Doc. Dr. İsmail Karaoğlan İle Röportaj

304

 

Doç. Dr. İsmail Karaoğlan Selçuk Üniversitesi Endüstri Mühendisliği Bölümü öğretim üyesidir. 2001 yılından bu yana eğitim vermeyi sürdürmektedir. Kendisi ile gerçekleştirdiğimiz röportajdan, çok hoş sohbet ile merak ettiğimiz soruları sorduk umarız verimli bir çalışma olmuştur.

Sizi daha iyi tanıyabilmek için, ilk sorumuz İsmail Karaoğlan kimdir?

İsmail Karaoğlan Selçuk Üniversitesi Endüstri Mühendisliği Öğretim elemanlarından biriyim. 1978 yılında doğdum, evliyim, üç kızım var. Yemek yapmayı ve yemeyi, gezmeyi ve sosyal faaliyetleri severim.

Endüstri Mühendisliğinde hangi alanda uzmanlaştınız ve bu alanı seçme sebebiniz nedir?

Lojistik ve araç rotalama konularında uzmanlaştım. Tercih etme sebebim geçmişim ile alakalı benim ailem marangozdur. Küçüklüğümden beri siparişleri götürürken en kısa zamanda ve en verimli şekilde ürünleri nasıl teslim edebiliriz diye düşünüyordum. Daha sonra akademik eğitimimde de böyle problemler ile karşılaşınca bu alanda uzmanlaşmaya karar verdim.

Peki bu cevaptan sonra Endüstri Mühendisliğini bilinçli olarak mı seçtiniz?

Hayır, 95 senesinde üniversiteye girdim o zaman endüstri mühendisliği pek bilinen bir dal değildi. Bir arkadaşım tavsiyesi ile yazdım. İyi ki yazmışım, işimi severek yapıyorum.

Yaptığınız projelerde ve çalışmalarda sizi en çok zorlayan konu nedir?

Beni en çok zorlayan çok çalışıp, çok güzel bir proje çıkarıp, karşıdakinin bunun kıymetini bilmemesidir. Örneğin isim vermeyeyim X firmasına bir çalışma yaptık dedik ki şu birim burada olacak tabi bunun için arka planda bir sürü veri topladık modelleme yaptık çalıştırdık çizdik gece gündüz çalıştık ortaya çok güzel bir ürün çıktı. Toplantıda herkes tarafında kabul edilen proje firma sahibinin birimin yerleştirileceği yerle ilgili başka planlar olmasından dolayı projeyi gerçekleştirememek. İkinci bir husus ise öğrenci projelerinde öğrencinin isteksiz olması beni en çok zorlayan konulardan biridir. En nihayetinde benim burada bir sürü işim. Biz bu projelere vakit ayırıyoruz ve isteksiz öğrenci bizler için motivasyon kaybına yol açıyor.

Bir akademisyen gözünden Endüstri Mühendisliği nedir?

Kimsenin çözmediği problemlerin çözüldüğü mühendislik dalıdır. Örneklerini verebilirim; bir tesis düzenleme problemlerini bizim kadar iyi çözen birini bulmazsın. O problemlere nasıl yaklaşacaklarını bilemezler ya da bir çöp toplama sistemi şehir bölge planlamacılar mı çözecek hayır, makine mühendislerimi çözecek hayır, işletmeciler mi çözecek hayır bizden başka kimsede çözemez çünkü bizim yaklaşımımız farklı, çözüm yöntemimiz farklı ya da bir üretim planlama problemini bir makine mühendisi o işi çok iyi bilebilir ama o işin arka planda hangi sırada yapılacağı ne zaman yapılacağı ne miktarda yapılacağı bunu bizden daha iyi kimse bilemez.

Size göre iyi bir Endüstri Mühendisi nasıl olmalıdır?

Kesinlikle ve kesinlikle öncelikle teknik bilgisi sağlam olmalıdır. Teknik bilgiden kastım yöneylem bilgisi, simülasyon bilgisi vb. bize ait konularda çok iyi olmasını beklerim. İkinci olarak teknik alt yapısının da çok iyi olmasını beklerim buradan bilgisayar ile çok haşır neşir olmasını Office programları konusunda yetenekli olmasını beklerim. Özellikle excel i etkin bir şekilde kullanabilmelidir. Bunun haricinde bize ait programları iyi bilmesini beklerim optimizasyon ve simülasyon paket programları gibi programlarda etkin olmalıdır. Eğer teknik anlamda bilgisayar bilgisini tamamladıysa İngilizcesi de varsa o Endüstri Mühendisini kimse tutamaz.

Gelecekte Endüstri Mühendisliğinin yeri nedir?

Üretim olduğu sürece üretimi yönetecek Endüstri Mühendislerine daima ihtiyaç vardır. Bence gelecekte üretimden ziyade işin içerisine lojistiğin gireceğini düşünüyorum. Özelliklede küreselleşen dünya üzerinde taşıma mesafeleri, ne zaman taşınacağı, nasıl taşınacağı nerelerde depolanacağı konusunda hala bilinmeyenler var.

Peki, bir Endüstri Mühendisi yazılım alanında ne yapar diye soracak olursak?

Bir endüstri mühendisi çok iyi bir programcı değildir. Fakat aklına bir problem takıldığında o problemi bilgisayar ortamında kodlayıp çalıştırabilecek seviyede olmalıdır.

Daha çok yer seçimi ve araç rotalama problemlerinde çalışmışsınız. Rotalama ve yer seçimi problemlerin de sizi en çok zorlayan konu nedir ve en çok zorlandığınız projeden biraz bahsedebilir misiniz?

En nihayetinde bu problemler zor problemler doktora ve yüksek lisans da bu problemleri ele almak beni zorladı. Araç rotalama zaten zor bir problem biz bunu biraz daha zorlaştırarak araç rotalama ve yer seçimi yaptık. Bu bağlamda doktoram beş buçuk sene sürdü. En çok da bu işleri ilerletirken ailem ve çocuklarımla ilgilenemedim onun bir üzüntüsü var.

Sizce Konya da Üniversite Sanayi işbirliği yeterli mi?

Değil, önceki sorularda bir örneğini verdim. Bu konuda bizim için pek motivasyon kaynağı bizde istiyoruz yaptığımız projeler teorikte kalmasın fakat bazı sorunların aşılması gerekiyor.

whatsapp-image-2016-11-02-at-19-40-35-1Türkiye’ de Endüstri Mühendisliğinin hakkettiği değeri gördüğünü düşünüyor musunuz?

Hayır, çünkü bilinmiyor hala

Endüstri Mühendislerinin yönetim ve organizasyon konusunda yetenekli olmasının gerektiğini biliyoruz bu bağlamda sizce neden hala Endüstri Mühendisleri Odası kurulmamasının sebebi nedir?

Tek sebebi maddi sebepler. Makine Mühendisleri Odasının alt odası olarak faaliyet gösteriyoruz. Makine Mühendisleri Odası nasıl ayakta duruyor derseniz birçok noktada imza yetkisi var. Buralardan birçok gelirleri var. Bu işlerin yapılabilmesi için sadece üye aidatları ile ilerletilebilecek bir kurum değil.

Sohbetimizin sonun geldik. Bizi kırmayıp sorularımızı cevaplandırmayı kabul ettiğiniz için teşekkür ederiz.

Bende teşekkür eder çalışmalarınızın devamını dilerim.

 

Yoruma kapalıdır.