Doç. Dr. Saadettin Erhan KESEN ile Röportaj

Doçent Doktor Saadettin Erhan KESEN. Bugün Konya Teknik Üniversitesi’nin en iyi hocalarından biri ile çok güzel bir röportaj gerçekleştirdik.Kendisine yardımlarından ötürü çok teşekkür ederiz. Umarım hepimiz adına verimli bir yazı olmuştur. Hocamıza bir kez daha çok teşekkür ediyoruz.

Değerli hocam sizi daha iyi tanıyabilmek için, ilk sorum Saadettin Erhan Kesen kimdir?

Öncelikle hoş geldiniz diyerek başlamak istiyorum sözlerime. Ben 1980 Adana doğumluyum. İlk ve orta öğrenimimi Adana’da tamamladıktan sonra 1997 yılında Selçuk Üniversitesi Mühendislik ve Mimarlık Fakültesi endüstri mühendisliği bölümünde lisans eğitimime başladım. 2001 yılında lisans bölümünü bitirdikten sonra o yıl Selçuk Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü’nün endüstri mühendisliği ana bilim dalında yüksek lisans eğitimime başladım ve aynı bölümde araştırma görevlisi olarak atandım. 2004 yılında yüksek lisans çalışmalarımı bitirerek Gazi Üniversitesi Endüstri Mühendisliği ana bilim dalına doktora çalışmalarımı yapmak üzere başladım ve 2010 yılında da doktora eğitimimi tamamladım. Zorunlu askeri görevimi bitirdikten sonra bağlı bulunduğum Selçuk Üniversitesi endüstri mühendisliği bölümüne dönüş yaptım.2013 yılında doçent oldum halen Selçuk Üniversitesi endüstri mühendisliği bölümünde doçent olarak çalışmalarımı sürdürmekteyim.

Peki neden endüstri mühendisliğini seçtiniz sizi bu mesleğe yönlendiren neydi?

Şöyle anlatmak gerekirse ben zaten ortaokul ve lisede kendimi sayısal becerileri yüksek bir öğrenci olarak görüyordum dolayısıyla tercih edebileceğim belli başlı bölümler vardı. O dönemlerde derece yapan öğrenciler genellikle ya tıp fakültesini ya da endüstri mühendisliği programlarını tercih ediyorlardı. Ben tıp fakültesini tercih etmedim çünkü benim karakterime pek uygun olduğu kanaatinde değildim ayrıca benden yaşça büyük insanların da yönlendirmesi ve desteğiyle endüstri mühendisliği programını seçtim.

Sizce bir akademisyen gözünden Endüstri Mühendisliği nedir?

Akademisyen olarak yapılan tanım ile reel sektörde yapılan tanım arasında çok bir fark olacağını düşünmüyorum çünkü endüstri mühendisi her yerde endüstri mühendisidir. Ama şu var akademinin içinde olduğunuz zaman alanınızla direkt olarak ilgili çalışıyorsunuz. Ben şöyle tanımlayabilirim size endüstri mühendisliğini, herhangi bir işletmede ki kıt kaynakların mevcut performans ölçütleri ile mevcut amaçlara ulaşacak şekilde en etkin ve verimli şekilde kullanımını sağlayan metotları, tekniklerini kullanan kişidir endüstri mühendisi.

Öğrenci arkadaşlarımız mesleği tanıma ve kişisel gelişim açısından önerdiğiniz herhangi bir argüman var mı?

Bizim programımız makine, elektrik elektronik veya inşaat mühendisliği gibi mühendislik programları kadar köklü bir geçmişe sahip değil, göreli olarak daha yeni bir mühendislik bölümü. Bu sebepten ötürü bizim bölüm içerisinde kullandığımız kaynakların çok büyük bir kısmı İngilizce.

Bu cevabınız üzerine sizce iyi bir Endüstri Mühendisi ne gibi özelliklere sahip olmalıdır ve bu konuda ne tavsiye edersiniz?

Şöyle ki bölümümüzle ilgili yazılan Türkçe kaynakların az olması nedeniyle ben şunu tavsiye ederim öğrencilere, muhakkak en azından İngilizcelerini bir metni yazabilecek aynı zamanda çevirebilecek ve herhangi bir çekince duymadan bir yabancı ile konuşabilecek düzeye getirmeleri lazım. Bu olmazsa olmazlardan biri çünkü Türkiye’de yabancı dili yeterli olmayan bir endüstri mühendisine artık neredeyse ihtiyaç yok. Ayrıca biliyorsunuz artık Endüstri 4.0 kavramının gelişiyor olmasıyla  beraber mühendisin yazılım biliyor olması çok önemli bir noktaya geldi bu yüzden iyi bir endüstri mühendisi en az 1 ya da 2 tane genel amaçlı program dilini (C Sharp,Java,C++ )iyi seviyede bilmesi gerekmektedir.Son olarak iletişim becerileri yüksek olmalı yani emotional quotient dediğimiz duygusal zekası çok yüksek olmalı karşısındaki insan ile çok hızlı bir şekilde iletişime geçip onun tavır, davranış ve mimiklerinden ne söylemek istediğini anlayabilecek, ikna edebilecek ve kendisi güzelce ifade edebilecek seviyede kendilerini geliştirmelerini tavsiye edebilirim.

“Dünya üç grup insandan oluşur, sonuçları ortaya çıkaran küçük bir başarılı grup, olup biteni seyreden oldukça büyük bir diğer grup ve nelerin olup bittiğini bilmeyen muazzam bir kalabalık.” (Murray Butler)

Yaptığım araştırmada simülasyon alanında çalışma yaptığınızı gördüm sizce simülasyon tekniği bir endüstri mühendisi için ne kadar önemli ve özel sektörde uygulama alanları neler?

Simülasyon tekniği yöneylem araştırmalarından birisi.Biz simülasyonu herhangi bir sistemi matematiksel açıdan formüle etmek zorsa daha fazla bir karmaşıklık düzeyine sahipse bu sistemlerin davranışını bilgisayar üzerinde taklit etme şeklinde bu tekniği kullanıyoruz.Simülasyon sağlık sistemlerinde, imalat sistemlerinde,inşaat mühendisliğinde proje yönetiminde,lojistik ve tedarik zinciri yönetiminde, ulaşımda, trafik modellemede ve benzeri birçok alanda kullanılıyor.Bu saydığım sistemlerin her birinde çok başarılı uygulamaları var.Tabi bu konuda ciddi bir eğitimle iyi bir simülasyon analisti olunabilir.Biz de bölümümüzde bu tekniği en iyi şekilde uygulanması konusunda eğitim veriyoruz.Öğrencilere tavsiyem bu konuya iyi hakim olmaları gerekiyor çünkü iyi bir endüstri mühendisi aynı zamanda iyi bir simülasyon analisti olabilmeli.

Yurt dışında birkaç üniversitede(New Jersey ve Southampton) bulunmuşsunuz bize deneyimlerinizi anlatır mısınız?

TUBİTAK araştırma bursu kapsamında doktoramı yapmak üzere Amerika’nın New Jersey eyaletinde çalışmalarda bulundum. Ayrıca yine TUBİTAK doktora sonrası araştırma bursu kapsamında İngiltere’nin Southampton şehrinde 1 yıl araştırma yapmak üzere gittim. Tabi bu yurtdışı deneyimleri akademisyenlikte çok önemli çünkü sürekli olarak aynı yerde çalışmak bir noktada kişisel gelişiminiz açısından sıkıntı yaratabiliyor. Yurtdışı deneyiminde farklı hocaların farklı ders anlatışlarını görmek araştırma yaparken dikkat ettiği hususları gözlemlemek tabi ki sizinde bilgi birikiminizi arttırıyor. Dolayısıyla bende bunu önemsediğim için 2 defa olmak üzere birer yıl süreyle yurtdışı deneyimim oldu.

Peki sizce endüstri mühendisleri için yurt dışı tecrübesi ne derece önemli ve bir endüstri mühendisi yurtdışına çıkınca ne yapmalı?

Aslında şöyle yurtdışına yeni giden bir insanın endüstri mühendisi olup olmamasından ziyade her insanın aşması gereken bazı sıkıntılar oluyor. Önemli olan öncelikle o sorunları atlatabilmek. Onun ardından ortama adapte olduktan sonra her şey sizin için daha kolay hale geliyor. Yurt dışında genellikle en büyük problem kalacak yer. Onun dışında hayat buradaki kadar hızlı değil daha sakin. Ama ilk başlarda yabancı olmanızın verdiği bir çekingenlik oluyor bu konuyu atlamamak gerek. Bu nedenle ilk başlarda sakinliğinizi koruyup ortama adapte olabilmek çok önemli bir husus.

Staj konusuna değinmek istiyorum sizce verimli bir staj nasıl yapılmalı ayrıca stajların içeriği hakkında bilgi verir misiniz?

Bir endüstri mühendisinin imalat, organizasyon ve yönetim olmak üzere 3 farklı stajı var. Her bir staj öğrencilerde farklı bir boşluğu doldurmak üzerine planlanmış. Stajları ben çok önemsiyorum çünkü öğrencilerin sahaya girip işi öğrenmelerini sağlayacak tek alan. Öğrenciler imalat stajlarında genellikle 1.sınıfta aldığı temel mühendislik eğitimlerini kullanıp talaşlı ve talaşsız imalat yöntemlerini görüp saha içinde uygulayabileceği bir ortam içine giriyor. Yönetim stajında artık biliyorsunuz endüstri mühendisleri yönetici pozisyonlarında çalışıyor bu konudaki yönetsel işleri öğrenmeleri açısından ve organizasyon stajında ise gördüğü endüstri mühendisliği tekniklerini uygulayabilmesi açısından verimli bir ortama giriyorlar. Öğrenciler muhakkak stajlarına gereken önemi versinler ve alabilecekleri maksimum faydayı alsınlar çünkü iyi bir staj iyi bir fırsat demektir.

Hocam sizin ilk staj deneyiminiz nasıldı?

Benim ilk stajım 1998 yılının yaz dönemindeki imalat stajıydı. Staj yerim bir motor yenileme firmasıydı. Orada çok şey öğrendim örneğin torna tezgah, CNC tezgah nedir, talaşlı ve talaşsız imalat nasıl gerçekleşir, mikrometre, soğutma sıvısı, talaş kaldırma sistemleri vs. ve daha buna benzer birçok yeni malzemeyi görme noktasında bana büyük katkı sağladığını düşünüyorum. O yüzden ilk stajımı yeri bende çok farklıdır çok büyük tecrübe edinmiştim ve staj defterimi özenle yazmıştım.

Son olarak ülkemizde endüstri mühendislerine sağlanan imkanlar ve verilen değer hakkındaki düşünceleriniz nelerdir?

Benim düşüncem endüstri mühendislerine hala gereken ilgi ve değer verilmemekte. Bunun nedenlerinden birisi ise tam olarak tanıyamamaları. Büyük kurumsal firmalar artık farkına varmış durumda ne gibi alanlarda çalışıp nasıl katkı sağlayacağımız konusunda endüstri mühendislerini destekliyorlar. Ama küçük düzeyli firmalar hala tam olarak endüstri mühendislerini nasıl kullanacaklarını bilmiyorlar. Fakat umuyorum ki önümüzdeki dönemlerde firmaların farkındalığı daha çok artar ve endüstri mühendisleri gerçekten hak ettikleri değeri görebilirler.

Beni kırmayıp değerli vaktinizi ayırdığınız ve tecrübelerinizi bizimle paylaştığınız için çok teşekkür ederim

Ben de teşekkür ederim başarılar dilerim.

Comments are closed.