nesnelerin-interneti

ENDÜSTRİDE NESNELERİN İNTERNETİ

Fiziksel nesnelerin birbirleriyle veya daha büyük sistemlerle bağlantılı olduğu iletişim ağı olan Nesnelerin İnterneti ‘nin ( Internet of Things, kısaca IoT) endüstrideki önemini sizleri anlatmak için İngilizce makaleden çevrilerek düzenlenmiş bu yazıyı paylaşıyoruz.

 

  • Nesnelerin İnterneti Endüstrisinin Zorlukları ve Vaatleri

Nesnelerin İnterneti’nin karşı karşıya olduğu zorluklarla ilgili bir fikir edinmeniz için New York da bulunan CytexOne CEO’su Dan Levine ile konuştuk. Levine firması, sigorta şirketleri, restoranlar, oteller ve daireler de dahil olmak üzere ticari, endüstriyel ve konut alanları için Nesnelerin İnterneti (IoT) ortamlarını yaratır.

Güvenlik, Nesnelerin İnterneti (IoT) ile ilgili önemli bir sorundur. Şirketlerin bunu nasıl sağlayabilecekleri konusunda bir fikrin var mı?

IoT güvenliği, internet bağlantılı bir araba ya da ev gibi ekipmanlara erişimi korumanın yanı sıra müşteri ve şirket verilerinin korunmasını da içerir. Bana göre, ekipman ve verilerin hackerlara maruz kalma durumunun ihtimal dahilinde olması dahi bir başarısızlıktır. Sadece ekipman zarar görmekle kalmaz; bu verilere sızma, zararlı bir tehlike oluşturabilir, üretimi ve iş sürecini engelleyebilir veya felce uğratabilir. Güçlü bir sistem ve ağ tasarımcısı, sağlam tasarımlarda ve devam eden süreçlerde olduğu gibi kritik öneme sahiptirler.

Bulutta saklanan müşteri ve şirket verileriyle, tamamen farklı bir güvenlik türü gereklidir. Bu güvenlik, BT ekibinin verileri depolaması ve iyi bir iş yapması için sağlanmalıdır. BT ekibi, en son teknolojiye sahip olan ve ileri teknolojide yer alan sağlam bir güvenlik uzmanları ekibine sahip olmalıdır.

Kilitlerin ve güvencenin gerçekte, hiç kimsenin girmesini engellemek için değil, sadece onları yavaşlatmak anlamına geldiği söyleniyor. Ve çoğu insan kilitli bir şeye girmeye çalışmıyor. Ama eğer gerçekten istiyorlarsa – zamana, paraya ve motivasyona sahiplerse – yapabilirler. Çok sayıda bilgisayar korsanı, tüketicilere veya sektöre yüksek miktarlarda satılmadıkça, tek bir ekipman veya cihaz parçasına girecektir ve bu eylemleri ciddi hasarlara neden olacaktır. Bu nedenle tutarlı, güvenilir izleme sadece sistemler için değil, sistem sistemleri ve bireysel cihazlar için de kritik öneme sahiptir.

Şirketler bu güvenlik sorunlarını nasıl çözecek?

Bazı şirketler diğerlerinden daha iyi olacak. IoT dinamiktir. Mutlaka farklı güvenlik ürünleri ve satıcıları olacaktır. Son kullanıcılar ve geçici yönetim şirketleri –ve hatta IoT servis sağlayıcıları ve tasarımcıları ve şirketleri- CytexOne gibi firmalara ihtiyaç duyarlar çünkü bu firmalar rehberlik edecek hizmetler sunarlar; izole; korumak ve proaktif olarak izlemek; aksi takdirde güvenlik mayın tarlası olabilir. Başarılı şirketler ağlarının güvenlik ve güvenlik açığı ile ilgili gerçek zamanlı izleme sağlayacak; güvenliği ve performansı sürekli taramak ve analiz etmek; ve en önemlisi bakım. Hepsi gerçek zamanlı.

IoT’nin güvenlik, birlikte çalışabilirlik ve performans gibi konularda birleştirilmiş standartlara ihtiyacı var mı?

Standartların birleştirilmesi, benimseme seviyesini arttıracak ve tekerleği yeniden icat etme cazibesini ya da algılanan zorunluluğunu ortadan kaldıracak ve diğerlerinin halihazırda deneyimlediği başarısızlıkların yeniden keşfedilmesinde zaman kaybetmemek için yardımcı olacaktır. Öte yandan, sıkı bir birleştirici standart, yeniliği sınırlayabilir. 19. yüzyılın makine çağı gibi teknolojiyle sonsuz bir yenilik çağındayız. Sadece birkaç insan için bu algılanamaz. Pazar payı için mükemmel bir ürün ve hizmet gereklidir. Bu ikisi ise sadece yenilikten ve adanmışlıktan kaynaklanır.

Bu standartların birleştirilmesinin, güvenlik açıklarını bulmayı, izlemeyi ve bunlardan kaçınmayı kolaylaştırmayacağını söylemez. Donanım veya yazılımda bir güvenlik açığı bulunduğunda, birçok siteye yetkisiz erişim mümkündür. Örneğin, Android’de çıkan bir hata bilgisayar korsanları tarafından yaygın olarak kullanılabilir. Telefonda belirli karakterleri olan bir metin mesajı alabilirlerse, telefona tam erişim sağlanır. Sorunu karmaşıklaştırmak için Android’in açık kaynaklı yapısı ve telefonların merkezi olarak güncellenmemesi, hatayı düzeltmeyi zorlaştırıyor. Hala tamamen savunmasız olan birçok telefon var.

IoT’de, kullanılan kablosuz frekanslarda (Zigbee, Bluetooth, Z dalgası) gibi bazı standartlar kesinlikle vardır. Fakat yazılım yığını arenada  Vahşi Batı gibidir.

Pek çok farklı platform var ve birçoğu uzun sürmez. Bir şirket, harika görünen ve iyi çalışan bir platforma yatırım yapabilir ve dağıtabilir; ancak, platformu geliştiren ve destekleyen şirket işten çıkarsa, söz konusu platform etkili bir şekilde öldürülür.

Örneğin, Quirky adlı bir şirket Home Depot, Staples ve diğer yerlerde bulunan cihazlarla herkes tarafından erişilebilen Wink adı verilen bir IoT platformu geliştirdi. Şirkete yapılan her türlü yatırım vardı ve sonra iş kaldı.  Kullanmakta olan tüm şirketler için işe yaramaz merkezler ile sonuçlandı. NASA ayrıca bir merkez satın aldı, Revolve, ama sonra kapattı. Staples bile kapatılmış bir merkeze sahipti. Endüstriyel sektörde, bir cihazı yeni bir merkez ile çalışmak üzere güçlendirmek imkansız değilse de pahalıdır. Daha fazla odaklanmış platformlar, daha odaklanmış iletişim ve daha akıcı ve ulaşılabilir merkezler ve platformlar mevcut olup, madeni tasarım sistemleri ve sistemlerin sistemleri güvenli ve mevcut donanımdan faydalanmaktadır.

Merkezleri ve diğer kritik altyapıyı kapsayan standartlara daha fazla ihtiyaç var mı?

Belirli standartlara sahip olmak ideal. Fakat şu anda şirketler kendi platformlarına ve yazılımlarına sahip olmak istiyorlar. Standartlar olmadan, kimse sahip değil. Dolayısıyla, IoT standartlarına sahip olmak harika olsa da, bu zor bir görevdir. Sonunda, hayatta kalan şirketler gelecek yıllarda bir standardı benimseyecekler ve bunu yöneten bir varlıktan ziyade benimsenecekler. Bu, kimin neyi satın aldığı ve neyin daha fazla kullanıldığına bağlı olacaktır.

IoT standartlarını kim veya kimler oluşturmalıdır?

Eh, standartları yöneten hükümetlerin zor olabileceğini gördük. Ve hangi hükümet olurdu? ABD, İngiltere mi? Ve hükümetin dünyanın dört bir yanındaki diğer hükümetlerle nasıl etkileşime gireceği, özellikle de standardın arkasında herhangi bir satın alma yapamayanlar nasıl olurdu?

Özel şirketler mi? Şirketleri finanse eden özel sermaye yöneticileri? İnternet kadar her yerde olabiliyor mu? Belki. Sanırım elektrik gibi standartlaşmaya ihtiyaç var. Sonuçta, IoT bir elektrik ve elektrik gibi bir zorunluluktur.

Kar amacı gütmeyen bazı kuruluşlar bunları mı ayarladı?

Bu da problemli olurdu. Daha fazla kişi ve şirket bu organizasyonlara katıldıkça, grubun inovasyonunu standart haline getirmesi ne kadar zordur, daha az evrimseldir ve değişime açıktır. Herkesin bir görüşü ve gündemi var. Ve bazı şirketlerin standartlarını rekabetçi avantajlar ve pazarda bir silah olarak kullandıkları bilinmektedir.

Endüstriyel Nesnelerin İnterneti’ne özgü herhangi bir zorluk var mı?

Sanayileşmiş sektördeki pek çok kişi kendi sektörlerinde uzun zaman geçirdi ve çoğu insan, başkalarından daha iyi şeyler yaptıklarına inanıyor. Bu, bazen zaten inşa edilmiş ve kanıtlanmış çözümler için dışarıdan bakmak yerine tekerleği yeniden icat etmeye karar veren şirketlere yol açar. Dış çözümler, uzun zamandır problemler üzerinde çalışan ekipler için aynı düzeyde iş güvenliği sağlamaz. Yani belki de en büyük engel, yöneticilerin ve çalışanların kendilerinin direncini yenmeleri.

IoT, daha düşük maliyet yapılarına, artan operasyonel verimliliğe ve üretim verimine, daha yüksek ürün kalitesine (daha az kusur), daha verimli malzeme tedariğine ve daha küçük personel nedeniyle daha düşük maliyetlere ve daha yüksek verime yol açmalıdır. Tüketiciler için bu, daha düşük maliyetler ve daha iyi ürünler anlamına gelir.

Tüm imalat şirketleri IOT’a gidecek mi?

Kısa cevap: Evet. Bir gün, her şey internete bağlı olacak. Her şey. Evinizdeki yol kenarındaki ve duvarlardaki kaldırımlar bile bir şekilde internete bağlanacaktır. An meselesi. 100 yıl içinde neredeyse% 100’e ulaşacağını ve 15 ila 30 yıl içinde tüm nesnelerin % 50’sine ulaşacağını söyleyebilirim. Bunu şimdi yapmak mümkün, ancak insanlar faydaları ya da toplam erişim ve çevre yönetimi için ucuz yatırım, onarımlardan kaçınma ve enerji tüketimini yönetmenin yanı kişileri ve süreçleri de fark etmiyor.

İyi olacak mı, yerleşik endüstriler, yeni şirketlere ve küçük şirketlere ve sektörlere göre daha iyi konumlandırılacak mı?

Hayır. Tam tersi. Yeni şirketler ve küçük firmalar büyük şirketlerden daha sağlam kalacak. IBM ve GM gibi bazı şirketler o kadar çok bölüm ve hükümet benzeri bürokrasiyle yönetiliyor, o kadar büyükler ki, çoğu değişim ve inovasyon gerektirdiği kadar çevik görünmeyecek gibi görünüyor. Örneğin, Microsoft Office 365’i başlattığında, şirket içinde masaüstünde Office abonelik lisansı yerine kalıcı bir lisans olarak satan gruplardan şirket içinde bir direniş olduğu bildirildi. İnovasyona bağlı bir sektörde teknolojiyi Microsoft ve IBM gibi kitlelere getiren büyük şirketlerin neredeyse eğrinin arkasında olması dikkat çekicidir.

Dolayısıyla, kurum ve bireysel çalışanların değişmeye istekli olup olmadığına dair bireysel şirketin yapısına ve kültürüne bağlı olacaktır.

Bir başka ilgili sorun ise, bazı kurulan şirketlerin IoT teknolojisi üzerinde çalışan dahilerle dolu büyük ekiplere sahip olmasıdır. Bazen sorunu çözüyorlar, ama çoğu zaman sadece bataklık oluyorlar. Çözümü kendileri inşa etmek istiyorlar. Daha iyisini yapabileceklerini düşünüyorlar. Ancak, IoT deneyiminden ve güncel teknoloji bilgisinden yoksunlar ve sadece kendi sektörlerini ve geçmişte neyin işe yaradığını biliyorlar.

Yeni şirketler ve daha küçük şirketler,eski herhangi bir insan, süreç veya ürüne sahip değildir.

Nesnenin yok sayılmasının bir yönü var mı?

IoT ürünleri ve cihazları ve ağları gerçek zamanlı olarak izlenmelidir. Bu, birçok insanın görmezden geldiği bir şey gibi görünüyor. Sana bir örnek vereyim. Bir otel, otomatik ve internete bağlanan ışık anahtarları, kapı kilitleri ve pencere gölgelikleri olabilir. Bu ürünlerin hepsi farklı üreticiler tarafından üretilmiştir, ancak hepsi aynı örgü ağ üzerinde oturuyorlar. Çoğu durumda, yönetim, bu cihazlardan herhangi biriyle ilgili (kilitler, anahtarlar veya gölgeler) birinin (genellikle bir konuk) bu konuda şikayette bulunana kadar kırıldığını bilmiyor. Bu iyi değil. Bu oteldeki tüm IoT cihazlarının proaktif olarak izlenmesi gerekir, böylece problemler çözülebilir. IoT ile başarıya ulaşmanın tek yolu budur.

IoT burada. Öz niteliklerini en üst düzeye çıkarmalı ve potansiyel yükümlülükleri sınırlamalıyız. Bu yapılabilir.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Comments are closed.