En Kötü 10 İş Arama Önerisi

Neredeyse her gün birileri bana hayret verici iş önerileri gönderiyor. Bu önerilerin bazıları X-19 gezeninden geliyor, diğerleri ise hiç düşünmeden uyduruluyor. İşte benim en beğendiğim hayret edici 10 iş arama önerisi; okumanız ve asla yapmamanız için.

1.KISA KESMEYİN

Özgeçmişinizin sonuç kısmı özet biçiminde olmalıdır. Bu kendinizi, yaptığınız işi ve niye önemli olduğunuzu bildiğinizi gösterir. Özetiniz yazma yeteneğinizi ve geçmişiniz de yaptığınız hangi şeylerin önemli olduğunu kavradığınızı ortaya koyar. Kim bunun önemsiz veya gereksiz olduğunu söylerse söylesin aldırmayın.

2. HERŞEYİ ANLATIN

Başka bir korkunç iş arama önerisi ise olabildiğince fazla bilgi paylaşmak gerektiğidir.  Çağa uygun özgeçmişler maksimum iki sayfa olmalıdır. Nasıl yazacağınızı bilmek iş hayatı için çok gerekli bir yetenektir. Sadece kayda değer ve etkileyici bilgileri paylaşmalısınız.

3. AĞIR BİR DİL KULLANIN

Etkileyici olsun diye anlaşılmaz, akademik ve eski sözcükler kullanarak yazılmış bütün özgeçmişlerin yeri kağıt öğütücüdür. En kötü iş önerisi der ki: özgeçmişiniz akademik, ağır ve etkileyici sözcüklerle yazılmalıdır. Lütfen bu öneriyi duymamazlıktan gelin ve nasıl konuşuyorsanız öyle yazın.

4. TELEFON GÖRÜŞMESİNİ ASLA ERTELEMEYİN

Kötü bir tavsiyeye göre:” Ne yaparsanız yapın ama asla telefon görüşmesini ertelemeyin.” Duşta bile olsanız veya en yakın arkadaşınız düğününde sağdıç olmak üzere hazırlanıyorsanız bile asla telefona cevap vermemezlik yapmayın. Eğer işiniz rezil olmanızı gerektiriyorsa, bu güzel bir tavsiye olabilir. Ben bu yaklaşıma katılmıyorum. Eğer telefonunuz çaldığı sırada müsait değilseniz, kibarca salı akşamı 7 de konuşmak için çok uygun olabileceğinizi  söyleyin veya daha elverişli bir zaman belirtin.

5. PARADAN BAHSETMEYİN

Para konusunu ikinci görüşmede açabilirsiniz. Firmayı sizin meziyetleriniz doğrultusunda nasıl bir maaş belirleyeceği konusunda serbest bırakın.

6. ÖZGEÇMİŞİNİZİ FİRMANIN WEB SİTESİNE VEYA İŞ BULMA SİTELERİNE GÖNDERİN

İş aramada başarılı kişiler, çalışmak istedikleri firmayla bağlantısı olan arkadaşlarından yardım isterler. Herkesin yaptığı gibi özgeçmişinizi email yoluyla göndermek, onu dipsiz bir kuyuya atmaya benzeyebilir. Eğer karar verecek mercinin ofisine girme şansına sahipseniz, bu şansı kullanın. Özgeçmişinizi önerideki gibi göndermek çok uzun bir süre firmanın size dönmesini beklemenize sebep olabilir.

7. ÖZGEÇMİŞİNİZİ NORMAL POSTA İLE GÖNDERMEYİN

Uzun yıllardır iş arayan kimselere özgeçmişlerini email olarak değil de normal posta olarak göndermelerini öneriyorum ve bu önerim işe yarıyor. Bu durumda yanıt alma olasılığınız daha çok artıyor ve daha samimi bir imaj çiziyorsunuz. Email olarak göndermeniz durumunda mailiniz de hata oluşabilir veya bilgisayarda spam olarak algılanabilir. Bir arkadaşım özgeçmişini normal posta yoluyla gönderdi ve bir hafta sonra firmadan yaşadığı şehirde görüşme teklifi aldı. Görüşme sırasında işverenin masasında kendi mektubunun durduğunu fark etti. Email’inizin sonu spam dosyası olmak olabilir.

8. SİZİ ARAMASINI BEKLEYİN

Firmanın sizi aramasını bekleyemezsiniz. Siz aramalı ve özgeçmişinizin ellerine ulaşıp ulaşmadığını öğrenmelisiniz. Eğer aradığınız firma aramamanızı bilgi veremeyeceklerini söylerse, işe alımdan sorumlu kişiyi tanıyan bir arkadaşınızdan size yardımcı olmasını dileyebilirsiniz. Öylece oturup telefon gelmesini beklemeyin. Sizin gibi yüzlerce daha başvuru vardır ve eğer siz kendinizi fark ettirmek için uğraşmazsanız başka kimse uğraşmaz.

9. ONLARA HER ŞEYİ VERİN

Firmaya özgeçmişinizi, teyit mektubunuzu gönderin; telefon görüşmelerini ertelemeyin ve yüz yüze görüşün. Ancak sizi işe almaya iyice sıcak bakmadan referans listenizi vermeyin. Firmanın çıkarlarıyla sizin çıkarlarınızın uyup uymadığını görmek için onlarla görüşmekten mutlu olacağınızı belli edin. Eğer gerçekten çıkarlarınız uyuyorsa,  adayları belirlemek amacıyla hazırladıkları testler için daha fazla zaman ve enerji harcayabilirsiniz.

10. ÖZGEÇMİŞİNİZİ HER FİRMAYA GÖNDERİN

Özgeçmişinizi piyasadaki her firmaya göndermek sizi çok yetersiz gösterebilir. ”Firmalar eğer sizin becerilerinizde birini arıyorsa, LinkedIn’deki  (online iş bulma sitesi) profilinizden sizinle bağlantıya geçeceklerdir.’’ Eğer işsizseniz başvurunuza ”pazarlamacı veya muhasebeci” gibi başlıklar ekleyebilirsiniz.’’ gibi bir öneride çok yanlıştır. İnternette yayınladığınız başvurularınız olduğundan daha değersiz görülür ve bir spam olarak işaretlenir.

 

Comments are closed.