Dr. Fuat Şimşir ile "Akademisyen Gözünden Endüstri Mühendisliği"

1 303

Merhaba Değerli Arkadaşlar;

Hepimizin mesleğimizi yapan kişilerden tavsiyelere ihtiyacımız var bu konuda bize en yakın ve en çok yardımcı olan yetiştiren hocalarımız başroldedir. Bu yüzden okulumuzdaki akademisyenlerle  röportajlar yaparak bunlardan herkesin yararlanmasını istedik. Ekibimizden Elif AÇAR ile birlikte Karabük Üniversitesi Endüstri Mühendisliği bölümü akademisyeni Yrd. Doç.Dr Fuat Şimşir hocamızla keyifli bir röportaj yaptık. Keyifli okumalar 🙂

  1. Öncelikle sizi tanıyalım hocam, Fuat Şimşir kimdir ?

 Merhaba arkadaşlar. Kocaeli Gölcük doğumluyum. Orada doğdum orada büyüdüm. Sakarya Üniversitesi Endüstri Mühendisliği mezunuyum. 1995-1999 yılları arasında lisans öğrenimimi burada tamamladım daha sonra bir yıl ‘Stok Planlama Sorumlusu olarak özel sektörde çalıştım. 2000 yılında tez çalışmalarıma danışmanlık yapan hocamın tavsiyesi üzerine Sakarya Üniversitesi’nin bilgi işlemine geçtim. Sistem Analisti ve yazılım uzmanı olarak 2000-2004 yılları arasında, Sakarya Üniversitesi’nde personel otomasyonu ağırlıklı çalıştım. Sakarya’ da bulunduğum süre zarfında hocama da asistanlık yapıyordum ve yavaş yavaş bu durumu sevmeye başladım. 2003 yılında yüksek lisansım bitti. 2004 yılında bölüme geçtim. Doktora eğitimimi tamamladıktan sonra askerlik vazifemi yaptım. Sonrasında, Karabük Üniversitesi’ne geldim, 2010 yılından beri de burada öğretim üyesiyim. Endüstri Mühendisliği bölümünde, Yöneylem Araştırması- Üretim Planlama ve Kontrol dersleri başta olmak üzere bazı dersleri veriyorum.

   2 ) Bir akademisyen gözüyle tanımlamak istersek Endüstri Mühendisliği nedir ? 

Çok farklı çözüm yöntemlerini biliyor ve uyguluyor olmak bence Endüstri Mühendisliği’ni diğer mühendislik dallarından ayıran ana olgudur. Sosyal bir mühendisliktir, endüstri mühendislerinin gelişime açık ve çözüm odaklı olması gerekir. Lider özelliği görülmelidir. Mevcut sistemleri daha iyi hale getirmeli ve problemler için çözümler üretebilmelidir. Üniversitede aldığı eğitimi, iş sahasına uygulayabilme yeteneğine sahip olmalıdır. Tabiî ki bunu ortaya koyarken de insan odaklı olmalı. Gerekli çalışmalarda ve iş ortamında insan psikolojisini de dikkate almalıdır. Ergonomik açıdan işi, insana uyumlu hale getirmelidir.

    3) Sizce kimler Endüstri Mühendisliği’ni seçmeli ? Yetkinlikleri ne olmalı ?

 Mevcut sistemlerdeki aksaklıkları ve problemleri ortaya çıkaran ve bunlara eleştirel gözle bakabilen ve çözümler geliştirebilme azim ve yeteneğinde olan kişiler bu bölümü seçebilir. Zaten yetkinlik olarak başta bu geliyor. İyileştirme noktalarında bütünü ele alıp,sistematik çözümleri bu şekilde ortaya koymalı. Sorunların üzerine gidebilecek mücadele gücüne sahip olmalı. İnsiyatif alma noktasında da önde olmalıdır.

   4) Hangi alanlarda çalışmalar yaptınız?

Sistem Analisti olarak yazılım alanında çalıştığımı söylemiştim. Bunun yanında Üretim Planlama, Yapay Zeka Teknikleri, Çizelgeleme alanlarında da çalışmalar yaptım. 

     5) Bu çalıştığınız alanlarda edindiğiniz tecrübelerde biz Endüstri Mühendisi adaylarına kendimizi geliştirmek adına neler yapmamızı önerirsiniz?

Bu sorunuza şöyle bir açıklık getireyim şimdi sizde biliyorsunuz ki birçok öğrencim eğitimini tamamladıktan sonra bir Endüstri Mühendisi olarak hangi alanda çalışması gerektiğini düşünüyor. Yeri geliyor biz hocalarına danışıyorlar. Bu noktada insan önce kendini tanımalı. İlgi alanlarının hangi yönde olduğunu bilmeli ve kendi yeteneklerini analiz etmeli.

Bir Endüstri Mühendisi kendini hiçbir zaman sınırlamamalıdır.

Üretim ve hizmet sektörü fark etmeksizin çalışmaya başlayabilir. Dediğim gibi kişi öncelikli olarak kendini tanımalı. Örneğin ben burada akademisyenliğe başlarken de acaba hangi alanlarda çalışırsam daha faydalı olurum bunu düşündüm. Aslında ilgi alanımın biraz daha akademisyenliğe yatkın olduğunu fark ettim. Zaten birçoğunuz üniversitede temel eğitiminizi alırken gördüğünüz stajlarda Endüstri Mühendislerinin çalışma alanlarına şahit oluyorsunuz. Bu hususta stajların önemi büyüktür. Benim sizlere tavsiyem farklı alanlarda çalışan endüstri mühendisleri ile konuşun, onların yaptığı işleri görün ve kendi ilgi alanınızı belirleyin. Bir de benim her zaman söylediğim bir şey var, üniversite insana hayat görüşü kazandırır, farklı ufuklar açar. Siz mezun olduğunuzda kendinizi hangi bölümde daha üretken,daha verimli daha iyi hissedecekseniz, o bölüme yoğunlaşın.

     6)  Yazılım alanında çalışmışsınız daha önce hangi programlar üzerine çalıştınız?

Yazılım sektöründe, 2000-2004 yılları arasında çalıştım. Visual Basic 6.0 kullanılıyordu o zamanlar. Tabi bu daha sonra “.NET platformuna” geçti. SAÜ Endüstri Mühendisliği bölümüne geçtikten sonra, .NET’e başladığım sıralarda yazılımcılığı bırakmıştım. Veritabanı için ise SQL Server programı üzerinde çalıştım.

         7) Yazılımcılık size ne gibi yetkinlikler kattı?

Öncelikle bir program yazabilmek için ilgilendiğiniz konuyu her yönüyle bilmeniz gerekir. Yüzeysel bilgiye sahipseniz o programı yazamazsınız. Bu anlamda yazılımcılık bir sistemin işleyişini öğrenmekle ,en ince detayına kadar görme yeteneğini geliştiriyor. Ayrıca insan beyninin düşünme tarzını, algoritmik bir dil ile ifade ederek; bunu sisteme uyarlama becerisi de kazandırıyor. Yazılımcılık insana; analitik düşünme, bütüncül düşünme yetisi de kazandırır. Programlama dilinde var olan komutları sırasına uygun biçimde bir kompozisyona oturtma ve programı anlamlı hale getirmeyi de sağlar.

         8) Peki, bir Endüstri Mühendisi yazılım alanında ne yapar diye soracak olursak;

Şuan ülkemizde de Endüstri Mühendisi mezunu olup yazılımcılık yapan veya bununla ilgilenen çok sayıda meslektaşımız var. Endüstri Mühendisi sistem düşüncesiyle yazılımcılık bilgisini bir araya getirerek olumlu sonuçlar ortaya koyar. Şahsi fikrim, Programcı bir Endüstri Mühendisi; yani Bilgisayar Mühendisi seviyesinde kod yazabilen bir Endüstri Mühendisi, Bilgisayar Mühendisi’nden daha iyi kod yazar. Çünkü Endüstri Mühendisi sistemi derinlemesine inceler; sadece kod yazmaya odaklanmadan, aldığı eğitim içeriği ve bilgisi ile çözüm odaklı çalışmalarını birleştirir ve ana ürünü ortaya koyar. Endüstri Mühendisi yazılım alanında genellikle ERP paketlerinin geliştirilmesinde rol alır. Bu alanda modül sorumlusu olarak görev alabilir.

Benim sizlere tavsiyem ileride ERP alanında çalışmayı düşünüyorsanız  Database Yönetimi kurslarına katılabilirsiniz.

Bu ve bunun gibi kurslar veri tabanı mantığını, oluşturmaya ve geliştirmeye çalışan kurslardır. Özellikle bu alanda çalışmayı düşünen kişiler bu kursları değerlendirebilir.

         9) Üretim Planlama alanında çalışmışsınız üretim sistemlerine bir yenilik getirmek isteseniz ne yapardınız?

Benim bugüne kadar çalıştığım yerlerde gördüğüm en büyük eksiklik günümüzde hala birtakım işlerin insana göre uyarlanmamış olduğudur. Ne yazık ki çalışma hayatında ve iş sahasında ergonomik koşullar tam anlamıyla sağlanmış değil. Üretim sistemlerinde insan anatomisini aşırı zorlanmalardan koruyacak çözümler üzerinde odaklanmak isterdim.

         10) Peki; Üretim hatlarında bir problemi hiç Yöneylem Araştırması teknikleriyle çözdüğünüz oldu mu ?

 Ben kendi doktora tezimde Yapay Zeka Teknikleri’ni kullanarak bakım çizelgelemesi ve bakım organizasyonu ile çalıştım ve sorunları bu tekniklerle çözdüm. Ama yöneylem tekniklerini kullanarak değil.

        11)  Üniversite – Sanayi İşbirliğinde bölümümüz sizce nasıl rol almalı?

Üniversite – Sanayi işbirliği sadece bizim bölümümüz ile kısıtlanamaz. Yani tüm mühendislik dallarının ilgisi dahilindedir. Öncelikle Üniversite – Sanayi İşbirliği olması için önce tanışmak iletişime geçmek gerekir. Bulunulan il bünyesinde fabrikalarda karşılaşılan sorunlar burada bizim öğrencilerimiz için tez araştırması niteliği taşıyabilir. Çünkü biz burada öğrencilerimize çözüm odaklı olmayı sistematik olarak problemleri sonuca ulaştırmayı aşılıyoruz. Öte yandan sanayi ile iyi bir iletişime geçilecek olursa bundan her iki tarafta fayda görür. Birlikte ekip çalışmaları yapılabilir.

       12) Türkiye’de bu işin yürüdüğüne inanıyor musunuz?

Türkiye’de Endüstri Mühendisliği’nin gerçek anlamda ne olduğunu bilen birçok şirket bünyesinde Endüstri Mühendisi çalıştırıyor zaten. Kurumsal firmalar Endüstri Mühendisi kimdir, nedir, ne iş yapar, hangi alanlarda çalışabilir bunları biliyor. Türkiye’de Endüstri Mühendisliği bilinci oluşturulur ve daha da yaygınlaştırılırsa, ben Endüstri Mühendisi ihtiyacının bitmeyeceğini düşünüyorum.

Yrd. Doç.Dr Fuat Şimşir
Ekip arkadaşımız Elif Açar ( Solda), Yrd. Doç.Dr Fuat Şimşir (Ortada), Karabük Üni Temsilcimiz ( Esra Çalka)

         13) Sizce Karabük’te nasıl bir sanayi var? Öğrenciler staj yeri bulmakta zorlanır mı ?

Evet zorlanabilirler. Çünkü Kardemir’de daha çok proses tipi üretim var bu da daha çok Kimya Mühendisleri ve Metalurji Malzeme Mühendislerinin alanına giriyor. Ramsey ise konfeksiyon sektöründe yer alan bir işletmedir. Üretim içinde olmak noktasından bakacak olursak, çok daha uygun staj yeri olabilir diye düşünmekteyim. Biz Endüstri Mühendisleri olarak daha çok kesikli üretim ile ilgileniyoruz. Kimya Mühendisleri sürekli üretim dediğimiz proses tipi üretim ile ilgilenir. Bunların dışında kalan diğer sanayiler burada az, zaten çoğu Kardemir’e bağlı haddehaneler olduğu için onlarda aynı mantıkla çalışıyor. Karabük, küçük bir Anadolu şehri olması sebebiyle staj yapılabilecek işletme sayısı fazla değil. Karabük’te bulunan fabrikalarda daha çok kalite, sürekli üretim, lojistik alanında çalışmalar yapılabilecek türdendir.

(**Kardemir A.Ş. ve Ramsey Karabük ilinde bulunan iki önemli fabrikadır. Hocamız bu sebeple bu ikisini ön planda tutmuştur.  )

         14) Son olarak, Endüstri Mühendisi olmak sizce nasıl bir duygu? 🙂

Öncelikle bir akademisyen olarak bugüne kadar aldığım, yani öğrencilerimin okul hayatından iş hayatına atılımında yaşadığı zorluklar ya da sorunlar çerçevesinde benim onlara önceden kazandırmış olduğum çözüm önerileriyle başarıya ulaştıklarını bana yazılı şekilde ifade eden mailleri, bir kez daha iyi ki bu meslekteyim dedirten cinsten. Çünkü paranın satın alamadığı şeyler vardır. Arkadaşlar inanın ki o gelen mailler, yapılan geri dönüşlerin değeri bende çok fazla. Bu işin manevi yanı beni cezbetti aslında. Belki de bu yüzden bilgisayarla uzun süreler yüz yüze gelmektense, öğrencilerle etkileşim halinde olmayı seçtim ve yazılımcılığı bırakıp akademisyenliği seçtim.                                    

1 Yorum
  1. Uğur Kılıç diyor ki

    Kesinlikle çok başarılı ve yararlı bir paylaşım olmuş. Bilgi paylaşıldıkça değer kazanır mantığını destekleyen bir röportaj, emeğinize sağlık.

Bir Cevap Yazın