Türkiye'nin Endüstri Mühendisliği Platformu

Etkin networking için 5 yol!

0 6

Herkes size iş arayışınızda networking yapmanızı söylüyor, değil mi? Peki, bu tam olarak ne anlama geliyor? İnsanlarla bir işiniz olmadığı gerçeği hakkında konuşmak iş bulmanıza nasıl yardımcı olabilir?
İşte size networking’i sizin için çalıştıracak beş yöntem:

1. Karıştırın

Sakın, tekrar söylüyorum, sakın aynı yerlere üst üste aynı kişilerle birlikte gitmeyin. Yeni ve muhtemelen rahat etmediğiniz bir yerdeyken bir düzen veya alışkanlık aramak çok kolaydır. Hiç tanımadığı insanlarla dolu bir mekanda birinin yanına gidip iş aradığından bahsetmek çok az insanın yapabileceği bir şeydir. Bu durum bile zaten yeterince kötüyken – bir de bununla ilgili konuşmayı kimse sevmez. Ama… korkunuzun üstesinden gelin! Bağlantılarınızı arttırın. Etrafınızdaki çemberi genişletin. Etkinizi arttırın.

2. Vereceğiniz Mesajı İyi Bilin

Siz, “Siz Firmasının” başkanı, CEO’su ve Satış Müdürüsünüz. Ne satıyorsunuz? Kime satıyorsunuz?
Hadi size küçük bir sır vereyim… bunun cevabı özgeçmişinizi (veya sözlü bir versiyonunu) dinleyen herhangi birine satmak değildir. Tümüyle genel olarak konuşmalısınız, belki de birileri sizden 17 yıl önce yaptığınız işi yapmanızı isteyebilir diye bugüne kadar yaptığınız her şeyi dahil etme yaklaşımı networking bağlamında işe yaramaz.
Açık olun. Soran herkese güçlü yanlarınızı, uygun olabilecek birkaç iş ünvanını ve bir firmaya nasıl bir değer katabileceğinizi hiç tereddüt etmeden söyleyebilmelisiniz. Ayrıca, soran herkese tanışmak veya daha iyi tanımak istediğiniz 5 – 10 kurum ve/veya kişi söyleyebilmelisiniz.

3. Dediğinizi Yapın, Yapacaklarınızı Söyleyin

Herkes eylemlerin sözlerden daha güçlü olduğunu bilir; bir iş için networking yaparken bu durum her zamankinden daha önemlidir. Söyleyip yerine getirdiğiniz (veya getirmediğiniz) her sözle network’ünüze mikro mesajlar gönderirsiniz. Onlara ne kadar harika olduğunuzu gösterin!

  • Birisi için bir bağlantı ayarlamayı önerdiyseniz, bunu yapın. Ve zamanında yapın.
  • İş kulübünüzden önce birlikte bir kahve içmek için biriyle buluşmayı mı planlıyorsunuz? Geç kalmayın!
  • Birisi sizi özgeçmişinizi gönderdikten hemen sonra yöneticisiyle/arkadaşıyla/iş arkadaşıyla tanıştırmayı mı teklif etti? Özgeçmişinizi o iş için uyarlamaya zaman ayırın ve bunu ÇABUK yapın!

4. Akılda Kalın

Network’ünüzün ne aradığınızı hatırlamalarına yardımcı olacak bir stratejiniz var mı? Bu sizin iş ararkenki işinizdir. Hangi arkadaşlarının ağ yöneticisi pozisyonu, kimin IT destek işi aradığını tam olarak hatırlamalarını beklemeyin. Network’ünüze arayışınızı hatırlatmak için LinkedIn, Facebook, Twitter, ve e-mail gibi araçlar kullanın.
NOT: Üzerinde yürümeyi öğrenmeniz gereken gerçekten ince bir çizgi vardır. “O itici kişi” olmayın ve tüm listenize haftada 14 mesaj göndermeyin. Girişken olmak önemlidir, fakat sizden durmadan gelen yardım isteklerinden bıktıkları için çok az insan mesajlarınızı okumaktan veya telefonlarınıza çıkmaktan vazgeçer. Arayışınıza devam ederken hızınızı iyi ayarlayın.

5. Gerçek Olun

Yanlış anlamayın ama networking bir iştir. Ancak, birçok networking toplantısı – ister bire bir ister grup halinde olsun – insanların iletişime geçmeleri için tasarlanmıştır. Bu nedenle, başkalarının sizinle iletişime geçmek isteyecekleri kadar gösterin kendinizi. Gülümseyin. Gülün. Yeni bağlantılar ve olası arkadaşlar edinme fırsatınızın tadını çıkarın. Satış işinde, insanların tanıdıkları, hoşlandıkları ve güvendikleri kişilerle iş yaptıkları söylenir. Başkalarının tanımak ve hoşlanmak için arayacağı biri olun. Gerçek ilişkiler kurduğunuzda güven kendiliğinden gelecektir.
BİR BAŞKA NOT: 4 numarada olduğu gibi, burada da bir çizgi var. Yeni kişilerle tanıştığınızda sağduyulu olun ve herkese kişisel ve özel hayatınız hakkında her şeyi anlatmayın. Gerçek ve özgün olmak en gizli sırlarınızı anlatmak değildir. Her şey bir bağlantı noktası bulmakla ilgilidir.

Bir Cevap Yazın