Türkiye'nin Endüstri Mühendisliği Platformu

Daha İyi Bir Lider Olmak İçin 11 Basit Kavram

0 63

Sempatik olmak size mesleğinizde, ilişkilerinizde ve yaşamınızda yardımcı olacaktır. Son kitabımda, Likeable Business, onlarca iş lideriyle, onları neyin bu kadar sempatik yaptığı ve şirketlerinin başarılarının neye borçlu olduğunu öğrenebilmek için birçok röportaj yaptım. Kavramların hepsi çok basit, çoğu zaman basit şeyleri gözden kaçırıyoruz. Bizi insan yapan şeyler belki de bizi gerçekten daha da başarılı yapabilir. İyi bir lider olmak için birleştirmen gereken 11 önemli ilke aşağıda mevcuttur.

 1. Dinleme

“ İnsanlar konuşurken onları konuşmaları bitene kadar dinlemelisin. Çoğu insan neredeyse hiç dinlemez”

Ernest Hemingway

İyi bir ilişkinin temeli dinlemedir. Büyük liderler müşterilerinin istediklerini ve ihtiyaçlarını dinlerler ve onların karşılaştıkları zorlukları da dinlerler. Arkadaşlarını da dinlerler ve her zaman yeni fikirlere açıktırlar. Hissedarlarını, yatırımcılarını ve rakiplerini de dinlerler. En iyi CEO’ ların neden çok dinlediğini öğrenmek için tıklayınız.

 1. Hikâye Anlatımı

“ Hikâye anlatmak fikirlerini hayata geçirebilmenin en güçlü yoludur.”

Robert McAfee Brown

Dinledikten sonra, liderler ürünlerini satabilmeleri için güzel hikâyelere ihtiyaç duyarlar aslında daha da önemlisi fikirlerini satabilmeleri için hikâyelere ihtiyaç duyarlar. Hikâyecilik insanları cezbeder ve onların harekete geçmesini sağlar. Ayrıca bakınız.

 1. Otantik Olmak

“Otantikliğin beni bu kadar zengin yapacağını bilseydim daha önceden otantik olurdum”

Oprah Winfrey

Büyük liderler kendilerini lider olarak söylemekten çekinmezler ve kıyaslanamayacak şekilde dürüsttürler. Faydalı olma ve tevazu, otantik liderlerin özelliklerindendir ayrıca pozitif düşünme ve olumlu enerji oluşturma otantik liderlerin olmazsa olmazlarındandır. Müşteriler, çalışanlar ve tüm medya otantik insanlara başarılı olmaları için yardım etmek istiyor. Özel benlik ve kamu benliğinin arasında bir ayrım olması gerekir fakat sosyal internet bu ayrımı yapmamızı engelliyor. Yarının liderleri kimlerin online olduğu hakkında şeffaf olacaklar ve insanların kişisel ve profesyonel hayatlarını birleştirecekler.

 1. Şeffaflık

Artık saklanılacak bir yer yok ve sır tutma girişiminde bulunan iş adamları saklanmaya maruz kalacaklar? Personelini, iş arkadaşını ve hatta müşterilerini açıklık ve dürüstlükle yönet. Daha da önemlisi şeffaflık, geceleri başını yastığa rahat bir şekilde koymanı sağlar.

 1. Takım Oyunu

“ Bireyler oyun oynar fakat takımlar ihtimalleri yener ”

Ne kadar küçük bir örgüt ya da organizasyon olduğunuzun önemi yok, nasıl olsa her gün farklı kişilerle etkileşim içinde olacaksınız. Ekip arkadaşlarının yükselmesine izin vermek, yaratıcı fikirleri desteklemek, tevazu göstermek ve diğer kuralları takip etmek  seni sempatik bir lider yapar. Sorunu çözmek için yaratıcı düşünme gerektiren başarı kültürüne ihtiyaç duyacaksın.

 1. Cevaplanabilirlik

“ Hayatımızın %10 u yaptıklarımız, %90 ise olaylara karşı vermiş olduğumuz tepkilerdir.”

Charlers Swindoll

En iyi liderler müşterilerine, çalışanlarına ve yatırımcılarına karşı duyarlı olanlardır. İletişimin mail, not veya tweet olması sizin ne kadar ilgili olduğunuzu gösterir ve aynı zamanda bu durum örgütler üzerinde pozitif etki yapmak için müşterileriniz ve meslektaşlarınıza izin verir.

 1. Uyum Yeteneği

“ Değişime açık olmazsanız yok olur gidersiniz “

Ben Franklin

Bugünkü yaşadığımız dünyadaki kadar hızlı değişen bir pazar olmamıştı. Liderler anlık olarak değişen fırsatlarda ve yönetim konusundaki kararlarında yeterince çevik ve esnek olabilmeli. İnatçı olma artık çoğu firmada arzu edilen bir özellik değil. Bunun yerine tevazu sahibi ve uyum sağlamaya çalışan liderler olmak için çaba gösterin.

 1. Tutku

“ Harika işler yapabilmenin tek yolu yaptığın işi sevmendir ”

Steve Jobs

Yaptığı işi seven insanlar yaşamlarında işlerini yapmak için kendilerini zorunlu tutmazlar, işlerini mecbur oldukları için değil sevdikleri için yaparlar. Tutku hem müşterilerine hem de iş ortaklarına bulaşıcı bir hastalık gibi yayılır zaten işlerini tutku ile yapanların dikkat çekici avantajları vardır. Tutkunuzu bulma (bulanlar için artırma) yaşama sevincinizi kesinlikle etkileyecektir.

 1. Sürpriz ve Memnuniyet

“ Gerçek bir lider her zaman benzersiz sürprizlerle dolu olmalı ”

Charles de Gaulle

Birçok insan yaşamların boyunca sürprizlerle karşılaşmayı sever. Sempatik liderler çalışanlarını ve müşterilerini şaşırtıcı yollarla mutlu ederler. Ekstra masraflara girmeden de sürpriz yapmanın birçok yolu olduğunu unutmamak gerekir.

 1. Sadelik

“ Yeterli olan çoktur ”

Milton Glaser

Dünya hiç olmadığı kadar karmaşık, karmaşık projeler ve karmaşık fikirler ortaya koymak ve bunları basit bileşenleri ayırmak müşterilerinize, personelinize ve yatırımcılarınıza karşı sizin ve vizyonlarınızın daha iyi anlaşılmasını sağlar. Biz insanlar sadelik isteriz ve bugünün liderleri de odaklanmış olmalı ve sadelik sunmaya özen göstermeli.

 1. Minnet

“ Düşüncelerin en yüksek şekli teşekkür etmektir “

Gilbert Chesterton

Sempatik liderler insanların başarılarına ve fırsatlarına katkıda bulunurlar. Takdir edici olma ve müşterilerine, çalışanlarına, yatırımcılarına karşı teşekkürlerini dile getirme, liderleri mütevazı ve değeri bilinen lider olarak tutar.

Altın Kural: Kendine nasıl davranılmasını istiyorsan başkalarını da öyle davran

Başkalarına onlardan beklediğin kadar nezaket gösterdiğin zaman müşterilerin, arkadaşların ve iş ortakların tarafından daha fazla saygı gördüğünü göreceksin. Başkalarına yüksek saygı göstermek şirketinizin bireylere ne kadar değer verdiğini gösterir ve sizinle çalışmak isteyenlerin de motive olmasını sağlar. Bu ilkelerin birçoğunu yapmak basitmiş gibi geliyor ancak birçok insan sadece para kazanmaya odaklandığı için bu temel kavramları benimsemeyi beceremiyor.

New York Times’ ın Best Seller yayınların sahibi Dave Carper’ ın Makalesidir.

Bir Cevap Yazın