5 Maddeyle Dünya Standartlarında Bir Endüstri Mühendisi Olmak

8 9.854

Bu kez hem kendim hem de sizler için benimde öğrenmek istediğim ve merak ettiğim  bir konu üzerine yazmak istedim. Endüstri Mühendisliği okuyorum tamam ama, aslında bu meslek tam olarak hangi çerçeve içerisinde? Açıkçası Bende bu konuyu uzun zaman sonra kavramaya başladım.

Etrafımdaki yakınlarım, arkadaşlarım bana “Endüstri Mühendisliği ne iş yapıyor?” diye sorduklarında ilk önceleri tıkanırdım. Tamam verimlilik olsun kalite olsun, inovasyon olsun bu tarz şeyleri öne sürebiliyordum ama aslında geniş çapta ve derinlerde ne olduğunu bende tam bilmiyordum. Bu yazı da, bu yönde bana oldukça katkı sağladı. Sizler için elimden geldiğince, anlaşılır bir şekilde Endüstri Mühendisliği ile ilgili bilinmesi gerekenleri ve “Dünya standartlarında Bir Endüstri Mühendisi Nasıl Olunur?” sorusunun cevabını da içinde barındıran bir yazı hazırladım.

Şimdi yazısıyla bizleri aydınlatan EM’nin yazısını okuyarak Endüstri Mühendisliği’ ni tanıyalım.

Dünya Standartlarında  Bir Endüstri Mühendisi Olmak Neye Mal Olur?

Dün gece Dünya Standartlarında bir Endüstri Mühendisi olmanın neye mal olduğu konusu bende merak uyandırdı. Bradley Üniversitesi Endüstri Mühendisliği Bölüm Başkanı Dr. Joseph Chen bana hafif bir ödev vermişti. Şimdi dönüp baktığımda öğrencilerinin neden ona katlanmak zorunda olduklarını biliyorum.  Dr. Chen öğrencilerine zor görevler verirdi.

IEE ye göre : ‘Endüstri Mühendisleri daha iyi yollar bulur…’

 • Daha güvenli bir yol
 • Üretimi daha ucuz ve daha kolay yapmanın yolu
 • Daha az pahalı bir yol
 • Problemleri çözmek için analiz ve incelemenin daha iyi yollarını

bulurlar.

 

Peki neden Endüstri Mühendislerini işe alırız?

– Çok basit. Daha iyi yöntemler bulmaları için…

İyi yapmaya yarayan ve yaramayan 5 anahtar ayırt edici özellik belirledim. Aslında bu ne öğrendiğin, öğrendiğini nasıl uyguladığın ve karakterinde bir birey olarak bunları nasıl yaptığının bir kombinasyonudur.

İşte 5 Madde ve Detayları

1) Endüstri Mühendisliğinin araçlarının nasıl kullanacağını öğren.

a.İstatistik, Yöneylem Araştırması, Yalın Düzenleri, Hareketve Zaman Ölçütleri, Kalite Sistemleri, Süreç Optimizasyonu, Ergonomi, Simulasyon, Yalın Üretim, Mühendislik Ekonomisi ve İnsan Sistemleri. Bunlar, iş yerinde sizi ayrı bir konuma koyacaktır.

b.Stajyerken ya da işe yeni başladığınızda sizden gelip iyi yapılandırılmış bir problem için yardım istediklerinde buna hazırlıklı olun ve gidip çözün.

i.Onlar ne diyorsa- bunun  en azından % 10 unu işinizin bir parçası haline getirin ve en geç 2 hafta içinde geri dönüşünüzü yapın.

1.Mühendisleri, Teknikerlerden ayıran şey- Mühendisler formüllerinin nereden geldiğini ve problemi çözmede nasıl kullanacağını bilir. Bir mfg problemine baktıklarında, her yerde fırsatları görürler.(Daha iyi bir yol)

2.Problemi, problemin büyüklüğünü ölçmek ve problemi çözmenin yararını hesaplayacak araçlarını uygulayarak çözerler.

1)      Diğerleri(yani bazı tembel olarak adlandırdığımız mühendisler) kolay ve çabuk bir cevap bulmaya çalışırlar, çünkü doğru cevabı bulmak her zaman daha zordur. Bu problemlerin çoğunda doğru veriye ulaşılamadığından bu yana, ne yapılacağı hakkında varsayımlar elde edilir.

2)      Daha fazla zaman harcayacaklardır.

3)     Sizler işi yapmadan sonuca ulaşmaya çalışmayın ve tembel olmayın. Hocalarınız mezun olduğunuzda kısa yolları hemen öğrenmenize ve bilmenize izin vermez. Bu da beni bir sonraki noktaya götürür.

2) Size sormasalar ya da rica etmeseler dahi çok çalışın ve Mühendislik bilimini iyi uygulayın.

a)Çoğu mühendis müdürler, bildiğiniz araçları kullanmanızı sizden istemez ya da rica etmez. Bazı müdürler (arkalarında Endüstri Mühendisleri olmadığından beri) çözmek için ne kullandığınızı da sormazlar. Muhtemelen mühendislik denen bir ofise gireceksiniz ve zaten yolunda giden küçük mühendislik işleri ile ilgileneceksiniz.

b)Bu sizi diğerlerinden ayıran bir nokta olacaktır. Kitaplarınızı çekip çıkarın ve hangi araçları öğrendiyseniz onları kullanın. Ve onları kullanmakta uzmanlaşın.

c) Burada iyi bir başarı elde etmek uzun zaman almıyor, çünkü çoğu insan çok fazla çalışmıyor ve çok az müdür çok çalışılmasını talep ediyor.

d) Verimsiz mühendisliğe fazlaca tolerans gösterildiği için, Amerika teknolojik üstünlüğünü çoğunlukla tembel mühendis ve liderlerine bağlı olarak kaybediyor.

e. Zamanı geldiğinde, onlar eksik kalan işleri gösterir  ve genellikle hayal kırıklığına uğramış olurlar çünkü hiç kimse işle ilgili şeyleri bitirebilecek şekilde yapmamış olurlar ve onlar gerçek Endüstri Mühendisi işi yapmak için sık sık  geri gönderirler.

f. Peki size okutulan materyalleri gerçekten öğrenmek için gerekli olan bu bilgiyi nasıl kullanırsınız?

g.  Amaç sadece iyi notlar almak olmamalı. Amaç materyalleri iyi öğrenmek olmalı sonrasında iyi notlar almak bunu izlemeli.

h.  Öğrenme amacıyla profesörlerinize “Bunu neden bilmeliyim” diye sormalısınız.

i.  Sistem düşüncesini öğrenin. Dersler araçlarının içine dağılmıştır. Sizin işiniz her bir aracı ne zaman kullanacağınızı ve onları nasıl uygulayacağınızı çözmektir.

j.  Bir Endüstri Mühendisi olarak Sistemin problemlerini çözmelisiniz. Sistem üzerinde değişiklik yapmadan önce sistemin nasıl çalıştığını iyi anlamalısınız. Yani işler neden bu şekilde yürüyor diye her zaman sorgulayın ve bunun üzerine derin düşünün.

k. Tembel olmadığınızı ve araçları öğrenmek için yeterince çalışıyor ve onları nasıl kullanacağınız üzerinde yeterince düşünüyor olduğunuzu varsayalım ve şu soruyu soralım. “Dünya standartlarında bir Endüstri Mühendisi olmak için ne gerekiyorsa yaptın mı? “– Hemen hemen.

3) İş dilinde konuşun- Para kazandırın ve yeteneğinizi sunmak için güven inşa edin.

a. Yaptığınız işi sunabileceğiniz şekilde ve anlaşılabilir bir dile çevirmeniz gerekir.

b. Kaçınız Portekiz dilini biliyor?

i. Daha önce hiç projenizi, Brezilyalı dinleyicilere, İngilizce olarak açıklamaya çalıştınız mı? –Hayır mı?- Bunu yorumlayabilmeli ya da bir çevirmene sahip olmanız gerekirdi.

ii. İş dünyasında da aynı şekilde uygulanır – Örneğin bir odadaki herkes paranın ne olduğunu bilir ama çok azı Endüstri Mühendisliğini bilir ve anlar- Onlara anlatın.

 1. Gereken Sermaye
 2. Gereken İnsan Kaynakları
 3. Yatırım Getirisi
 4. Küçük bir ipucu- Bir sunumun açıklamasında nasıl verileri elde ettiğiniz, nasıl analiz ettiğiniz kısmına 30 dakika kadar zaman harcamayın ve  ulaştığınız sonuçların seçenekleri en fazla 4 olsun.( 3 taneden fazlasını bilmenize gerek yok.) ve son olarak ne kadar maliyeti olduğunu ve bunun neleri kurtaracağını ilk söyleyin.
 5. Projenizin alt başlıklarında, satırlarında neler getirebileceğini açıklayabilecek durumda olun. Birçok lider projeniz hakkında yeterince detaylı bilgiye sahip olmayabilir- Hatta bazısı ne soracağını dahi bilemeyebilir- Bu sizin sıkı çalışmanıza bağlıdır- liderleriniz sunumunuzda birkaç anahtar noktaya bakıyor olacaklardır.
  1. Ödevlerini yaptılar mı? – Ne hakkında konuştuklarını biliyorlar mı?- Ana resmi görebiliyorlar mı? – Bazı kişiler onları aşağıya sürükleyen gidişatları takip eder ve ona inanırlar.
  2. Bu iş için ne anlama gelir? –Para, İnsanlar ve Zaman
   1. IRR, alt satırın net getirisi… Tüm bunları ödeyebilir misiniz?

a. Tüm mühendisler kendilerini destekleyen ve aynı zamanda yardım eden liderlere ihtiyaç duyarlar. Ama kendi projenizi onların sorunu haline getirmeyin.

b. Birçoğunuz ben hiçbir sunumda bu tür slaytlar görmedim der- Bu sizin doğrunuz, onlar orada değillerdi- hikayenin özü sunumu yapan kişinin sunduğu ve söylediklerinden ibarettir. Liderler eğer sonuçlarınızı çizebiliyorlarsa, görmek için başka ne hazırladığınıza bakarlar.

i. Araçların nasıl kullanılacağını, nasıl uygulayacağını, ve Uluslararası İş Dilini -yani parayı- öğrendiğinde, gittiğin yolda iyi olduğunu söyleyebiliriz. Sadece ihtiyaç duyduğun birkaç şey daha var.

4) Nasıl liderlik edeceğini öğren. Geleceğin liderliğinin zemin çalışmalarına başla.

a. Endüstri Mühendisliği bir sistem mühendisliği olduğundan beri, ( insan, makine ve materyal) insan faktörü en önemli bileşenlerden biri haline gelmiştir. (Diğer disiplinlerden ayrı olarak kimya mühendisliği gibi.)İçerisinde büyük ölçüde çeşitlilik bulunduran en önemli elementlere sahip ve mühendislik çözümleri sunan bir mühendislik dalı diyoruz. İnsanlar, türlü güçlerde, tüm boyutlarda, çeşitli zayıflıklarda ve çok farklı motivasyonlara sahip olarak ne yapacaklarsa o işi yapmaya gelirler. Bizler gerçekten içinde harika çeşitliliklerle dolu bir dünyada yaşıyoruz.

b. Her ne kadar insan çeşitliğinin mühendislik işlerimizi kolaylaştırması konusunu en aza indirgesekte, bu durum hep böyle olacaktır ve çözümleri tasarlarken bunu bilmemiz gerekecektir.

c. Bu çalıştığımız işteki işgücünün kültürünü iyi anlamamız anlamına geliyor;

i. Amerika çalışanları için, Çin iş gücüne göre aynı sistemi tasarlayabilir miyiz?-Bu konuya yoğunlaşacak zamanın olduğunu düşünmüyorum fakat uygulansa bile bu prosesler özdeş olarak gitmeyecektir.

d. Bu yüzden bir öğrenci olarak iş gücü motivasyonlarının süreçlerini tasarlarken aynı zamanda kültürü de öğrenilebilir.

e. Bir Endüstri Mühendisi olarak –Birçoğunuzun başarısı iş birliğine bağlı olarak ve bazı insanlardan aldığınız girdilere göre yol alır. İnsanlardan aldığınız veri ve girdileri kullanmadan sistemleri asla tasarlamayın. Bu kibrin yüksek bir biçiminin göstergesidir ve projenizi sabotaj etmenin en hızlı yoludur. Bir Endüstri mühendisi olarak arka planda olanların dışında, ilgili olduğunuz prosesler hakkında hala öğrenecek çok şeyiniz olacaktır. Etrafınızdaki kişiler, siz alçakgönüllülükle öğrenmek istediklerinizi sorduğunuzda memnuniyetle cevap vereceklerdir.

f. Eğer insanlar onlardan aldığınız girdilere yeterince önem verdiğinizi biliyorlarsa, aynı şekilde işinizi yapmanızı ve onlara geri dönüş yaparak,  nasıl yaptığınızı anlatmanızın beklentisi içinde olurlar.

g.Endüstri Mühendisleri bunları bu yolda yapan liderlerdir. Çünkü bu liderlik çerçevesine dahildir- herkesi aynı sayfanın içine almak ve daha iyi bir çıktı oluşturmak-

h. Liderlik verimliliği içinde 2 şeyi barındırır

i. İş sonuçları

ii. İnsanların liderliğine nasıl karşılık verdiği

 1. Sizin EM araçlarınız, İş Sonuçları ile alakalı olmalıdır. Nasıl geliştireceğinizi öğrendiğiniz liderlik her ne kadar insanların ilham kaynağı ve  güvenilir olsa dahi, insanları nasıl tehdit ettiğinizin de büyük bir parçasıdır. Bunlar EM hakkında yeterince şey öğrenemediğinizin gösterdiği kişilik karakteristikleridir, fakat aynı zamanda sizin dünya görüşünüz ve kanaat sisteminizde bir birey olarak kim olduğunuzun da özüdür.  Bunlar her gün sizin takımlarınızla olan etkileşiminiz üzerine geliştirilebilir, çünkü yaşıt gruplarınıza liderlik etmeyi öğrendikçe daha fazla sorumluluk alırsınız. Eğer ki liderliğe atılmak gibi bir arzunuz var ise , ilk olarak yaşıt grubunuz arasında öncülük edebiliyor olmalısınız ve takımınızda onların saygısını kazanmalısınız.
 2. Bazı üst yöneticiler ve CEO’lar Endüstri Mühendisliğinin disiplininden gelirler. Liderlik vasfını, Sistem düşüncesi ile bir araya getirip, kaynaştırabilirseniz; iş başarısı için gerekli olan anahtar bileşenlere sahip olursunuz.
 3. Kısa tutacağım son bir nokta daha var ama bence bu oldukça önemli.

5. Sorumluluklarınızı yerine getirin- Bahaneler uydurmayın.

a. Projeye sahip çıkın ve uygulamalardan ve sonuçlarından sorumlu olun.

b. Bazı işleri bitirmek için bir takım engellerle karşılaşılabilir- bazı basit kaçınılmaz engeller- Doğal Afetler- tedarikçilerin vaat ettiklerini sunmamaları gibi.-Ama birçoğu dayanıklılık ve hesap verebilir kültür sayesinde aşılabilirdir.

c. Bunları aşmanın yollarını bulmayı ve durum değerlendirmesi yapmayı alışkanlık haline getirmelisiniz. İşlerin sizin istediğiniz gibi sonuçlanmamasının nedenlerini bilmekten asla vazgeçmeyin.

d. Birçok mühendis neyin yanlış olduğunu ortaya çıkarır ve eğer hatanın nedenini bulabiliyorlarsa tamamlanmış sayıp düşünmeyi bırakır. Gerçekte bir mühendisi dünya standartlarına taşıyan şey, aslında problemi anlamak, yeni alternatifler geliştirmek, onların üstesinden gelebilecek seçenekler bulmak ve bu seçenekleri yönetime sunmaktan geçer.

e. Bu anahtar bileşenlerin son kısmıydı, dediğim gibi liderler senin yaptığın sunuma bakarlar. Çünkü kullandığınız dildeki kanıt ve sorulara ve zorluklara olan cevabınızdaki yola hiçbir Power Point sunumunuzda sahip olamazsınız.

6. Yani özetle- Bana göre Dünya standartlarında bir endüstri mühendisi olmak için gerekenleri sizlere anlatmaya çalıştım.

a. Endüstri Mühendisliği araçlarını iyi öğren.

b. Mühendislik bilimi üzerine sıkı çalış ve uygula- sormasalar ya da gerektirmese bile

c. İş dilinden konuş.- Para kazandır  ve sunum kabiliyetin konusunda güven inşa et.

d. Nasıl Liderlik edeceğini ve kendi kültürünü yaratmayı öğren-  Geleceğin lideri olmanın alt yapısını oluştur.

e. Hesap verebilecek konumda ol ve bahaneler uydurma.

Endüstri Mühendisliği olağanüstü bir alana sahip bir bölüm. Tekrar yapma fırsatım olsa yine aynı bölümü okurdum. Fırsatlar sınırsız.

“Bu yazı Bradley Universitesi bünyesinde yayınlanmış “What it takes to be a World Class Industrial Engineer” adlı röportajın çevirisidir.”

8 Yorum
 1. cansu diyor ki

  çok başarılı bir yazı olmuş tebrikler ..

  1. ceren diyor ki

   Beğendiyseniz ne mutlu.. Teşekkürler

 2. Adem diyor ki

  emeğinize sağlık. tek nefeste okudum.çok beğendim. teşekkürler,çalışmanın devamını bekiyoruz

 3. Ahmet diyor ki

  Ceren hanım yazılarınızı beğeniyle takip ediyorum. Devamını bekliyorum. Başarılar..

 4. Gözde Nur Gültekin diyor ki

  Merhaba Ceren, bu yıl ben de endüstri mühendisliğinden mezun oldum ve yurt dışında yüksek lisans düşünüyorum. Bu konuda sana bir kaç bir şey sormak istiyorum, kafamda soru işaretleri var çünkü. Twitter’dan takibe aldım, oradan mesaj yazmayı düşünüyorum. Kabul et lütfen.

 5. Ayyüce diyor ki

  Gerçekten çok başarılı bir yazı. Ufkumu açmakta çok yardımcı oldu. Teşekkürler.

 6. şeyda diyor ki

  Endüstri mühendisliği bölümünde hangi okulda okuduğun çok önemli midir?

 7. […] Dünya Standartlarında Endüstri Mühendisi Olmak: https://www.endustrimuhendisligim.com/dunya-standartlarinda-bir-endustri-muhendisi-olmak […]

Bir Cevap Yazın