Endüstri Mühendisi İş Adamı Mehmet Göçmen Kimdir?

1.438

Eğitim durumu ve iş hayatı geçmişi ile ülkedeki başarılı iş adamlarından birisi olan Mehmet Göçmen, 1957 yılı Bursa doğumludur. Galatasaray Lisesi ve ODTÜ Endüstri Mühendisliği eğitiminin ardından, Amerika’da Syracuse Üniversitesi’nde Endüstri Mühendisliği ve Yöneylem Araştırması üzerine Yüksek Lisans öğrenimi görmüştür.

Çalışma hayatına Çelik Halat ve Tel Sanayi A.Ş.’de başlayan Göçmen  1983 – 1995 yılları arasında sırasıyla Etüd ve Araştırma Şefi, Proje Müdürü, Ticaret Direktörü ve Yönetim Kurulu Üyesi olarak görev yapmıştır.

1996 –1998 yılları arasında Lafarge Ekmel Beton A.Ş.’de Genel Müdür olarak, 1998 – 2000 yılları arasında Lafarge Beton A.Ş.’de Genel Müdür olarak görev yapan Göçmen, 2003 yılına kadar Lafarge Türkiye’de sırasıyla İş Geliştirme ve Kamu İlişkileri Başkan Yardımcısı ve İş Geliştirme, Stratejik Planlama ve Bilgi Teknolojileri Başkan Yardımcısı olarak görev yapmıştır.

2003 – 2008 yılları arasında Akçansa Çimento Sanayi ve Ticaret A.Ş.’de Genel Müdür olarak görev yapan ve 01 Ağustos 2008 tarihinde Sabancı Holding İnsan Kaynakları Grup Başkanlığı görevine atanan Mehmet Göçmen,  20 Temmuz 2009 tarihinden itibaren Sabancı Holding Çimento Grup Başkanı olarak görev yapmıştır.

Son olarak, 01 Eylül 2014 tarihinden beri, atandığı Sabancı Holding Enerji Grup Başkanlığı görevini sürdürmektedir. Ayrıca, 01 Mart 2008-19 Eylül 2014 tarihleri arasında Çimento Endüstrisi İşverenleri Sendikası Yönetim Kurulu Üyeliği görevinde bulunmuş, 2014 yılı Şubat-Eylül döneminde TÇMB Yönetim Kurulu Başkanlığı görevini yürütmüştür.

Mehmet Göçmen’in Üniversite Öğrencilerine tavsiyesi ise:

Bence üniversite diploması bir amaç değil. Bu bütün hayat için bir referans. Muhakkak çok önemsenmesi lazım ama üniversiteden de gelecek için bir oyun planıyla mezun olmak gerekir. Hele ben şu diplomayı bir alayım da rahata ereyim olmuyor. Ondan sonra başlıyorsun, tüh askerliğim olsaydı şunu da yapardım, tüh bayan eleman istemiyorlar, alsalardı ben orada ne harikalar yaratırdım diye bahaneler uydurmaya başlıyorsun. Kafanda çok net bir gelecek planıyla üniversiteden mezun olmak lazım. Zaten hayatta her zaman net bir oyun planı olması lazım aslında. Eğer kendi geleceklerini düşünmüyorlarsa, hiç kimse bir başkasının geleceğini düşünmez.

Hayatta yaratılan toplam değer, gelir eğrisinin entegraline eşittir. Bir eğrinin entegrali, eğrinin altındaki alandır. Getirini bir grafik olarak düşünürsek, kimi zaman yukarı çıkar, kimi zaman düşer, kimi zaman tekrar çıkar. X aksi zamandır, y aksi o zaman içindeki gelirdir. Bu bir eğridir. Bunun altındaki alan, senin hayattaki toplam kazancındır.

Bunu nasıl maksimize edersin?
a) Zamanı uzatırsan maksimize edersin.
b) Gelirinin eğimi pozitifse yani yukarı doğru gidiyorsa, maksimize edersin. Eğimi nedir? Gelirin türevidir.

ya gelir eğrisinin 1.türevini pozitif yapacaksın, ya da zamanı pozitif yapacaksın.
Ben çimentoya geçerek, zamanı pozitif yaptım. Çünkü çimento çok uzun soluklu bir iştir. Daha kısa soluklu işlerde daha çok kazanabilirdim. Ama o kısa sürüyor, bir gün geliyor köpek balığı ham diye ısırıyor, sıfıra düşüyorsun. Dolayısıyla daima bu matematik denklemi içerisinde yönetmen lazım ve bu da ancak geleceği iyi okuyarak yapılabilir. İşte gençlere bütün tavsiyem bu. Kendi geleceklerine sahip çıksınlar çünkü bütün patronlar tanım gereği haksızlık yaparlar. Hiç hakkını veren patron olmamıştır hayatımın içinde, yönetici de olmamıştır. O yüzden kendi geleceklerine herkesin sahip çıkması lazım, sözün kısası bu.

Get real time updates directly on you device, subscribe now.

Yoruma kapalıdır.