Türkiye'nin Endüstri Mühendisliği Platformu

Etkili Sunuş / Jeff OLSON

26

Niçin bir konuşma ya da sunum yapmalı?

İş sunuşları ya da konuşmaları yapmanız için birkaç neden olabilir; İnsanlar harekete geçirmek , bilgilendirmek için ve ikna etmek için olabilir. Yapacağınız konuşma ya da sunuş bunlardan hangisine uygunsa ona göre bir hazırlık süreci ve sahne performansı gerektirir. Örneğin insanları inandırmak için güvenirlilik, mantık, heyecandan ve en önemlisi isteklilik oluşan bir birleşim kullanabilirsiniz.

Anafikir: Temel Görüşü En Tepeye Koyun: Bir konuşmaya ya da sunuş üzerinde çalışmaya başlamak için en iyi yol en sondadır. Çünkü sonuca destekleyen gerçekler ve tartışmalar öne sürmek izleyicileri ele geçirmek ve onları ilgili kılmak için bulunmuş iyi bir yoldur.
Notlar Ya da Bir Taslak Çıkarmak: Yalın bir temel görüş ve düzenlenmiş bir yöntemle konuşmanız için notlar yada taslak çıkarabilirsiniz. Ama bu notları yanınıza almadan önce onları anahtar sözcük içeren bir takım kartlara indirgemek daha mantılıdır. Hiçbir zaman bir sunuşu veya konuşmayı çıkardığınız notlardan okumaya ya da okuyormuş izlenimi uyandırmamaya dikkat edin.

SUNUŞUNUZA SON ŞEKLİNİ VERİN

Bir kez aklınızda kuvvetli bir konu ve temel bir organizasyonel taslak oluşturduğunuzda , artık sunuş hazırlamak zor olmaktan çıkmıştır. Bir açılış ve sonuç yaratmalısınız. Gövdeyi kanıtla doldurmalı, kişi sel öyküler anlatarak duygusal bir açı katmalı ve bütün bunların yumuşak, mantıklı bir akıcılığa sahip olduğundan emin olmalısınız.
Sohbet Eder Gibi konuşun: Bir izleyici topluluğuna karşı konuşurken sanki bir arkadaşınızla ya da küçük bir insan grubuna karşı bir gölge etrafında sohbet ediyormuş gibi konuşun. Bu öğüt, küçük bir konferans odasında 5 kişi veya geniş salonda 450 kişiye konuşup konuşmadığınıza bakmaz.
Dikkat Çekici Bir Başlık Ve Açılış Tasarlayın: Bir konuşma veya sunuşta dinleyicileri etkiniz altına almak için en önemli noktalardan biri açılış konuşmanızdır. Örneğin: Bir alıntı, kişisel bir deneyim ya da anektod, şaşırtıcı bir gerçek, bir soru, tarihsel bir öykü, tahminde bulunma… Hangisini seçerseniz seçin dikkat etmeniz gereken nokta sizi temel görüşe götürmelidir.
Konuşmanız veya sunuş sırasında dinleyicilerin dikkati çekmek için uygun bir(incitmeyen) espri anlatabilirsiniz ama bunu yapmak zorunda olduğunuz hissine kapılmayın. Çünkü salonda ters etki oluşturabilir.

PROVA YAPIN

Kimi insanlar sunuşlarını düzenlerler, birkaç gerçekle uygun örneklemeyle ve anekdotla ortaya çıkarlar ve daha sonra sunma zamanı geldiğinde de bunu uçurmak için kanatlandırmaya çalışırlar, kendilerinden ve notlarına güven duymayı prova yapmanın ötesinde görüler.
Her deneyimli sunucu sunuşu ya da konuşmayı prova yapmanın ne kadar önemli olduğunu bilir çünkü prova yapılmadığında izleyicilerle yüzyüze gelmenin sunuş yapma yeteneğinizi nasıl değiştireceğini düşleyemezsiniz. Konuşmanın ne kadar uzun süreceğini kestiremezsin ve anlattığınız noktalardan birisinin oldukça karmaşık olduğunu y da geçişlerinizin beceriksizce olduğunu anlayamayacaksınız demektir.
Nasıl Prova Yapmalı?: Prova konusunda sizin en büyük yardımcınız çevrenizdeki insanlardır. Sunuşunuzu eşiniz ya da bir arkadaşınızın önünde yapın ve onlardan samimi geri dönüşler isteyin.
Yalnız Prova Yapın: Bunun için sunuş için hazırladığınız notları alın ve bir odaya geçin ve kendinizi rahat hissedene kadar tekrar edin ve emin olun başkalarından uzak olduğunuz için denemeye çekindiğiniz ne varsa onları da deneyebilrsiniz.
Video Kamera ya da Teyp Kaydedici Önünde Prova: Teknoloji yalan söylemez. Onları kendinizi değerlendirmek için kullanın. Özellikle konuşmanızın sadeleştirebileceğiniz ya da kesintiler yapabileceğiniz yerlerini arayın. Zayıf açılış ve sonuçlar ve de uygun bir “bağlayıcı”nın güç katacağı yerleri kollayın.

SİNİRLERİNİZİ DENETLEYİN

Konuşma ya da sunuş öncesinde gergin hissetmeniz oldukça normaldir. Asıl önemli olan bu korkuyu yararlı enerjiye dönüştürmektir. Eski bir deyiş vardır: Konuşmacı salatalık kadar serin olursa, büyük olasılıkla alabildiği kadar ilginç olacaktır.”
Neden Korkuyorsunuz: Sunuş yapmaktan korkuyorsanız, kendinize tam olarak neden korktuğunuzu sorun ve korkularınızı tam olarak belirleyin, sonra da onları size iyi hizmet etmeleri için hazırlanın ve sıkı sık alıştırma yapın.
Kusursuzluktan Kaçının: Fizyoterapist ve usta konuşmacı Judith Pearson fobiler ve üstesinden gelinebilir stres üzerine insanlara öğütlerde bulunmaktadır ve insanlar kendilerini yeteneksiz kılan uzak durulması gereken bir şey öğrenmiştir; kusursuzluk.
Konuşma veya sunuş sırasında yanlış yaptığınızda, gerekliyse eğer, düzeltmeler yapın ve bir sonra gelene odaklanın ve ilerleyin; çünkü izleyiciler affedicidir ve sizin başarmanızı isterler ama yanılgının üstünde ısrarla durmak, konuşmanızın veya sunuşunuzun geri kalanını zayıf kılabilir.

GÜÇLÜ BİR ETKİ YARATIN

Konuşmanız veya sunuşunuz sırasında insanları eşsiz yollarla harekete geçirecek tek kişi sizsiniz. Başkasının davranış biçimlerini ya da tekniklerini ödünç almaktan sakının. Kendi “sunuş kişiliği” nizi yaratın. Ne kadar çok kendiniz olursanız güçlenmiş olarak, o kadar fazla etkili olacaksınız demektir.
Konuşmak İçin Bedeninizi Kullanın: Denilmektedir ki: Konuşurken sözcükler mesajınızın yalnızca %7 ‘sini aktarırlar. Ses çeşitliliğiniz, tonunuz, beden diliniz ve görsel araçlar bunu geri kalan kısmını oluşturur.
Konuşmanız esnasında beden dilinizi bilinçli olarak kullanmayın. Çünkü doğru konuyu seçmişseniz ve konuşma yapacağınız konu hakkında yeterli donanıma sahip olduğunuzu düşünüyorsanız beden davranışlarınızın doğal olarak ortaya çıkacak ve en dirençli izleyicileri bile ikna edecektir. Dale Carnegi’nin deyimiyle, önemli olan sizi, kendinize belirtmekten alıkoyan yasaklamaları canlılıkla eritmektir.
Konuşmanız esnasında diğer dikkat etmeniz gerek hususlar:
-Podyumun ya da kürünün arkasından çıkın
-Yüz ifadenizi ve ses tonunuzu değiştirin
-Çoşkulu ve alçakgönüllü olun
-Göz temasını koruyun
-Gülümseyin.

GÖRSEL ARAÇALARI ETKİN KULLANIN

Uygun bir görsel araç, sunuşunuz için, değerli, çoğunlukla gerekli bir yardımcıdır. Ancak görsel araçlar kullanmadan da kusursuz bir sunuş ya da konuşma yapabileceğinizi unutmayın.
Yapabiliyorsanız destekler kullanın, sizi ve izleyicileri düzenli olarak tutmak için beyaz bir tahta ya da dönebilen bir şema kullanın ve en önemlisi konuşmadan önce işitsel ve görsel ekipmanları test edin.

JEFF OLSON

Yoruma kapalıdır.