En Etkin CFO' lar Açıklandı! İşte Endüstri Mühendisleri

CFO’ların yükselen değerine dikkat çekebilmek ve CFO kavramının önemini yerleştirebilmek amacıyla, Fortune Türkiye ve Data Expert işbirliğinde gerçekleşen “Türkiye’nin En Etkin Finans Yöneticileri” araştırması 1 Şubat 2016’da sonuçlandı. Araştırma kapsamında belirlenen  50 Finans Lideri’ne ödülleri, 18 Şubat Perşembe günü Conrad Hotel Istanbul Bosphorus’ta, BMI organizasyonunda gerçekleşecek CFO Summit 2016‘da takdim edilecek..

50 En Etkin CFO arasında 5 tane Endüstri Mühendisi var.Türkiye ‘nin En Etkin CFO’ ları ve Endüstri Mühendisleri aşağıda listelendi.

1-Koç Holding-Ahmet Ashabaoğlu

2-Doğan Holding-Ahmet Toksoy

3-Vestel Şirketler Grubu-Alp Dayı (Endüstri Mühendisi)

Dokuz Eylül Üniversitesi Endüstri Mühendisliği’nden mezun ve California Üniversitesi’nden finans diploması almıştır. Muhtelif Sanayi Kuruluşları’nda 1987 yılından itibaren Mali İşler Üst Düzey Yöneticiliği yapan Alp Dayı, kariyerine 1999 yılından itibaren Vestel şirketlerinde devam etmektedir. Vestel’in gerek yurtiçi şirketleri, gerekse Avrupa ve Rusya’daki iştiraklerinden sorumlu Vestel Grubu CFO’luğunu sürdürmektedir.2011 yılından itibaren Dokuz Eylül Üniversitesi’nde finans üzerine dersler vermektedir.

4-Acı Badem Sağlık Grubu-Asım Gün

5-Borusan Holding-Barış Kökoğlu

6-Doğuş Otomotiv-Berk Çağdaş

İstanbul Teknik Üniversitesi Endüstri ve İşletme Mühendisliği Fakültesi’nden mezun olan Dr. Berk Çağdaş, lisansüstü ve doktora derecelerini İstanbul Teknik Üniversitesi ve University of Chicago, ABD’de tamamlamıştır. Newyork ve Chicago’da gerek Lisansüstü (doktora) araştırma çalışmaları gerekse de mesleki eğitim çalışmaları yapan Dr. Berk Çağdaş, 1991 yılından bu yana Doğuş Grubu’nda çeşitli kademelerde yöneticilik görevlerinde bulunmuş olup, Doğuş Otomotiv’in 1999 yılı sonundan itibaren yeniden yapılanma sürecinde finans ve mali işler alanında önemli sorumluluk üstlendi. Doğuş Otomotiv’in halka arzı ve 10 yıllık süreçte ithalat finansmanında Türkiye’de ilk defa harici garanti sendikasyonunun tasarlanması, yönetimi ve gerçekleştirilmesini sağladı. 4 milyar TL büyüklükteki bilançonun, yıllık 10 milyar TL’ye yaklaşan cironun ve yaklaşık 2 milyar TL büyüklükteki günlük işletme sermayesinin başarıyla yönetilmesi, işletme sermayesinin firma ihtiyaçlarına uygun ve verimli planlanmasını sağladı. 2016 sonunda hedeflenen yaklaşık 11 milyar TL cironun gerçekleşmesine yönelik stratejiler gündeminde.

7-Özaltın Holding-Bleda Gökhan Akmut

8-Star Rafineri-Bülent Aksu

9-Erdemir Grubu-Bülent Beydüz

10-Tav Havalimanları-Burcu Geriş

11-Anadolu Grubu-Can Çaka

12-Yıldız Holding-Cem Karataş

13-THY-Coşkun kılıç

14-Doğuş Holding-Damla Çelikçi

15-PepsiCo Yiyecek-Deniz Alkan

16-Vodafone Türkiye-Derya Hatiboğlu

17-Park Holding-Doğan Pençe

18-Hürriyet Gazetesi-Ediz Haşmet Kökyazıcı

1970 Manisa doğumlu olan Ediz Kökyazıcı, lisans eğitimini Bilkent Üniversitesi-Endüstri Mühendisliği Bölümü’nde tamamlamıştır.   Profesyonel hayata 1991 yılında Yapı Kredi Bankası’nda Uzman Yardımcısı olarak başlayan Ediz Kökyazıcı, 1995 yılına kadar Yapı Kredi Kurumsal Bankacılık Departmanı’nda çeşitli görevlerde bulunmuştur. 1996 yılında Vestel A.Ş.’ye geçerek, 2010 yılına kadar Vestel bünyesinde sırasıyla, Finans ve Bütçe Müdürlüğü, Yurt dışı iştirakler Finans ve Denetim Direktörlüğü, Finans ve Muhasebe Genel Müdür Yardımcılığı görevlerini ve Hollanda’da yerleşik olarak yurtdışı iştiraklerindeki görevlerini yerine getirmiştir.   2010 yılında CFO olarak Actera Partners/G2M Dağıtım’a geçen Ediz Kökyazıcı, Finans Muhasebe, IT, Bilgi Sistemleri ve Hukuk birimlerinin sorumluluğunu üstlenmiş, 2012-2013 yılları arasında ise Türkiye’de AVM yatırım ve işletmeciliği ile iştigal eden Hollanda Menşeili Multi Türkiye firmasında CFO olarak görev almıştır.   21 Haziran 2013 itibariyle Finans Direktörü olarak Hürriyet Ailesi’ne katıldı. Şirketin çalışmalarında dijital gelirlerin artırılmasına yönelik çalışmalara önem veriyor. Reklam potansiyelini artıracak ürün ve altyapı geliştirmelerine devam ederek, basılı gazeteden elde edilen hasılatın yeniden yapılanma çalışmalarıyla ilgileniyor. Kökyazıcı, 2016 yılında fason baskı konusunda yeni müşterilerin kazanılması amacıyla satış faaliyetlerine önem veren çalışmalar gerçekleştirecek. Dijital faaliyetlerde reklam veren ve okur katma değerini yükselten hedeflenmiş içerik ve reklam ürünlerine yönelik yatırımlara ağırlık verecek.

19-Koton-Erdinç Güzel

20-Migros-Erkin Yılmaz

21-Yıldırım Holding-Evren Öztürk

22-Sabancı Holding-Faruk Bilgen

23-Kordsa Global-Fatma Arzu Ergene

24-Türkiye Şişe Cam Fabrikaları A.Ş-Görkem Elverici

25-Yaşar Holding-Hakkı Hikmet Altan

26-BİM-Haluk Dortoglu

27-BSH Türkiye-Haluk Kaya

28-Enka İnşaat-Erkan Gücüyener

29-Procter&Gamble-İsmet Kartal

30-Nurol Holding-Kerim Kehanlı

31-Hepsiburada.com&Doğan Online-Korhan Öz

32-LC Walkiki Mağazacılık-Mazlum Yıldırım

33-Evyap-Mehmet Çayırezmez

34-Global Yatırım Holding-Mehmet Kerem Eser

Orta Doğu Teknik Üniversitesi Endüstri Mühendisliği bölümünden mezundur.1992 yılının Eylül ayında,  Coopers & Lybrand Türkiye’de hesap kontrolörü olarak finans sektöründeki kariyerine başladı. Türk Bağımsız Mali Danışmanı  niteliğini taşımaktadır. Global Yatırım Holding bünyesine katıldığı 2008’den 2015 yılına kadar konsolide ciro 190 milyon TL’den yüzde 189 artışla, 549 milyon TL’ye yükseldi. Eser, 300 milyon doların üzerinde uzun vadeli proje finansman kredilerinin teminini koordine etti. Grupta 400 milyon dolara yaklaşan tutarda alım, satım ve ortaklık işlemlerinde aktif rol oynadı. 30’un üzerinde yatırımcı toplantısı düzenledi. Hyperion raporlama sisteminikurdu. Holdingin 2016 konsolide ciro hedefi 715 milyon TL. 98 milyon dolar yatırım öngörülüyor.

35-Turkcell- Murat Doğan Eser

36-Türk Telekom-Murat Kırkgöz

37-Boyner Grup-Mustafa Turgay Tatar

38-Aksa Enerji Holding-Nesim İbrahim Hakkıoğlu

39-Yapı Merkezi Holding-Nihat Demirok

40-Assan Alimünyum-Nuri Tezer

41-Ford Otomotiv-Oğuz Toprakoğlu

42-Defacto-Önder Şenol

43-Anadolu Efes-Onur Çevikel

44-Coca Cola İçecek-Orhun Köstem

45-Petkim-Rıza Bozoklar

Boğaziçi Endüstri Mühendisliği ve Bilgi Üniversitesi İşletme Yüksek Lisans Programı’nı bitirmiştir. Ayrıca Paris Essec Üniversitesi Delphi Management Programı’nı tamamlayan Bozoklar, Doğuş Üniversitesi Finansal Ekonomi doktora programına devam etmektedir. 21 yıllık tamamı sanayi alanındaki şirketlerde olmak üzere tecrübesinin 5,5 yılında İtalya ve Fransa’da bilfiil görev almıştır. Italcementi grubunda iş hayatına başladıktan sonra, Fiat ve Ata Holding grupları içinde, Delphi Automotive ve Sanko Holding-Barbetti ortaklığı Çimko AŞ’de CFO olarak çalışmıştır. ileri düzeyde İtalyanca, Fransızca ve İngilizce bilmekte olup Mali Müşavirlik Belgesi’ne sahiptir. 2013 yılından itibaren PETKIM Petrokimya Holding A.Ş CFO olarak çalışmaktadır. Türkiye’nin petrokimyada tek hammadde üreticisi konumundaki Petkim, 2015’in dokuz aylık döneminde 3,3 milyar TL ciro, 132,6 milyon TL brüt kâr, 2,56 milyon TL net kâr sağladı.

46-Eczacıbaşı Holding-Sacit Basmacı

47-Pegasus-Serhan Ulga

48-Türk Tuborg-Timur Gökmeral

49-Mavi-Tuba Yılmaz

50-IC İçtaş İnşaat-Yusuf Baykan

Comments are closed.