Türkiye'nin Endüstri Mühendisliği Platformu

Dünyanın En İyi CEO' sundan Kazanmak İsteyenlere Yanıtlar

2 185

Bu zamana kadar aklımızda okul hayatında da iş hayatında da aklımızda birçok soru belirdi ve bunların doğru cevabını bularak yolumuza devam etmemiz çok önemli. Peki ama bu doğru cevapları nasıl bulabiliriz. Bu cevapları bulmamıza yardım etmek için Dünyanın En İyi CEO su Jack WELCH “Kazanmak İsteyenlere Yanıtlar” kitabından notlarımı sizinle paylaşmak istedim. Keyifli Okumalar 🙂

Hayatıma Acaba Nasıl Bir Yön Versem?

Kariyer uzun ve kestirilemez bir şeydir. Nadiren düz bir yol izler. Zigzaklar çizer, durur yeniden başlar ve çok sayıda hiç beklenmedik virajlar vardır. Bu noktada sizin için önemli olan başlamaktır. Büyüyen şirketlerin hangisi olduğunu ortaya çıkan Pazar eğilimlerini ve yeni kültür olgularını öğrenin. Farklı mesleklerden farklı yaşam öyküleri dinleyin. İş mülakatlarına girin. Sorular sorun ve her şeyi tartın. Sonra harekete geçin-bir işe girin. Unutmayın ki o işin gönlünüzdeki iş olması şart değildir. Kendinizi ilk adım atacak kadar iyi hissetmenizi sağlayacak bir iş olsun yeter.

Lider Doğulur Mu, Yoksa Olunur Mu?

Şu halde doğru yanıt hangisidir? Gerçek yaşamdan söz ettiğimize göre bunun elbette öyle net ve basit bir yanıtı yoktur. Gerçek şu ki bazı liderlik özellikleri doğuştan gelir ve kendilerini avaz avaz haykırarak belli eder. Bu özellikler çok önemlidir. Ama buna karşılık iki kilit liderlik özelliği vardır ve bunlar eğitim ve deneyimle geliştirilebilirler. Liderliğin özüne ilişkin beş özellik vardır. Bunların içinde dürüstlük, zeka ve duygusal olgunluk özellikleri yer almaz bu üç nitelik işin temelidir.

Liderliğin birinci özelliği yapıcı enerjidir yani durmadan yüksek moralle ileriye gitme kapasitesidir.

İkincisi insanlara enerji katma, karşılarına çıkan her tepeyi aşabilmeleri için sahip oldukları yapıcı enerjiyi açığa çıkartmaktır.

Üçüncü özellik köşeliliktir. Köşelilik kesin konuşma belki demek yerine evet ya da hayır deme yeteneğidir.

Dördüncü özellik icra yeteneğidir. Basitçe açıklamak gerekirse işlerin yapılmasını temin etmektir.

Beşinci ve sonuncu özellik liderin tutku sahibi olmasıdır. Lider işini ciddiye alır; canını dişine takar; inanır.

Yapıcı enerji ve insanlara enerji katma yeteneği birbirleriyle sıkı sıkıya bağlı şeylerdir. Bunlar temelde kişilik özellikleridir. Benzer biçimde tutku doğuştan sahip olunan bir şeyi çağrıştırır.

Köşelilik ve icra yeteneği ise bunlarda biraz farklıdır sonradan geliştirilebilirler çünkü büyük ölçüde özgüven türevleridir. Eğer bir çok defa evet ya da hayır dediyseniz kararlılığın ne kadar işe yaradığını gördüyseniz bu kelimeleri daha çok kullanacaksınız. Aynı şekilde hızlı hareket etme çabuk karar verme ve sonuçları ödüllendirmenin yani icraat yapmanın ne kadar önemli olduğunu yaşayarak görebilirsiniz.

Başa dönersek “Lider Doğulur Mu, Lider Olunur Mu?” sorusuna her ikisi de doğrudur cevabını vermek şaşırtıcı olmasa gerek 🙂

Üniversite İsmi Gerçekten Önemli Mi?

İnsanlar prestijli eğitim kurumlarından alınan belgelerden hoşlanırlar. Bu sizi bir çok kişiden ayırır şaşıracak bir şey yoktur alışıldık bir durum. Ne ki kısa bir süre sonra bu kişilerin performansı devreye girer ve artık burada diplomaların etkisi kaybolmuş yapılan işlerin etkisi başlamıştır. İş yaşamında sahip olduğunuz tek gerçek referans, eninde sonunda, çıkardığınız iştir. O nedenle çevrenizde “otomatik kazananlar” olarak görünen kişiler varsa diplomaların ötesine bakın. Yaptıkları işin ellerindeki kağıt parçasından çok fazlası olduğuna bahse gireriz. O nedenle mezun olunan üniversitelerden çok kendinizi geliştirmeye ve performansınızı arttırmaya odaklanın.

İş Yaşamında Başarılı Olmak İçin Hangi Dili Öğrenmeliyim?

Bize kalırsa öğrenilecek dil İngilizcenin yanında Çincedir. Kariyer yaşamınız sırasında Çin dünyanın en büyük ikinci ekonomisi haline gelebilir. Çinceyi akıcı konuşmanın kazandırdığı hız ve kurdurduğu yakınlık sayesinde yarışa çok önden başlayabilirsiniz.

Mülakatlarda Nasıl Başarılı Olamıyorum Bunu Nasıl Yapabilirim?

Bunun nedeni, öyle sanıyoruz ki, insanların beynini mükemmel yanıtlarla kazanma düşüncesinin sizi bloke etmesidir. Bu bir çıkar yol değildir. Kendi hakkınızdaki referansınız, özgeçmişiniz olmalıdır. Bir mülakatta kendinizi satmanın en iyi yolu sahiciliğinizi sergilemektir. Dolayısıyla rol yapmayı bırakıp neyseniz o olun. Özlemini çektiğiniz etki gücü muhtemelen içinizdedir yeter ki doğru bir şekilde dışa vurmasına izin verin.

Yeni Mezunum ve Öne Çıkmam İçin Ne Yapmam Gerekir?

İster ilk işinize ister beşinci işinize başlıyor olun ilerleyebilmenin tek yolu sizden beklenenden daha fazlasını vermenizdir. Bakın yıllar boyu size belli bazı beklentilere yanıt vermenin erdemi öğretildi. Öğretmenin sorduğu bütün soruların eksiksiz yanıtlamanın iyinin iyisi performans demek olduğu öğretildi. Ama o günler geride kaldı. İş yaşamında iyinin iyisi olmak için kuruluşun hakkınızdaki beklentiyi genişletmeniz ve sonrada o beklentileri aşmanız ve“öğretmenin” sormayı akıl edemediği soruları da düşünüp cevaplamanız gerekir.

Elimi Kolumu Bağlayan Bir Şey Var “Başarısızlık Korkusu”. Biraz Daha Cesur olabilmek İçin Ne Yapmalıyım?

İhtiyacınız olan şey sadece cesaret değildir, özgüvene ihtiyacınız var. Her şeyin başı özgüvendir ve özgüven sonradan edinilen bir kişisel özelliktir. Bazıları bu özelliğe ya doğuştan sahiptir ya da sonradan kazandığı başarılar sayesinde özgüven kazanır. Nasıl kazanılacağı konusunda bir kural yoktur. Önce ister işte olsun ister evde, önünüze gerçekçi bir hedef koyun. Bunu ulaşılabilir ve dar bir hedef boyutlarında tutun;başta, kendinize ilişkin beklentileriniz aşırı geniş olmasın. Sonra bu hedefi tutturup kendinizi iyi hissedin. Bunu hak ettiniz. Bir sonraki adımda biraz daha büyük biraz daha cüretkar hedef koyun ve böylece özgüveninizi adım adım oluşturmaya yavaş ve istikrarlı bir ilerleme kaydederek başladınız. Bu şekilde özgüven kazanmaya başladığınızı göreceksiniz.

Size bir örnek vereyim;

Bundan tam 40 yıl önce JackWelch (General Electric CEO’su) topluluk karşısında ilk konuşmasını yaptı. Ama konuşmasındaki kekelemeyi yok edebilmek için aynanın karşısında haftalarca prova yaptı. Bu konuşma toplasak 15 dakikaydı ama kendisine soracak olursanız yaşamının en uzun dakikalarıydı. Zamanla bu sinir bozucu dakikalar zevk verici bir hal almıştır.

Bir Girişimci Olmanın Gerektirdiği Şeylere Sahip olup Olmadığımı Nasıl Anlayabilirim? Benden Girişimci Olur Mu?

İşte size dört soru. Eğer bunların hepsini evet diye yanıtlıyorsanız, girişimci özelliklerine sahipsiniz demektir.

  • Ürün ya da hizmetinizi müşterileriniz için, hiçbir rakibinizin boy ölçüşemeyeceği kadar vazgeçilmez yapacak mükemmel bir fikre sahip misiniz?

Gerçek girişimciler sadece pazara yönelik benzersiz bir değer önermesine sahip olmakla kalmazlar aynı zamanda bu değere aşıktırlar. Yer çekiminden sonraki en büyük şeyin kendilerinin bulduğuna inanırlar.

  • Sizce tekrar tekrar “hayır” dendiği halde, yüzünüzdeki gülümsemeyi yine de koruyabilecek dayanma gücüne sahip misiniz?

 Hiç kimse reddedilmekten hoşlanmaz, ama girişimciler bundan yılgınlığa kapılmayacak kadar dayanıklıdırlar.

  • Belirsizlikten nefret mi ediyorsunuz?

Girişimciler paralarını genellikle belirsiz bir şey için harcarlar. Yani eğer belirsizlikten nefret ediyorsanız girişimcilik size göre değildir.

  • Parlak insanları kendi düşünüzün peşine takabilecek bir kişiliğe sahip misiniz?

Bir girişimci olarak, işin başında tek başınıza çalışıyor olabilirsiniz. Ancak başarılı olduğunuz zaman başarılı insanlar istihdam etmeniz gerekecektir. Çalışanları, hakiki inanç sahibi insanlar haline getirme yeteneğine sahip olmanız gerekir.

2 Yorum
  1. Hilmi Akınal diyor ki

    gerçekten bir çok soruma yardımcı oldu paylaşımınız için teşekkür ederim..

  2. Anonim diyor ki

    Teşekkürler zevkle okudum güzel paylaşım olmuş

Bir Cevap Yazın