Türkiye'nin Endüstri Mühendisliği Platformu

En Kapsamlı Helal (İslami) Endüstri Pazar Raporu

0 239

Endüstri Mühendisliğim olarak en kapsamlı araştırma ve raporları vermeye devam ediyoruz.Dubai, İslami Ekonomi Merkezi tarafından desteklenen ve Thomson Reuters tarafından hazırlanan Küresel İslami Ekonomi Durum Raporu 2013′ de İslami (Helal) Endüstrilerinden  Helal Yiyecek Sektörü, İslami Finans Sektörü, Giyim Sektörü, Turizm Sektörü, Medya Sektörü ve Kozmetik sektörleri incelenmiştir.

1.6 Milyar gibi büyük bir Müslüman topluluğuna özel ürün ve hizmetlere eğilim artmaktadır. İslami yaşam tarzı ve yiyecek sektörünün 2012 deki pazarı 1.62 trilyon dolar iken 2018′ de 2.47 trilyon dolar olması beklenmektedir. Bu rakam helal gıda ve yaşam tarzı sektörleri için potansiyel çekirdek(öz) pazarlar oluşturır.

İslami finans pazarı ise 2012′ de 1.35 trilyon dolarlık bir hacime sahip iken, yıllık %15-20 lik bir artış ile devam etmektedir. Buda önümüzdeki dönemde 4.1 trilyon dolarlık bir pazarı işaret etmektedir. İslami Finans konusunda en çok potansiyeli olan ülke ise Türkiye olarak gözükmektedir.

Gözardı edilemeyecek ve bir ivme ile gelişen islami endüstriyi ve verileri daha detaylı incelemek için 192 sayfalık raporun tamamı buradadır.

Bir Cevap Yazın