Türkiye'nin Endüstri Mühendisliği Platformu

Ergonomik Çalışma Alanı Nasıl Oluşturulur ?

0 41

Ergonomi her bir çalışanın masasında başlar. Yani çalışma alanındaki zanaatkarlık işçinin sağlığını geliştirmede büyük atılımlar yapacak dostudur. Geçerli çalışma alanının çalışanınızı nasıl olumsuz etkilediğinin farkında olmayabilirsiniz.

Klavye ve farenin konumuyla yüksekliğinin yanlış olması kas yorgunluğuna ve tendinitlere neden olabilir. Uygun destek ve duruş sunmayan sandalyeler Şiddetli kas ağrısı (Severe Muscle Pain(SMP) ve Ciddi kas bozukluğuna (Muscular Severe Disorder(MSD)) neden olabilir. Doğru yerleştirilmemiş bilgisayar ekranları boyun ve göz yorgunluğu ile sonuçlanır. Çok parlak veya çok karanlık bir bilgisayar ekranı daha fazla göz yorgunluğuna neden olabilir.

Ergonomi krallığı (Monarch Ergonomics), çalışanları için nasıl ergonomik iş alanı kurulacağına dair mükemmel rehbere sahiptir.

 

Birkaç ana noktası şunlardır:

Monitör sizden bir kol boyu uzakta olmalı ve gözler görme çizgisine dik, monitörün üst kısmına yakın olmalıdır.

Otururken, bacaklar zemine paralel ve ayaklar düz olmalıdır. Arkalık meşgul olmalı ve sandalyenin kenarıyla dizlerinizin arkasında birkaç parmak boşluk olmalıdır.

Elinizdeki görev ne olursa olsun, ayarlanabilir doğru ışık seviyesindeki görev lambası monitörünüzün kenarında olmalıdır.

Klavye dirsek, dirsek altı ve uygun omuz pozisyonu ile aynı hizada olmalıdır.

Eğer mümkünse, gün boyunca, oturma ve ayakta durma işlemleri, ayarlanabilir yükseklikteki masa ile birlikte, birbirini sırayla izlemelidir.

 

Ekranınızın, klavyenizin ve farenizin duruşunu değiştirmek istediğiniz her zaman, alan ayarlamalarını önceki söylediklerimizle aynı tutmalısınız.

 

Kaynak: Subash Das’ın How to Create an Ergonomic Workspace

Bir Cevap Yazın