Endüstri Mühendisinin Okumasını Tavsiye Ettiğimiz Kitaplar

Kitapların gücüne inanarak, Endüstri Mühendisliği öğrencisi olan veya Endüstri Mühendisliği mezunu olan kişilere yönelik kendilerini mesleki açıdan geliştirebilecekleri  50 kitaptan oluşan bir liste hazırladık.İyi okumalar dileriz.

50)Kitap Adı: TecrübEM,Yazar Adı: Nilgün Ersoy 

50 ODTÜ mezunu Endüstri Mühendisinin kariyerlerinden yola çıkılarak oluşturulan ‘’TecrübEM’’de bir endüstri mühendisinin ne yaptığını, kariyerinize yönelik tavsiyeleri bulabilirsiniz.

49)Kitap Adı: Liderlik ve Bir Dakika Yöneticisi,Yazar Adı: Drea Zigarmi & Ken Blanchard

Liderlik ve Bir Dakika Yöneticisi kitabı içerisinde yer alan sohbetler, yöneticiler ve yönetici adayları için çalışanlarının gelişim sağlaması yolunda  neler yapılabileceğinden, zamanın verimli nasıl kullanılacağından, ekipteki farklı bireylerin nasıl motive edilebileceğinden bahsediyor.

48)Kitap Adı: Keskin KENAR,Yazar Adı: Jeff OLSON 

Hayatınızın her alanında nasıl başarıya ulaşacağınızı öğretecek : Sağlığınız, ekonomik durumunuz, kişisel ilişkileriniz, aile hayatınız … Başarılı insanlar, başarısız olanların yapmak istediklerini yaparlar. Keskin Kenar size, başarılı insanların yaptıklarını nasıl yapacağınızı gösterecek!

47) Kitap Adı: Strateji Yasaları ,Yazar Adı: David B. Yoffie, Michael A. Cusumano

Strateji  Yasaları kitabında, yöneticiler ve girişimcilerin yaşadıkları ana sorunları Bill Gates, Andy Grove ve Steve Jobs’un bakış açılarıyla inceleme fırsatı bulabilirsiniz. Kitapta aynı zamanda stratejik düşünmeyi ve taktikler kullanarak bu stratejilerin planlı bir şekilde uygulanmasının zamanla olacağının da altı çiziliyor.

 

46) Kitap Adı: Mali Tablolar Analizi,Yazar Adı: Öztin AKGÜÇ

İşletmelerdeki sürekli büyüme eğilimi, sermaye piyasasının gelişmesi, finansal kurumların kredi açmada daha sağlam temellere dayanma gereksinimi ve vergi kanunlarının gereken şekilde uygulanabilmesi mali tabloların geniş ölçüde kullanılmasına yol açmıştır. İşletme yöneticileri, karar alma, plânlama, denetim işlemlerini uygularken bu kitaba ihtiyaç duyacaklardır.

45) Kitap Adı: İnsan Yetenekleri,Yazar Adı: Di Kamp

İster kendi kendini yönetmek, ister başka insanlarla tüm farklılıklarıyla birlikte çalışabilmek ve gelişmeler esnasında karşılaşabileceğiniz zor insanlarla baş edebilmek konusunda bu kitaptan faydalanacaksınız.

44) Kitap Adı: Liderlik,Yazar Adı: Harvard Business Review

Liderlik alanının en etkili uzmanlarının Harvard Business Review’den derlenen 10 makalesi, yeni liderlik anlayışını uygulamak zorunda olan her yönetici için altın değerinde. Bu kitapta hem kendilerini hem de şirketlerini değişime hazırlamak isteyen yöneticilerin ihtiyaçlarını karşılayacak fikirleri bulacaksınız.

43) Kitap Adı: Dünya Düzdür,Yazar Adı: Thomas L. FRIEDMAN

Karmaşık diplomatik ve ekonomik konuları sade bir şekilde anlatabilmek gibi eşsiz bir yeteneğe sahip olan Friedman, Dünya Düzdür’de 21. yüzyılda dünyanın düzleşmesinin bireyler, şirketler ve ülkeler için ne ifade ettiğinin yanı sıra bireylerin, şirketlerin ve ülkelerin bu dünyada başarılı olmak için neler yapması gerektiğini de anlatıyor.

42) Kitap Adı: İş Maceraları: Wall Street Dünyasından 12 Klasik Öykü,Yazar Adı: John Brooks

Brooks, iş dünyasında yer alan kişiler için önemli teknik detaylara yer verdiği kitabında lider ve yöneticilerin süreç ve koşular ile başa çıkma serüveninde güçlü ve zayıf taraflarından da bahsediyor.

41) Kitap Adı: The Balanced Scorecard,Yazar Adı: Robert S. KAPLAN

Puan kartı dört bakış açıları – mali tedbirler, müşteri bilgisi, iç iş süreçlerini ve öğrenme ve büyüme – arzu edilen sonuçları ve bu sonuçların performans sürücüleri arasında kısa vadeli ve uzun vadeli hedefler arasında bir denge, teklif ve sabit arasında nesnel ölçütler ve daha yumuşak, daha öznel önlemler.

40) Kitap Adı: Başarının Anahtarları,Yazar Adı: Napoleon Hill

Başarının Anahtarları, içindeki zihinsel egzersizleri, kişisel analiz teknikleri, açık ve net önerileri yanı sıra Bill Gates, Donna Karan gibi iş dünyasında başarılarını kanıtlamış kişilerin de gerçek hayat hikâyelerine yer veriyor.

39) Kitap Adı: Davranış Kalıplarının Gücü İş Yaşamında Başarının 9 Anahtarı,Yazar Adı: Marilyne Woodsmall

İş yaşamında ve her türlü özel ilişkilerinizde başarının kapılarını açan bu dokuz anahtarı bu kitap sayesinde öğrenebilirsiniz. Bunları öğrendiğiniz zaman karşınızdaki insanların anlam veremediğiniz davranışlarını daha net anlar ve daha doğru tepkiler verebilirsiniz. Kendinizi her türlü ilişkiye ve görüşmeye hazır hissedebilirsiniz. Böylelikle her zaman için karşınızdakilerden bir adım önde olduğunuzun farkında olur ve ilişkiyi elde tutmanın keyfini yaşarsınız.

38) Kitap Adı: Sınırsız Güç,Yazar Adı: Anthony Robbins

Size; dakikalarla ifade edilen sürelerde zihninizin korkuları yok etmek için nasıl yeniden programlanacağını, vücudunuzun çok sağlıklı ve enerjili olması için hangi yakıtların kullanılacağını, diğer kişilerle olan ilişkilerinizi nasıl geliştireceğinizi, nasıl ikna edici bir iletişimci olunacağını ve karşılaştığınız herhangi bir kişiyle ahengin anında nasıl sağlanacağını, diğer kişilerin başarılarını kendiniz için tekrar nasıl modelleyeceğinizi, zenginlik ve mutluluğun beş anahtarını.

37) Kitap Adı: Oyun Teorisi,Yazar Adı: Emrah Akyar, Khalik G. Guseinov, Serkan A. Düzce

Bu kitap XX. yüzyıl matematiğinin egzotik dallarından biri olan ve mekanik, fizik, biyoloji, ekonomi, sosyoloji vs. gibi birçok bilim dalında geniş uygulama alanı bulmuş olan oyun teorisi üzerine yazılmıştır. Kitap, oyun teorisine giriş niteliğindedir.

36) Kitap Adı:Ekiplerin Beş Temel Aksaklığı,Yazar Adı: Patrick Lencioni

Ekiplerin Beş Temel Eksikliği, liderler için ekiplerin bir arada gelişim göstermesi sürecinde karşılaşılan zorluklara karşı neler yapılabileceği konusunda okurları aydınlatıyor. Lencioni, liderlere verilen tavsiyeleri masal formatında okuyucuya sunuyor ve çıkarılması gereken dersleri ayrıca beliritiyor.

35) Kitap Adı: İşletmelerde Stratejik Planlama ve Bütçeleme,Yazar Adı: Sait Y. Kaygusuz, Şükrü Dokur

Etkin kaynak yönetimi, kaynakların yukarıdan aşağı dağıtımı ve aşğıdan yukarı kullanımın eş anlı olarak yürütüldüğü bir süreçtir. Bu süreci ince ayrıntısına kadar anlatan kitap, bu konuda araştırma yapan okurlara rehber kitap niteliğindedir.

 

 

34) Kitap Adı: Önce Bütün Kuralları Yıkın,Yazar Adı: Marcus Buckingham

Yıllardır çok satanar listesinde yerini koruyan bu kitap her seviyedeki yöneticilere kariyerleri ve verimlilikleri için tavsiye niteliği taşımaktadır.

33) Kitap Adı: Maliyet Düşürme,Yazar Adı: Jeff OLSON

Maliyet Düşürme Rehberi aynı zamanda uzun dönemi kapsayan masraflar da dahil tüm maliyetleri düzenlemeyi içeriyor. Kar ve üretkenlik hedeflerine ulaşmak için ancak mükemmel yöneticiler devamlı bu kontrolleri yapmaktalar.

32) Kitap Adı: Yetki Verme,Yazar Adı: Joseph T. Straub  

Terfi alamamaktasınız ya da firmanız büyüyememektedir. Eğer işler içinde çamura saplandıysanız, sizi buradan elemanlarınız kurtaracaktır. Bu kitabı, daha etkili bir şekilde yetki verme ve işlerinizde önde gitmek için kullanın.

31)Kitap Adı: Toyota Ruhu, Yazar Adı: Taiichi Ohno

Toyota Ruhu, Toyota Üretim Sistemi’ni kurucusunun kaleminden aktariyor. Dünya sirketler tarihindeki en büyük basari öykülerinden biri olan Toyota Ruhu, Japonya’nin Ikinci Dünya Savasi ertesinde başlayan olaganüstü “yükselişine” ışık tutan tarihi bir materyal olma özelliğini taşıyor.

30) Kitap Adı: Krizden Nasıl Çıkarız?,Yazar Adı: Arman Kırım

Tek kişilik girişimciden KOBİ’ye, büyük kurumsal şirketten holding’e, tüm şirketler ve yöneticileri için gerek mevcut durgunluk dönemi, gerekse bunun ardından gelecek olan belirsizlik dolu düzelme dönemlerinde başarı için ne tür yöntemler izlemeniz gerektiğinin yollarını ayrıntısıyla anlatıyor.

29) Kitap Adı: Etkili İnsanların 7 Alışkanlığı,Yazar Adı: Stephen R. Covey

On beş milyonu aşan satışıyla kendi alanında vazgeçilmez bir başvuru kaynağı haline gelen bu eser, günümüz dünyasında gerekli olan bilgelik ve güce ulaşmanın yollarını gösteriyor.

28) Kitap Adı: Öğrenen Organizasyon Yolculuğu Bir Başarı Öyküsü,Yazar Adı: Evrim Çalkavur

İşinden sıkılmış insanların çalıştığı pek çok işyerinde “Öğrenen Organizasyon” uygulaması yeni ufuklar açacaktır. Bu kitabı kurumlarını bilimsel düşünceyle yönetmek ve piyasada rekabet üstünlüğü elde etmek isteyen eğitim ve iş liderlerine birebir.

27) Kitap Adı: Stratejik Düşünme,Yazar Adı: Avinash Dıxıt & Barry Nalebuff

Strateji karşı tarafın düşüncelerini, taktik ve becerilerini değerlendirmeye alarak adım atmanın sürecidir. Stratejik Düşünme, politikadan iş hayatına ve günlük yaşantılara kadar stratejinin yer aldığı ve  stratejik düşünmenin ana ilkelerini örneklerle açıklayan bir Avinash K. Dixit kitabıdır.

26) Kitap Adı: Oyun Teorisi ve Ortaklaşa Rekabet,Yazar Adı: Adam M. Brandenburger, Barry J. Nalebuff

Yazarlar, yeni bir iş stratejisi oluşturulduğunda onun değerini ortaya koymak için yeni bir kavram ortaya atılması gerektigi fikrinden yola çıkıyorlar. Ortaklaşa Rekabet, rekabet ve işbirliğine ait eski kuralların arasında dolaşarak, her ikisinin de avantajlarını kullanan yeni bir yöntem ortaya koyuyor.

25) Kitap Adı: Sürdürülebilir Büyüme/İnsanlar Gezegen ve Kâr,Yazar Adı: Peter Fisk

Sürdürülebilir Büyüme, günümüz iş dünyasının şirket yöneticilerine finansal anlamda büyümeleri için tavsiyeler verirken, aynı zamanda insanların ve dünyanın geleceğine yönelik yararlı adımlar atabilmek için farklı bakış açıları sunuyor. Kitapta CocaCola, Ikea, Microsoft gibi dünyaca bilinir şirketlere ait çevre konusundaki deneyimlerini de bulabilirsiniz.

 

24) Kitap Adı: Düz Dünyada Rekabet,Yazar Adı: William Fung

Bugün bizi kaynaklarımız arasında -kablolu ya da kablosuz- bağlantılar kurarak ağlar oluşturmaya zorlayan çok güçlü kuvvetler iş başında. Yazarlar ‘ağ yönlendiriciliği’ kavramını geliştirerek, giderek daha da düzleşen dünyada ayakta kalma ve gelişme için genel geçer bir strateji öneriyorlar.

23) Kitap Adı: Business Strategy,Yazar Adı: Jeremy Kourdi

The Economist markası ile iş stratejisi bu güncel ve yararlı bir kitap yayınlandı.Etkili kararlar destekleyecek teknikleri ile dinamik, karlı bir iş oluşturmak ve sürdürmek için nasıl bugünün yöneticisi olunacağını gösterir. Kourdi, kar arttırıcı kararlar için araçlar, taktik ve teknikleri değerlendiriyor.

22) Kitap Adı: Strateji Haritaları Gayrimaddi Varlıkları Maddi Sonuçlara Dönüştürmek,Yazar Adı: Robert S. Kaplan

ünümüzde liderler yenilikçi yöntemlerle değer üretirken stratejilerini de pürüzsüz bir biçimde yürütmek zorundalar. Strateji Haritaları çok paydaşlı bir ortamda iş yaparken bu hedefleri gerçekleştirmek isteyen her yöneticinin mutlaka okuması gereken bir kitap.

21) Kitap Adı: Beşinci Disiplin,Yazar Adı: Peter Senge

Beşinci Disiplin’de sunulan araçlar ve düşünceler, dünyanın birbirinden ayrı, birbiriyle ilişkisi bulunmayan güçlerden yaratıldığı yolundaki yanılsamayı yıkmak içindir. Bu yanılsamadan vazgeçtiğimiz gün “öğrenen örgütler”i kurabiliriz. Bu tür örgütlenmelerde kişiler istedikleri sonuçlara ulaşabilmek için kapasitelerini sürekli genişletirler. Yeni ve coşkulu düşünme tarzları beslenir, kolektif özlemlere gem vurulmaz. İnsanlar, sürekli olarak nasıl birlikte öğrenilebileceğini öğrenirler.

20) Kitap Adı: Etkili Sunuş,Yazar Adı: Jeff OLSON 

İsminizi duyduğunuzda kalbiniz çarpmaya başlar. Avuçlarınız terler, boğazınız kurur ve siz podyuma kıpkırmızı bir yüzle, sendeleyerek çıkarsınız.
Gevşeyin. Etkili Sunuş size, şaşırtıcı bir sunuş yapmak için gereken tüm materyaller eriyor. Bir sunuş ya da konuşma yapma fırsatı, korkutucu bir olgudan, müthiş bir güç hissine dönüşecek.

19) Kitap Adı: Mor İneğin Akıllısı,Yazar Adı: Arman Kırım

Büyüme krizinden çıkmak isteyen; sürüden ayrılıp farklı, çarpıcı ve sıradışı olmayı arzu eden ve karlılığı yeniden yakalamayı hedefleyen şirketlere çok yönlü ‘farklılaşma’ yolları, yöntemleri ve örnekleri sunuyor.

18) Kitap Adı: Yaratıcılık (Creativity),Yazar Adı: Trevor Bentley

Takımınızın Yeteneklerini Geliştirme de Yaratıcılık kitabı sizlere şunları da sunmaktadır:Yaratıcı bir ortam oluşturmanızı teşvik eden temel fikirler;Sizin ve takımınızın yaratıcılığını geliştirmeye yardımcı olan alıştırmalar;Teorideki bilgilerin pratiğe nasıl geçirildiğini gösteren örnekler.

17) Kitap Adı: Çizginin Dışındakiler,Yazar Adı: Malcolm Gladwell

Gladwell’in iddiasına göre, bir Silikon Vadisi milyarderi olmak istiyorsanız, hangi yıl; başarılı bir pilot olmak istiyorsanız nerede doğduğunuz çok önemli. Çizginin dışındakilerin -yani normal beklentilerin ötesinde başarıyı yakalayan kişilerin- hayatları tuhaf ve alışılmadık bir mantık izliyor. Gladwell bu mantığı basitleştirirken insanın kendi potansiyelinden en yüksek seviyede nasıl yararlanacağı konusunda heyecan verici bir plan sunuyor.

16) Kitap Adı: Rekabet Stratejisi,Yazar Adı: Michel E.Porter

Türkçeyle birlikte yirmi dile çevrilen Rekabet Stratejisi, tüm dünyada işletme stratejisi kuramını, uygulamasını ve öğretimini tepeden tırnağa değiştiren devrimci bir yapıttır. Tüm büyük çalışmalar gibi, yalınlığıyla heyecan veren bu sektörler analizi, sektör rekabetinin karmaşıklığını, beş güç aracılığıyla yakalıyor.

15) Kitap Adı: Bilimsel Yönetimin İlkeleri, Yazar Adı: Frederick Winslow Taylor

Bilimsel yönetimin yaygın olarak kullanılmasıyla, gelecekte sanayide çalışan ortalama bir insanın üretkenliği kolaylıkla ikiye katlanacaktır. Bunun bütün bir ülke için ne manaya geldiğini bir düşünün. Hayatın, tüm ülkede sağlanması mümkün olan gereklilikleri ve konforundaki artışı, çalışma saatlerinin istenilen ölçülerde kısaltılmasını, eğitim, kültür ve boş zamanlar için fırsatların artacağını göz önüne getirin. Fakat, üretimdeki bu artıştan, tüm dünyanın ötesinde, daha dar anlamda işçi, işveren ve bunların yakın çevresi maddi olarak çok daha fazla yararlanacaktır. Bilimsel yönetim, özellikle onu ilk olarak uygulayacak olan işçi ve işverenlerin aralarındaki tartışma ve anlaşmazlıkların sebeplerini ortadan kaldırıcı rol oynayacaktır.

14) Kitap Adı: 59 Saniye,Yazar Adı: Richard Wiseman

Sıradan kişisel gelişim formüllerinden basit anekdotlardan, basmakalıp sözlerden, zirveye ulaşma vaatlerinden? yorulduysanız, Richard Wiseman’ın 59 Saniye kitabı bize tıpkı bir doktorun reçetesi gibi gelecek.

13) Kitap Adı: Strateji Geliştirme,Yazar Adı: Susan Clayton

Bu kitabı okuduğunuz zaman, siz ve takımınız, organizasyonun büyümesi için gereken çeşitli stratejiler geliştirebileceksiniz. Takımınızın Yeteneklerini Geliştirmede Strateji Geliştirme size şunları sunmaktadır: . En son metodlarla, strateji geliştirmede gereken tüm genel bilgiler, . Takımınızın, yöntemleri tümüyle kavramalarını sağlayacak alıştırmalar, . Başka insanların konuyu nasıl teoriden pratiğe geçirdiğini gösteren yaşanmış örnekler.

12) Kitap Adı: The Wisdom of Crowds,Yazar Adı: James Surowiecki

The Wisdom of Crowds, kalabalıkların bilgeliğinin tekil kişi kararlarına göre daha isabetli olduğuna dair  ikna edici çeşitli ve ayrıntılı örnekler barındırıyor. Toplulukların bilgeliğinin ortaya çıkabilmesi için yazar üç ana şartın olduğunu belirtiyor: Çeşitlilik, toplum içindeki bireylerin göreli bağımsızlığı ve yetkilerin merkezden dağıtılmış olması.

11) Kitap Adı: İyi’den Mükemmel Şirkete Kalıcı Başarıya Ulaşmanın Yolları,Yazar Adı: Jim Collins

Yazar Jim Collins, 5 yıl önce bu sorularına cevap bulmak üzere araştırma ekibindeki arkadaşları ile beraber ABD kökenli 1400’ün üzerinde şirketi inceledi. İşte bu kitap, vasat bir şirketin nasıl mükemmel ve aynı zamanda kalıcı başarılar elde eden bir şirkete dönüşebileceği konusunda, evrensel boyutta uygulanabilir araştırma bulgularını içeriyor.

10) Kitap Adı: Adım Adım İnovasyon,Yazar Adı: Bora Özkent

Adım Adım İnovasyon, Bora Özkent rehberliğinde inovasyon geliştirme süreçlerini öğrenebileceğiniz bir kitap. Kitapta, diğer inovasyon üzerine yazılan kitaplardan farklı olarak inovasyon yolculuğu için gerekli adımlar yol haritası yer almakta.

 

 

9) Kitap Adı: Google Nasıl Yönetiliyor?,Yazar Adı: Jonathan Rosenberg & Eric Schmidt 

Googel Nasıl Yönetiliyor kitabında dünya ekonomisinde önemli bir yere sahip olan Googel’a ait stratejik planlamalar,yetenek yönetimi, inovasyon gibi birçok konudaki yaklaşımları görebilirsiniz.

8) Kitap Adı: Kendi Kendine MBA, Yazar Adı:  Josh Kaufman

Pazarlamadan satışa, üretimden verimliliğe ve iş hayatında yer alan birçok konuya dair bilgiye Kendi Kendine MBA kitabında bulabilirsiniz. Kendi Kendine MBA, iş hayatında çıkabilme ihtimali olan güçlüklerin aşılması için tavsiyeler içeriyor. Aynı zamanda Yönetici ve girişimcilere başarı sağlamaları için yardımcı oluyor.

7) Kitap Adı: Fil Olun,Yazar Adı: Steve Kaplan

Büyümek isteyen her girişimci, CEO, satış profesyoneli, küçük işletme sahibi ve yönetici için bir iş planı oluşturuyor. Büyümenin sadece arzulanan bir şey değil aynı zamanda bir gereklilik olduğu konusunda sizi ikna eden Kaplan “büyümeme” durumunda işletmelerin son bulmalarının an meselesi olduğuna vurgu yapıyor.

6) Kitap Adı: İş Sürekliliği Yönetim Sistemi ,Yazar Adı: Özgüven SAYMAZ

İş sürekliliği yönetim sisteminin dış kaynak kullanılmadan, firma içinden kurulacak bir ekip tarafından yürütülecek projede, uygulayıcılara kılavuzluk edecek bilgileri içerecek şekilde yazılmıştır. Okurlar, kitabı bölüm sırasıyla uygulayıp, ekler bölümünde verilen örnek formları (örnek şablonlar) kendilerine uyarladıklarında hem etkin bir iş sürekliliği yönetim sistemi için gerekli temelleri oluşturmuş, hem de BS 25999 İş Sürekliliği Yönetim Sistemi (ileride olacak İSO standardını da kapsamaktadır) sertifikasyon sürecine hazır hale gelmiş olacaklardır.

5) Kitap Adı: Dünyayı Değiştiren Makina, Yazar Adı: James P. Womack – Danıel T. Jones

“Dünyadaki otomobil pazarı mücadelesinde kim önde ve neden? Japonların seri üretimden yalın üretime devrim yaratan sıçrayışları. Bütün dünyadaki endüstriler bundan ne ders alabilirler? Otomobilin geleceği üzerine “THE MASSACHUSETTS INSTITUTE of TECHNOLOGY”‘nin 5 milyon dolar tutan ve 5 yıl süren çalışmasına dayanmaktadır.”

 

 

4) Kitap Adı: Şimdi Anladım! Perakende ve Kısıtlar Teorisi, Yazar Adı: Eliyahu M.Goldratt

Eliyahu M. Goldratt, Amaç kitabında üretim yapmakta olan bir fabrikanın hikayesini anlatıyordu. Şimdi Anladım kitabı ise perakende dünyasına dair sorunları, çözümleri içinde barındırıyor. Mağaza kapasitesi, teminat süreleri, tedarik zinciri, müşteri görüşü gibi konulara değinen Şimdi Anladım kitabı, içindeki kahramanlarla çözümü birlikte bulabilme imkanı sağlıyor.

3) Kitap Adı: Toyota Tarzı, Yazar Adı: Jeffrey K. Liner

Yazar bu kitapta Toyota’nın ulaştığı imalat mükemmelliği sistemini açıklarken, aynı zamanda alüminyum, mühendislik, gemi yapım ve bakımı, yedek parçaları depolama gibi çok çeşitli sektörlerde Toyota’nın yöntemlerini kullanan firmaların performanslarını nasıl zirveye tırmandıklarını da gözler önüne sermektedir.

2) Kitap Adı: Amaç, Yazar Adı: Eliyahu M. Goldratt, Jeff Cox

Karmaşık üretim yönetimi sorunları, art arda ortaya çıkan darboğazlar, iş ortamındaki çekişmeler, iş arkadaşları dayanışması, global rekabet, rakiplerin kurnazlıkları, yönetim kurulu toplantıları, iş ve yaşam dengesini kurma problemleri… İmalat ortamında harikalar yaratan isimsiz kahramanların bu pek yakından tanıdığı kaosu yönetmek mümkün mü?

1) Kitap Adı: Hız, Yazar Adı: Dee Jacob, Jeff Cox, Suzan Bergland

Gerçek işletmelerden sağlanan sonuçlar ışığında yazılan Hız, üç ana iyileştirme disiplinini yine bir roman aracılığıyla aktarıyor. Karmaşık üretim sorunlarını basit bir dille masaya yatıran bu roman sayesinde, imalatın temel ilkeleri ve birçok sanayi süreci hakkında yaşamsal öngörüler kazanacaksınız.

 

Comments are closed.