Endüstri Mühendisinin Okumasını Tavsiye Ettiğimiz Kitaplar

22.802

Hayatımızın olmazsa olmazı olan kitaplar bir yandan mesleki gelişimi de beslemeli. Bu bağlamda bir Endüstri Mühendisi neleri okumalı sorusu aklıma geldi. Bunun için yaptığım internet araştırmalarından bir sonuç elde edemedim. Bir liste hazırlamak için kolları sıvadım ve kitapların hem iş dünyasında okuyanların önerisine hem de akademisyenlerin tavsiyelerine göre belirlemeyi uygun gördüm.  Kitap Listesi 50 kitaptan oluşuyor. İlk 10′ da ki kitaplar özellikle birçok yerden defalarca duyduğum kitap isimleri. Sıralamalarını yapmak vakit alsa da, güzel bir çalışma olduğuna inanıyorum. Tavsiyemiz bir zorunluluk teşkil etmemektedir. Listeye katkılarınız olacağını veya eksik gördüğünüz noktaları bize iletmekten çekinmeyin.

EndustriMuhendisi-keskin-kenar

50)Kitap Adı: Keskin KENAR,Yazar Adı: Jeff OLSON 

Hayatınızın her alanında nasıl başarıya ulaşacağınızı öğretecek : Sağlığınız, ekonomik durumunuz, kişisel ilişkileriniz, aile hayatınız … Başarılı insanlar, başarısız olanların yapmak istediklerini yaparlar. Keskin Kenar size, başarılı insanların yaptıklarını nasıl yapacağınızı gösterecek!

EndustriMuhendisi-kaliteKontrol

49) Kitap Adı: Kalite Kontrol,Yazar Adı: Mustafa AKKURT

İstatistik Proses Kontrol, Numune Kontrolü, Toplam Kalite Kontrol, Kalite Güvencesi, Kalite Maliyeti, Toplam Kalite Yönetimi, Hasar Tipleri ve Etkileri Analizi (FMEA), Deney Tasarımı, Tolerans ve Spesifikasyonlar ve Ölçme ve Kontrol Tekniği

endustrimuhendisi-maLitablolaranalizi

48) Kitap Adı: Mali Tablolar Analizi,Yazar Adı: Öztin AKGÜÇ

İşletmelerdeki sürekli büyüme eğilimi, sermaye piyasasının gelişmesi, finansal kurumların kredi açmada daha sağlam temellere dayanma gereksinimi ve vergi kanunlarının gereken şekilde uygulanabilmesi mali tabloların geniş ölçüde kullanılmasına yol açmıştır. İşletme yöneticileri, karar alma, plânlama, denetim işlemlerini uygularken bu kitaba ihtiyaç duyacaklardır.

endustrimuhendisi-insanyetenekleri47) Kitap Adı: İnsan Yetenekleri,Yazar Adı: Di Kamp

İster kendi kendini yönetmek, ister başka insanlarla tüm farklılıklarıyla birlikte çalışabilmek ve gelişmeler esnasında karşılaşabileceğiniz zor insanlarla baş edebilmek konusunda bu kitaptan faydalanacaksınız.

Liderlik_Kapak.indd46) Kitap Adı: Liderlik,Yazar Adı: Harvard Business Review

Liderlik alanının en etkili uzmanlarının Harvard Business Review’den derlenen 10 makalesi, yeni liderlik anlayışını uygulamak zorunda olan her yönetici için altın değerinde. Bu kitapta hem kendilerini hem de şirketlerini değişime hazırlamak isteyen yöneticilerin ihtiyaçlarını karşılayacak fikirleri bulacaksınız.

endustrimuhendisi-dunyaduzdur45) Kitap Adı: Dünya Düzdür,Yazar Adı: Thomas L. FRIEDMAN

Karmaşık diplomatik ve ekonomik konuları sade bir şekilde anlatabilmek gibi eşsiz bir yeteneğe sahip olan Friedman, Dünya Düzdür’de 21. yüzyılda dünyanın düzleşmesinin bireyler, şirketler ve ülkeler için ne ifade ettiğinin yanı sıra bireylerin, şirketlerin ve ülkelerin bu dünyada başarılı olmak için neler yapması gerektiğini de anlatıyor.

Endustrimuhendisi-uretimyontemi44) Kitap Adı: Üretim Yönetimi,Yazar Adı: Prof. Dr. Bülent Kobu

Üretim Yönetiminin Temel Kavramları, Üretim Sistemleri,Mamul Dizaynı,Talep Tahminleri,Teknoloji Seçimi,Fabrika Düzenleme,Lojistik Yönetimi,Kapasite Planlaması,Tamir – Bakım Planlaması,Stok Kontrolü,İş Analizleri 1,İş Analizleri 2,Üretim Planlama ve Kontrolü,Kalite Kontrolü,İstatistik Kalite Kontrol Yöntemleri, Ücret Yönetimi

endustrimuhendisi-thebalance

43) Kitap Adı: The Balanced Scorecard,Yazar Adı: Robert S. KAPLAN

Puan kartı dört bakış açıları – mali tedbirler, müşteri bilgisi, iç iş süreçlerini ve öğrenme ve büyüme – arzu edilen sonuçları ve bu sonuçların performans sürücüleri arasında kısa vadeli ve uzun vadeli hedefler arasında bir denge, teklif ve sabit arasında nesnel ölçütler ve daha yumuşak, daha öznel önlemler.endustrimuhendisi-basarininanahtarlari

42) Kitap Adı: Başarının Anahtarları,Yazar Adı: Napoleon Hill

Başarının Anahtarları, içindeki zihinsel egzersizleri, kişisel analiz teknikleri, açık ve net önerileri yanı sıra Bill Gates, Donna Karan gibi iş dünyasında başarılarını kanıtlamış kişilerin de gerçek hayat hikâyelerine yer veriyor.endustrimuhendisi-davranislaringucu

41) Kitap Adı: Davranış Kalıplarının Gücü İş Yaşamında Başarının 9 Anahtarı,Yazar Adı: Marilyne Woodsmall

İş yaşamında ve her türlü özel ilişkilerinizde başarının kapılarını açan bu dokuz anahtarı bu kitap sayesinde öğrenebilirsiniz. Bunları öğrendiğiniz zaman karşınızdaki insanların anlam veremediğiniz davranışlarını daha net anlar ve daha doğru tepkiler verebilirsiniz. Kendinizi her türlü ilişkiye ve görüşmeye hazır hissedebilirsiniz. Böylelikle her zaman için karşınızdakilerden bir adım önde olduğunuzun farkında olur ve ilişkiyi elde tutmanın keyfini yaşarsınız.endustrimuhendisi-sinirsizguc

40) Kitap Adı: Sınırsız Güç,Yazar Adı: Anthony Robbins

Size; dakikalarla ifade edilen sürelerde zihninizin korkuları yok etmek için nasıl yeniden programlanacağını, vücudunuzun çok sağlıklı ve enerjili olması için hangi yakıtların kullanılacağını, diğer kişilerle olan ilişkilerinizi nasıl geliştireceğinizi, nasıl ikna edici bir iletişimci olunacağını ve karşılaştığınız herhangi bir kişiyle ahengin anında nasıl sağlanacağını, diğer kişilerin başarılarını kendiniz için tekrar nasıl modelleyeceğinizi, zenginlik ve mutluluğun beş anahtarını.endsutrimuhendisi-oyunteorisi

39) Kitap Adı: Oyun Teorisi,Yazar Adı: Emrah Akyar, Khalik G. Guseinov, Serkan A. Düzce

Bu kitap XX. yüzyıl matematiğinin egzotik dallarından biri olan ve mekanik, fizik, biyoloji, ekonomi, sosyoloji vs. gibi birçok bilim dalında geniş uygulama alanı bulmuş olan oyun teorisi üzerine yazılmıştır. Kitap, oyun teorisine giriş niteliğindedir.

endustrimuhendisi-ishayatindauzlasma38) Kitap Adı: İş Hayatında Uzlaşma İlkeleri,Yazar Adı: Peter Economy

İş Hayatında Uzlaşmanın İlkeleri, sizi görüşme işlemine adım adım ulaştıracak yedi temel teknik sağlar. Görüşmenin başlangıcından anlaşmanın sonuçlandırılmasına kadar, tekrar tekrar kullanacağınız bütün teknikler bu kitapta.

endustrimuhendisi-isletmestratejikplanlamavebutceleme37) Kitap Adı: İşletmelerde Stratejik Planlama ve Bütçeleme,Yazar Adı: Sait Y. Kaygusuz, Şükrü Dokur

Etkin kaynak yönetimi, kaynakların yukarıdan aşağı dağıtımı ve aşğıdan yukarı kullanımın eş anlı olarak yürütüldüğü bir süreçtir. Bu süreci ince ayrıntısına kadar anlatan kitap, bu konuda araştırma yapan okurlara rehber kitap niteliğindedir.

36) Kitap Adı: Ben Patron Olacağım,Yazar Adı: Jeffrey Preffer

endustrimuhendisi-maliyetdusurme35) Kitap Adı: Maliyet Düşürme,Yazar Adı: Jeff OLSON

Maliyet Düşürme Rehberi aynı zamanda uzun dönemi kapsayan masraflar da dahil tüm maliyetleri düzenlemeyi içeriyor. Kar ve üretkenlik hedeflerine ulaşmak için ancak mükemmel yöneticiler devamlı bu kontrolleri yapmaktalar.

yetkiverme-endustrimuhendisi34) Kitap Adı: Yetki Verme,Yazar Adı: Joseph T. Straub  

Terfi alamamaktasınız ya da firmanız büyüyememektedir. Eğer işler içinde çamura saplandıysanız, sizi buradan elemanlarınız kurtaracaktır. Bu kitabı, daha etkili bir şekilde yetki verme ve işlerinizde önde gitmek için kullanın.

toyotaruhu-endustrimuhendisi33)Kitap Adı: Toyota Ruhu, Yazar Adı: Taiichi Ohno

Toyota Ruhu, Toyota Üretim Sistemi’ni kurucusunun kaleminden aktariyor. Dünya sirketler tarihindeki en büyük basari öykülerinden biri olan Toyota Ruhu, Japonya’nin Ikinci Dünya Savasi ertesinde başlayan olaganüstü “yükselişine” ışık tutan tarihi bir materyal olma özelliğini taşıyor.KrizdenNasilCikariz-Endustrimuhendisi

32) Kitap Adı: Krizden Nasıl Çıkarız?,Yazar Adı: Arman Kırım

Tek kişilik girişimciden KOBİ’ye, büyük kurumsal şirketten holding’e, tüm şirketler ve yöneticileri için gerek mevcut durgunluk dönemi, gerekse bunun ardından gelecek olan belirsizlik dolu düzelme dönemlerinde başarı için ne tür yöntemler izlemeniz gerektiğinin yollarını ayrıntısıyla anlatıyor.

etkiliinsanlar-endustrimuhendisi31) Kitap Adı: Etkili İnsanların 7 Alışkanlığı,Yazar Adı: Stephen R. Covey

On beş mlyonu aşan satışıyla kendi alanında vazgeçilmez bir başvuru kaynağı haline gelen bu eser, günümüz dünyasında gerekli olan bilgelik ve güce ulaşmanın yollarını gösteriyor.

ogrenenorganizasyonyolculugu-endustrimuhendisi30) Kitap Adı: Öğrenen Organizasyon Yolculuğu Bir Başarı Öyküsü,Yazar Adı: Evrim Çalkavur

İşinden sıkılmış insanların çalıştığı pek çok işyerinde “Öğrenen Organizasyon” uygulaması yeni ufuklar açacaktır. Bu kitabı kurumlarını bilimsel düşünceyle yönetmek ve piyasada rekabet üstünlüğü elde etmek isteyen eğitim ve iş liderlerine birebir.

29) Kitap Adı: Stratejik Düşünme,Yazar Adı: Dalebuff & Nixit

oyunteorisi-endustrimuhendisi28) Kitap Adı: Oyun Teorisi,Yazar Adı: Adam M. Brandenburger, Barry J. Nalebuff

Yazarlar, yeni bir iş stratejisi oluşturulduğunda onun değerini ortaya koymak için yeni bir kavram ortaya atılması gerektigi fikrinden yola çıkıyorlar. Ortaklaşa Rekabet, rekabet ve işbirliğine ait eski kuralların arasında dolaşarak, her ikisinin de avantajlarını kullanan yeni bir yöntem ortaya koyuyor.

ergonomi-endustrimuhendisi27) Kitap Adı: Ergonomide Ne Neden Nasıl,Yazar Adı: Jan Dul, Bernard Weerdmeester

Kitabı özgün kılan bazı özellikler, ergonomi bilgisinin iş ve diğer yaşam çevrelerinin tasarımı için pratik önerilerle sunulması; çok disiplinli bir alan olarak, teknik, tıbbi ve sosyal bilimlerin yaklaşımlarının ve bilgilerinin entegre edilmesi şeklinde özetlenebilir.

organizeolma-endustrimuhendisi26) Kitap Adı: Organize Olma,Yazar Adı: Jeff OLSON

Organize Olma Rehberi dünyadaki en üretken insanlar tarafından kullanılan özel ipuçları ve bilgileri içermektedir. Bu insanlar, işlerinden iyi sonuçlar alan insanlardır. Çıtayı en yükseğe koyan, herkesin imnererek bakıp “Nasıl beceriyorlar?” diye merak ettikleri burada.duzdunyadarekabet-endustrimuhendisi

25) Kitap Adı: Düz Dünyada Rekabet,Yazar Adı: William Fung

Bugün bizi kaynaklarımız arasında -kablolu ya da kablosuz- bağlantılar kurarak ağlar oluşturmaya zorlayan çok güçlü kuvvetler iş başında. Yazarlar ‘ağ yönlendiriciliği’ kavramını geliştirerek, giderek daha da düzleşen dünyada ayakta kalma ve gelişme için genel geçer bir strateji öneriyorlar

businessstrategy-endustrimuhendisi24) Kitap Adı: Business Strategy,Yazar Adı: Jeremy Kourdi

The Economist markası ile iş stratejisi bu güncel ve yararlı bir kitap yayınlandı.Etkili kararlar destekleyecek teknikleri ile dinamik, karlı bir iş oluşturmak ve sürdürmek için nasıl bugünün yöneticisi olunacağını gösterir. Kourdi, kar arttırıcı kararlar için araçlar, taktik ve teknikleri değerlendiriyor.

stratejiharitalari-endustrimuhendisi23) Kitap Adı: Strateji Haritaları Gayrimaddi Varlıkları Maddi Sonuçlara Dönüştürmek,Yazar Adı: Robert S. Kaplan

ünümüzde liderler yenilikçi yöntemlerle değer üretirken stratejilerini de pürüzsüz bir biçimde yürütmek zorundalar. Strateji Haritaları çok paydaşlı bir ortamda iş yaparken bu hedefleri gerçekleştirmek isteyen her yöneticinin mutlaka okuması gereken bir kitap.

besincidisiplin-endustrimuhendisi22) Kitap Adı: Beşinci Disiplin,Yazar Adı: Peter Senge

Beşinci Disiplin’de sunulan araçlar ve düşünceler, dünyanın birbirinden ayrı, birbiriyle ilişkisi bulunmayan güçlerden yaratıldığı yolundaki yanılsamayı yıkmak içindir. Bu yanılsamadan vazgeçtiğimiz gün “öğrenen örgütler”i kurabiliriz. Bu tür örgütlenmelerde kişiler istedikleri sonuçlara ulaşabilmek için kapasitelerini sürekli genişletirler. Yeni ve coşkulu düşünme tarzları beslenir, kolektif özlemlere gem vurulmaz. İnsanlar, sürekli olarak nasıl birlikte öğrenilebileceğini öğrenirler.

etkilisunus-endustrimuhendisi21) Kitap Adı: Etkili Sunuş,Yazar Adı: Jeff OLSON 

İsminizi duyduğunuzda kalbiniz çarpmaya başlar. Avuçlarınız terler, boğazınız kurur ve siz podyuma kıpkırmızı bir yüzle, sendeleyerek çıkarsınız.
Gevşeyin. Etkili Sunuş size, şaşırtıcı bir sunuş yapmak için gereken tüm materyaller eriyor. Bir sunuş ya da konuşma yapma fırsatı, korkutucu bir olgudan, müthiş bir güç hissine dönüşecek.

morinek-endustrimuhendisi20) Kitap Adı: Mor İneğin Akıllısı,Yazar Adı: Arman Kırım

Büyüme krizinden çıkmak isteyen; sürüden ayrılıp farklı, çarpıcı ve sıradışı olmayı arzu eden ve karlılığı yeniden yakalamayı hedefleyen şirketlere çok yönlü ‘farklılaşma’ yolları, yöntemleri ve örnekleri sunuyor.

stresyontemi-endustrimuhendisi19) Kitap Adı: Ateş Altında Sakin Kalabilmek Stres Yönetimi,Yazar Adı: Barbara J. Braham

Günümüz iş hayatına hakim olan, değişim, küçülme, yeniden yapılanma, hızlı teknolojik gelişmeler gibi eğilimler, yöneticilerin yüzyüze kaldığı stres düzeyini arttırmaktadır. Stres Yönetimi, yazarın stresli durumların çözümü için geliştirdiği bir yöntem olan DKBY (Değiştir, Kabul et, Boş ver, Yaşam tarzını yönet) modelini tanıtmaktadır.

yaraticilik-endustrimuhendisi18) Kitap Adı: Yaratıcılık (Creativity),Yazar Adı: Trevor Bentley

Takımınızın Yeteneklerini Geliştirme de Yaratıcılık kitabı sizlere şunları da sunmaktadır:Yaratıcı bir ortam oluşturmanızı teşvik eden temel fikirler;Sizin ve takımınızın yaratıcılığını geliştirmeye yardımcı olan alıştırmalar;Teorideki bilgilerin pratiğe nasıl geçirildiğini gösteren örnekler.

cizgidisindakiler-endustrimuhendisi17) Kitap Adı: Çizginin Dışındakiler,Yazar Adı: Malcolm Gladwell

Gladwell’in iddiasına göre, bir Silikon Vadisi milyarderi olmak istiyorsanız, hangi yıl; başarılı bir pilot olmak istiyorsanız nerede doğduğunuz çok önemli. Çizginin dışındakilerin -yani normal beklentilerin ötesinde başarıyı yakalayan kişilerin- hayatları tuhaf ve alışılmadık bir mantık izliyor. Gladwell bu mantığı basitleştirirken insanın kendi potansiyelinden en yüksek seviyede nasıl yararlanacağı konusunda heyecan verici bir plan sunuyor.

rekabetstratejisi16) Kitap Adı: Rekabet Stratejisi,Yazar Adı: Michel E.Porter

Türkçeyle birlikte yirmi dile çevrilen Rekabet Stratejisi, tüm dünyada işletme stratejisi kuramını, uygulamasını ve öğretimini tepeden tırnağa değiştiren devrimci bir yapıttır. Tüm büyük çalışmalar gibi, yalınlığıyla heyecan veren bu sektörler analizi, sektör rekabetinin karmaşıklığını, beş güç aracılığıyla yakalıyor.

bilimselyonetiminilkeleri-endustrimuhendisi15) Kitap Adı: Bilimsel Yönetimin İlkeleri, Yazar Adı: Frederick Winslow Taylor

Bilimsel yönetimin yaygın olarak kullanılmasıyla, gelecekte sanayide çalışan ortalama bir insanın üretkenliği kolaylıkla ikiye katlanacaktır. Bunun bütün bir ülke için ne manaya geldiğini bir düşünün. Hayatın, tüm ülkede sağlanması mümkün olan gereklilikleri ve konforundaki artışı, çalışma saatlerinin istenilen ölçülerde kısaltılmasını, eğitim, kültür ve boş zamanlar için fırsatların artacağını göz önüne getirin. Fakat, üretimdeki bu artıştan, tüm dünyanın ötesinde, daha dar anlamda işçi, işveren ve bunların yakın çevresi maddi olarak çok daha fazla yararlanacaktır. Bilimsel yönetim, özellikle onu ilk olarak uygulayacak olan işçi ve işverenlerin aralarındaki tartışma ve anlaşmazlıkların sebeplerini ortadan kaldırıcı rol oynayacaktır.

59saniye-endustrimuhendisi14) Kitap Adı: 59 Saniye,Yazar Adı: Richard Wiseman

Sıradan kişisel gelişim formüllerinden basit anekdotlardan, basmakalıp sözlerden, zirveye ulaşma vaatlerinden? yorulduysanız, Richard Wiseman’ın 59 Saniye kitabı bize tıpkı bir doktorun reçetesi gibi gelecek.

stratejigelistirme-endustrimuhendisi13) Kitap Adı: Strateji Geliştirme,Yazar Adı: Susan Clayton

Bu kitabı okuduğunuz zaman, siz ve takımınız, organizasyonun büyümesi için gereken çeşitli stratejiler geliştirebileceksiniz. Takımınızın Yeteneklerini Geliştirmede Strateji Geliştirme size şunları sunmaktadır: . En son metodlarla, strateji geliştirmede gereken tüm genel bilgiler, . Takımınızın, yöntemleri tümüyle kavramalarını sağlayacak alıştırmalar, . Başka insanların konuyu nasıl teoriden pratiğe geçirdiğini gösteren yaşanmış örnekler.

The Wisdom of Crowds-endustrimuhendisi12) Kitap Adı: The Wisdom of Crowds,Yazar Adı: James Surowieckigoodtogreat-endustrimuhendisi

11) Kitap Adı: İyi’den Mükemmel Şirkete Kalıcı Başarıya Ulaşmanın Yolları,Yazar Adı: Jim Collins

Yazar Jim Collins, 5 yıl önce bu sorularına cevap bulmak üzere araştırma ekibindeki arkadaşları ile beraber ABD kökenli 1400’ün üzerinde şirketi inceledi. İşte bu kitap, vasat bir şirketin nasıl mükemmel ve aynı zamanda kalıcı başarılar elde eden bir şirkete dönüşebileceği konusunda, evrensel boyutta uygulanabilir araştırma bulgularını içeriyor.

kazanmakisteyenler-endustrimuhendisi10) Kitap Adı: Kazanmak İsteyenler İçin Yanıtlar,Yazar Adı: Jack Welch, Suzy Welch

Efsanevi General Electric CEO’su Jack Welch’in eşsiz deneyiminden süzülen Kazanmak İstiyorsanız, hem temel iş ve yönetim uygulamaları için sağlam bir felsefe sunuyor, hem de her gün karşılaşılan iş problemleriyle başa çıkmak için kullanabileceğiniz bir elkitabı niteliği taşıyordu.

endustrimuhendisligi-endustrimuhendisi9) Kitap Adı: Endüstri Mühendisliği ve Üretim Yönetimi El Kitabı I ve II,Yazar Adı: İlhami KARAYALÇIN

İşletme Yönetimi,Organizasyon Planlama,Bütçeleme Faaliyetleri,Pazarlama Yönetimi,Üretim Planlama ve Kontrol,Malzeme Yönetimi,Kalite Kontrol,Yöneylem Araştırması,Simülasyon

rekabetteustunlugunsirri-insan8) Kitap Adı: Rekabette Üstünlüğün Sırrı : İnsan,Yazar Adı:  Jeffrey Pfeffer

filolun7) Kitap Adı: Fil Olun,Yazar Adı: Steve Kaplan

Büyümek isteyen her girişimci, CEO, satış profesyoneli, küçük işletme sahibi ve yönetici için bir iş planı oluşturuyor. Büyümenin sadece arzulanan bir şey değil aynı zamanda bir gereklilik olduğu konusunda sizi ikna eden Kaplan “büyümeme” durumunda işletmelerin son bulmalarının an meselesi olduğuna vurgu yapıyor.

6) Kitap Adı: İş Sürekliliği Yönetim Sistemi ,Yazar Adı: Özgüven SAYMAZ

İş sürekliliği yönetim sisteminin dış kaynak kullanılmadan, firma içinden kurulacak bir ekip tarafından yürütülecek projede, uygulayıcılara kılavuzluk edecek bilgileri içerecek şekilde yazılmıştır. Okurlar, kitabı bölüm sırasıyla uygulayıp, ekler bölümünde verilen örnek formları (örnek şablonlar) kendilerine uyarladıklarında hem etkin bir iş sürekliliği yönetim sistemi için gerekli temelleri oluşturmuş, hem de BS 25999 İş Sürekliliği Yönetim Sistemi (ileride olacak İSO standardını da kapsamaktadır) sertifikasyon sürecine hazır hale gelmiş olacaklardır.

dunyayidegsitirenmakina-endustrimuhendisi5) Kitap Adı: Dünyayı Değiştiren Makina, Yazar Adı: Ames P. Womack – Danıel T. Jones

“Dünyadaki otomobil pazarı mücadelesinde kim önde ve neden? Japonların seri üretimden yalın üretime devrim yaratan sıçrayışları. Bütün dünyadaki endüstriler bundan ne ders alabilirler? Otomobilin geleceği üzerine “THE MASSACHUSETTS INSTITUTE of TECHNOLOGY”‘nin 5 milyon dolar tutan ve 5 yıl süren çalışmasına dayanmaktadır.”

yalındusunce-endustrimuhendisi4) Kitap Adı: Yalın Düşünce, Yazar Adı: Ames P. Womack – Danıel T. Jones

Operasyon Mükemmelliğini değere dayalı stratejilerle Yalın Model çok çeşitli ekonomik koşullarda ve bütün sektörlerde sürekli büyüme sağlar. Dünyayı değiştiren bir modeldir yalın düşünce.

ToyotaTarzi-endustrimuhendisi

3) Kitap Adı: Toyota Tarzı, Yazar Adı: Jeffrey K. Liner

Yazar bu kitapta Toyota’nın ulaştığı imalat mükemmelliği sistemini açıklarken, aynı zamanda alüminyum, mühendislik, gemi yapım ve bakımı, yedek parçaları depolama gibi çok çeşitli sektörlerde Toyota’nın yöntemlerini kullanan firmaların performanslarını nasıl zirveye tırmandıklarını da gözler önüne sermektedir.

amac-endustrimuhendisi2) Kitap Adı: Amaç, Yazar Adı: Eliyahu M. Goldratt, Jeff Cox

Karmaşık üretim yönetimi sorunları, art arda ortaya çıkan darboğazlar, iş ortamındaki çekişmeler, iş arkadaşları dayanışması, global rekabet, rakiplerin kurnazlıkları, yönetim kurulu toplantıları, iş ve yaşam dengesini kurma problemleri… İmalat ortamında harikalar yaratan isimsiz kahramanların bu pek yakından tanıdığı kaosu yönetmek mümkün mü?

HIZ-EndustriMuhendisi1) Kitap Adı: Hız, Yazar Adı: Dee Jacob, Jeff Cox, Suzan Bergland

Gerçek işletmelerden sağlanan sonuçlar ışığında yazılan Hız, üç ana iyileştirme disiplinini yine bir roman aracılığıyla aktarıyor. Karmaşık üretim sorunlarını basit bir dille masaya yatıran bu roman sayesinde, imalatın temel ilkeleri ve birçok sanayi süreci hakkında yaşamsal öngörüler kazanacaksınız.

Teşekkür

Bu listeyi hazırlamam da yardımlarını aldığım, Young CEO Club Bşk. Sn. Ömer NART’ a, Young CEO Club üyesi Sn. Uğur Yasin ASAL’a , Linkedin’ de Binlerce Endüstri Mühendisi’ ni bir araya toplayan Ahmet KARA’ ya ve Linkedin grubunda yardımcı olan Endüstri Mühendislerine, daha önce bu konuyla alakalı anket çalışması yapan Fatih Üniversitesi öğrencileri Aysel DEMİRCİ’ ye, Esra ÇAKMAK’ a, Harun DEĞİRMENCİ’ ye ve Karadeniz Teknik Üniversitesi Öğretim Görevlisi Sn. Dr. İlker Murat AR’ a teşekkürler.

Get real time updates directly on you device, subscribe now.

19 Yorum
 1. […] 50 adet kitap önerisi sunuldu. Bazı kitaplar yurt dışında ders olarak bile okutulmaktadır. https://endustrimuhendisligim.com/endustri-muhendisinin-okumasi-gereken-kitaplar linkinden inceleyebilirsiniz. Ben bu listede olmayan daha genelden özele bir kitap önermek […]

 2. […] Bir Endüstri Mühendisinin Okuması Gereken Kitaplar listesinde ikinci sırada yer alan Amaç kitabını Finlandiya’ da İngilizce olarak inceleme […]

 3. […] Okunması Gerekenler […]

 4. […] %60 daha fazladır. Okuyan beyin üreten beyin olup, insanı hantalıktan kurtaran tek ilaçtır. (Bu listeyi inceleyerek […]

 5. […] %60 daha fazladır. Okuyan beyin üreten beyin olup, insanı hantalıktan kurtaran tek ilaçtır. (Bu listeyi inceleyerek […]

 6. ilhan diyor ki

  tecrübEM ‘ de olmalıydı listede.

 7. […]  https://endustrimuhendisligim.com/endustri-muhendisinin-okumasi-gereken-kitaplar […]

 8. Çağla diyor ki

  Çok yararlı buluyorum paylaştıklarınızı. Çok teşekkürler her şey için 🙂

 9. […] mutlaka iş hayatına atılmadan önce okumanızı ve hayatınıza geçirmenizi tavsiye ederim. Endüstri Mühendisleri’ nin Okuması Gereken Kitaplar Listesi’ nden İş Yaşamındaki Başarının 9 Anahtarı kitabından sizler için […]

 10. Ahmet diyor ki

  Kitaplara hangi sıra ile başlasak daha iyi olur?

 11. Hasan Gündüz diyor ki

  Bilimsel Yönetimin ilkeleri kitabı biraz daha ön sıralara koyulsa daha iyi olabilirdi.

 12. didem diyor ki

  bölüme başlamadan önce hangileri okunmalı

 13. didem daser diyor ki

  üniversiteye başlamadan hangileri okunmalı

 14. Bahadır KAYA diyor ki

  Amaç ve Hız roman olarak yazıldığı için tercih edilebilir. Toyota felsefesi de üretime ilginiz var ise, eğitim öncesi iyi olabilir.

 15. Yusuf Bülent diyor ki

  Merhaba;
  Erp – Kurumsal Kaynak Planlaması ve BT – Bilgi Teknolojileri ile ilgili kaynak isimleri paylaşılabilir. Özellikle BT Yöneticisi veya Erp Proje yöneticisi ve adaylarına yönelik kaynaklar paylaşılmalıdır.

 16. Esra Yörükcü diyor ki

  Yalın düşünce ve oyun teorisi isimli kitapları okumuştum.Ancak paylaşılan kitapların hepsinin okunması gerektiğini düşünüyorum. Paylaşımlarınız için teşekkürler.

Yoruma kapalıdır.

%d blogcu bunu beğendi: