Erkek Egemenliğindeki İş Dünyasında Şaşırtıcı Bir Başarı Anahtarı

84

Bugünlerde erkek endüstrisinde ‘başarılı bir kadın’ olmak adlı pek çok tartışma söz konusu. Öncelikle işinizde mükemmel olmak zorundasınız. İnsanlar size her daim erkeklerden daha iyi olmanız gerektiğini söyler. Çok çalışmak mecburiyetindesiniz çünkü yine onlardan sıkı olmalısınızdır. Ayrıca kaçınılmaz iniş ve çıkışlar olacaktır ve bunlar için de dirençli olmak lazım.

Bütün bunlar için güce ihtiyacınız vardır, danışmana ihtiyacınız vardır, desteğe ihtiyacınız vardır.. Kısacası kendi kişisel kurulunuza ihtiyacınız vardır. İnanın bana bunların hepsi gerçek, hepsi doğru. Kendimden biliyorum, Wall Street de ki işimde yaşadıklarımdan biliyorum, ki son 30 yılımın en iyi kısmıydı- her ne kadar en çok erkeğin olduğu dönem olsa da… şu ana kadar hiç değinmediğimiz bir nokta var. Belki zorunluluk olmayabilir, fakat ben mutlak başarı için gerekli olduğunu düşünüyorum.

Ve bunun adı espri anlayışı..

Birkaç örnekle daha iyi anlayacağınızı düşünüyorum. Bir gün bir toplantıda erkekler için kahve alıp gelmem söylendi. Başka bir gün finans danışmanım büyük bir iş toplantısında gençliğime rağmen Merrilyn Lynch ile yarışacak nitelikte olup olmadığımı sordu. Yine bir keresinde, meslektaşlarımdan biri bir toplantıda, kızımın okulundaki diğer ebeveynlerin kitap fuarını kaçırdığımı bilmiyormuşum gibi tekrar etti. Daha bunlar gibi pek çok örnek verebilirim. Tuhaf… Peki sizce şok olma zamanı mı ? Belki soğuk bir bakış? Ya da kasvetli bir halk tartışmasındaki gibi uygunsuz bir yorum, soru, aksiyon? Bunun yerine bu gibi durumları espriye vurmayı yeğlerim.

Finans danışmanım bana Merrilyn ile yarışmak için yeterli olup olmadığımı sorduğunda, sanki iş mülakatımmış gibi benim referanslarımı ve niteliklerimi detaylandırdım, sonra da işi alıp almadığımı sordum. Tabii ki Any Schumer tarzı değil, fakat bu davranışım odadaki havayı yumuşattı. Espri hızlı bir şekilde bizi masanın aynı tarafına koydu ve aynı şeye güldürdü. Eğer gardımı alsaydım, biliyorum ki çok daha farklı olacaktı.

Mizah nadiren yönetim aracı olarak kullanılmakta. Harvard İş Denetim Makalesi’nde yazan ‘düşmanlığı azaltmak, eleştiriyi yönlendirmek, gerginliği azaltmak, morali yükseltmek ve zorlu mesajların iletilmesine yardımcı olmak’ gerçeğine rağmen… Bu tabii ki kötü değil fakat yine bazı Harvard makalelerindeki çalışmaların dediğine göre, mizahı daha sık kullanan yöneticiler daha yüksek mertebelere gelebiliyorlar. Peki, kadınlar için tüm güzel ve iyi şeyler erkeklerin dünyasında mı? Ya da dürüst olmak gerekirse iş dünyasındaki biri için? İş dünyasında çetin durumlarda mizahi konuşmaların olmaması bildiğiniz gibi nezakettendir.

Size karşı nazik olmasalar da bu diğerleri için kibarlık demektir. Bu yol bize bazı tuhaf durumlarda çıkış yolu sağlayabilir. Tıpkı Michelle Obama’nın dediği gibi: Onlar alçaldıkça, biz yükseliriz. İnsanların davranışlarına karşı nezaket için yıllardır ‘ESY’ -En Çok Saygı Duyulan Yorum- da görevliyim. Bu bakış açısıyla, Merrilyn ‘in finans danışmanı bana kaba davranarak, sadece bana kaba değil bütün hayatı boyunca çalıştığı şirkete karşı kaba oldu. Kahve isteyen adamın da bunu yapma sebebi, kadınları nadiren yönetici pozisyonda görmesinden kaynaklanmakta. Bu yüzden beni yönetici olarak görmüyor. Benim kitap fuarını kaçırdığımı söyleyen iş arkadaşım da… Tamam o bir sersem! Fakat orada iyi anlamda bir şey de olabilir… Açıkcası rahatsız olduğum durumlar üzerinden konuşmuyorum, gördüğüm ve tecrübe ettiklerimi paylaşıyorum. Kesinlikle insan kaynakları bölümüne bir gezi gerekiyor. Ve belki de resmi bir şikayet. Ve geçen hafta Wall Street Journal da kadınlara “isimleri yerine baş harflerini kullanmaları ve cinsiyetlerini saklamaları” konusunda tavsiyede bulunan girişimci bir kapitalist hakkındakiler kesinlikle komik değil. Tavsiyelerine uyduğumuzda, hiç bir şekilde kimseye erişim serbestliği tanımıyoruz. Bunun yerine her birimizin iş yerine getireceği farkındalık ve etraftaki önyargıları kıracak eğitim anlayışına ihtiyacımız var.

Böylece herkes iyi bir başarıya imza atmış olur. Bu bizim pozisyonumuzun verdiği bir sorumluluktur. Ayrıca patronlarımız da bu tip önemli bir eğitimi sağlamak sorumluluğundadır. ( Ve ben onlara bunu söylemeyi görev ediniyorum.) Kendimi bu duruma sokmam adil mi? Muhtemelen hayır. Kendi kendime onları nasıl yönlendireceğimi bulmak zorundayım. Hiç patronunuz (erkek) benim ki gibi kahve getirmenizi istemiş miydi? Muhtemelen hayır, yine. Fakat neyse o… Ve bir çok durumda..

Ve hala çok az kişi, erkeklerin dünyasındaki bir çok kadının gizli silahı hakkında konuşuyor: mizah ve nezaket.

Ellevest şirketinin kurucusu ve CEO’su Sallie Krawcheck’in  https://www.linkedin.com/pulse/surprising-key-success-women-male-industry-ok-anyone-sallie-krawcheck makalesinin çevirisidir.

Yoruma kapalıdır.