” ve “performans yönetimi geri bildirim” süreçlerinde çalışanın performans değerlendirmesi, hedefleri ve gelişim alanlarının belirlenmesiyle ilgili çalışıyor. Liderlik gelişim programlarıyla geleceğin liderlerini koçluk, mentorluk gibi süreçlerle planlıyor.

 1. OSMAN TÜZÜN- GARANTİ BANKASI
 2. NURSEL ÖLMEZ ATEŞ- FORD OTOMOTİV

İstanbul Üniversitesi Endüstri Mühendisliği mezunudur.Ölmez Ateş, Ford Otomotiv’de yürütülen “Bal Arıları Mühendis Oluyor” projesinin fikir lideri. Eğitim alanında ve meslek seçiminde toplumsal cinsiyet kalıplarından kaynaklanan önyargıları yıkarak kadın ve erkekler için fırsat eşitliğinin önemine dikkat çekmeyi amaçlıyor. Ölmez Ateş, Türkiye’de İK’nın stratejik partner olarak konumlanması için ciddi süreçlere ihtiyaç olduğunu düşünüyor. Ölmez Ateş, çalışma ortamına mizah katmayı motivasyon artırıcı yöntem olarak iş süreçlerine entegre ediyor. “Gülümsemeyi, gülmeyi ve hatta kahkaha atmayı ihmal etmemek gerek” diyor.

 1. OSMAN ÜNAL- EKOL LOGISTICS
 2. ÖZGÜR BURAK AKKOL- KOÇ HOLDİNG

İstanbul Teknik Üniversitesinde 1998-2002 yılları arasında Endüstri Mühendisliği okumuş olan Akkol Koç Holding’de İK dönüşüm projesine liderlik ediyor. Liderlik programla-rının yenilenmesi, LEAD markası altında 16 yeni programın devreye alınması ve 2 bin kişi-ye gelişim fırsatı sağlanması gibi birçok yeniliği hayata geçirdi. Her yıl 20 yöneticinin Harvard, Columbia, Stanford üniversitelerindeki üst düzey programlara gönderilmesi, üst düzeyleri Silikon Vadisi’ndeki girişimcilerle buluşturan “BeGlobal Gelişim Programı” ve “Kurumsal Koçluk” başta olmak üzere önemli eğitim ve gelişim projelerini devreye aldı ve kısa sürede verimli sonuçlar elde edilmesini sağladı. Hobisi, başta basketbol ve yelken olmak üzere spor. Aynı zamanda Koç Topluluğu Spor Kulübü YK Başkanı olarak da görev yapıyor.

 1. ÖZLEM BULUT- KOÇ HOLDİNG
 2. PINAR ÇANAKÇI- DANONE TÜRKİYE
 3. PINAR KALAY- VODAFONE TÜRKİYE
 4. RENGİN ONAY- COCA-COLA İÇECEK
 5. SALTUK ERTOP- SANKO HOLDİNG
 6. SEÇİL KIPÇAK refik- ING BANK TÜRKİYE
 7. SEÇİL NAMRUK- KPMG TÜRKİYE
 8. SEMRA AKMAN- BORUSAN HOLDİNG

ODTÜ 1983 Endüstri Mühendisliği mezunudur.Akman, Borusan Holding’in liderlerini içeriden yetiştiren yapısına dikkat çekiyor. Akman, Borusan Akademi ile eğitim ve gelişim programlarını çalışanların gelecekteki liderlik rollerine göre hazırlayan iş planlarına odaklı. Her yıl düzenli olarak yapılan kariyer yönetimi toplantılarında hedeflerini başaran, yetkinliklerini geliştiren Borusan çalışanları için iş planları yapıyor. Borusan Lider Gelişim Programı ile eğitim programları, bireysel koçluk ve grup koçluğu uygulamalarının etki alanını büyütmeye yönelik çalışmalara yoğunlaşıyor. Doğada vakit geçirmeyi, farklı konularda kitaplar okumayı seven Akman, dostlarıyla birlikte olmaya önem veriyor.

 1. SEYFETTİN SAĞLAM- TURKCELL
 2. SENAY KIZILKAYA- NOVARTIS
 3. ŞENGÜL ARSLAN DEMİRCAN- HSBC TÜRKİYE

İstanbul Teknik Üniversitesi Endüstri Mühendisliği bölümünden 1997 yılında mezun olmuştur.Demircan, HSBC Türkiye’deki görevine ek olarak HSBC Grubu İK Transformasyonu Değişim Liderliği’ni de yürütüyor. İK transformasyonu kapsamında yaklaşık 255 bin çalışanın 71 ülkede kullanacağı tüm İK süreç ve teknoloji altyapısının değiştirilmesi ve İK organizasyonunun globalde yeniden yapılandırılması operasyonunu yönetiyor. Bugüne kadar çalıştığı şirketlerde ekipleriyle 2010 Stevie International Business Awards, Best HR Department, Stevie Winner 2010 Stevie International Business Awards, Best HR Team, Distinguished Honoree, 2010 PERYÖN, HR Best Practices, Best Recruitment gibi pek çok ödül aldı.

 1. ŞENGÜL ATALAY- ARKAS HOLDİNG
 2. ÜLKÜ FEYYAZ TAKTAK- ECZACIBAŞI HOLDİNG

 

Comments are closed.