Endüstri Mühendisliği İle İlgili Hoşunuza Gidecek 5 Bilgi

Sizlere Endüstri Mühendisliği ile ilgili içinizi ısıtacak bir kaç bilgi hazırladım. Endüstri Mühendisliği ile ilgili ilginç bilgiler ve geleceğine dair umutlar vaad eden maddeler sizlerle.

1) Endüstri Mühendisliği’ nin yapı taşlarını Oluşturan Yönetim Düşüncesi ile tandığımız Henri Fayol’ un İstanbul doğumlu olması

Henri Fayol, Endüstri Mühendisliği bölüm öğrencilerinin sıkça duyduğu bir isim. Henri Fayol Galata Köprüsünün yapımında çalışan bir inşaat mühendisinin oğlu.

2) Apple CEO’ sunun Endüstri Mühendisi Olması

Apple’ ı müthiş tedarikçi yönetimi ile karlılığa götüren Tim Cook bu başarısı ile Steve Jobs’ dan sonra Apple’ ın başına geçirildi. Dünyanın en büyük ve tanınan şirketlerinden birinin başında Endüstri Mühendisliği yeteneklerini ortaya koyarak başa geçmiş birisi var. Daha birçok büyük şirkette bu durumu görebilirsiniz. (https://www.endustrimuhendisligim.com/arsiv/size-ozel/4-unlu-endustri-muhendisleri)

3) Dünyadaki tek Endüstri Mühendisliği Fakültesi Purdue Üniversitesi’ ndedir.

Nasıl yani diyenleriniz olacaktır. Endüstri Mühendisliği’ ni üniversiterlerde mühendislik fakültesi altında görürsünüz ancak, Purdue Üniversitesi Endüstri Mühendisliği’ ni fakülte olarak kurmuştur.  (https://engineering.purdue.edu/IE/People/Faculty)

4) Endüstri Mühendisleri’ nin Çalışma Alanları Diğer Mühendislere Göre Daha Geniş

Endüstri Mühendisleri’ nin çoğu çalışma yerini üretim odaklı  kurgulasa da, bütün sektörlerde Endüstri Mühendisleri’ ni görebiliyoruz . Bunun kaynağı ise “ne iş olsa yaparım abi” cümlesinden değil, öğrendiklerinin birçok sektörde kullanılabiliyor olmasından gelmektedir. Bu linkte gördüğünüz eşit dağılmış sektörler diğer mühendislik alanlarında daha az olduğu gibi belirli alanlara daha çok yığılıyor. https://www.endustrimuhendisligim.com/endustri-muhendisligi-is-alanlari

 

5) Gelecekte Popüler Olacak İşler/Meslekler Arasında Kendine Çok Rahat Yer Bulabilmesi


Günümüzde gelecekte önü açık olan meslekler sıralandığında aşağıdaki gibi Endüstri Mühendisleri’ nin çokça çalıştığı alanları görebiliyoruz. Listede yine Endüstri Mühendisleri’ ni çokça gördüğümüz yazılım ve veri tabanı uzmanları/analistleri ne yer vermedim. O alanlarda da bölümdaşlarımız çok fazla. (http://www.businessinsider.com/best-jobs-of-the-future-2014-1?op=1)

  • Genel ve Operasyon Müdürleri
  • Denetçiler
  • Yönetim Analistleri
  • Pazar Araştırması ve Pazarlama Uzmanları Analistleri
  • Medikal ve Sağlık Hizmetleri Müdürleri

 

Comments are closed.