Türkiye'nin Endüstri Mühendisliği Platformu

Finans Alanındaki İlk İşinizi Bulmanız İçin Öneriler

0 278

Finans, muhasebe, ekonomi veya işletme alanlarının birinden mezun olmak üzeresiniz. Bu başarınızı harika bir işe dönüştürmek için nasıl değerlendirebilirsiniz? Sizin de ödev hazırlarken yaptığınız gibi, yapmanız gereken ilk şey bir başlık seçmektir.

Finans mezunları genellikle ticaret ortaklıkları veya finansal kurumlarla çalışlar.  Firmalar bünyelerinde, stratejik iş tahminleri yapan analistler ile bütçe ve harcamaları düzenleyen muhasebecileri barındırır. Finansman ve sigorta şirketlerinde ise işler etkileşim halindedir. Sigortacı olarak riskleri hesaplayabilir, finansal planlama dalında çalışabilir veya satış departmanında görev alabilirsiniz.

Seçeneklerinizi daraltmak için üniversite kariyerinizi gözden geçirin. En çok sevdiğiniz dersin profesörüne anlattığı konunun en çok hangi iş dalıyla bağlantılı olduğunu sorun. Ek olarak, ders dışı aktivite olarak yapmayı en çok sevdiğiniz şeyi yapabileceğiniz firmaları arayın.

Miami Üniversitesi Toppel Kariyer Merkezi’nde işe alım yönetici asistanı olarak çalışan Dan Lynch, finans alanında hangi işin size daha uygun olduğuna karar vermek için iş güvenliğinin mi, yüksek maaşın mı sizin için daha önemli olduğuna karar vermenizi önerir.” Okul dışında bir yerde hem maaşı, hem iş güvenliğini bir arada bulamazsınız. Eğer asıl amacınız para kazanmaksa satış alanında çalışın; çünkü orada kazanacağınız paranın bir sınırı yoktur. Ancak, satış elemanları sabit maaş olarak yüksek miktarlar kazanmaz. Eğer düzgün satış yapamazsanız, işten çıkarılmanız ihtimali de yüksektir.

İş Arayışınızı Firma Bazlı Yapın

Washington Üniversitesi Kariyer Merkezi başkanı Susan Terry’e göre, belirli bir iş dalı üzerine yoğunlaşmaktansa, firmalar üzerinde durun. Yerel iş rehberi sizin alanınızdaki büyümekte olan ve orta büyüklükteki firmalar hakkında bilgi edinebilmeniz için eşsiz bir kaynaktır. Çalışmak istediğiniz 100 yerel firmayı listeleyin ve bu listenizi, firmalardan biri eleman ilanı verdiğinde sizi uyarması için Monster’a kayıt edin. Bu firmaların finans alanında işçi almayı planladığı pozisyonları görmek için, listeleri gözden geçirin.

Sosyal Ağınızı Genişletin

Bugün itibariyle sosyal bir ağ kurmaya başlayın. Terry, kıdemli firmalar için kampuslerde etkin olabilecekleri her fırsatı değerlendirmenin çok öenmli olduğunu söylüyor.” Kariyer merkezleri tarafından önerilen sosyal servisleri daha sık kullanın. Firmaları görüşmek için okula davet eden öğrenci kulüplerine katılın. Kampus içinde firmalar ile ilgili bilgi edinebileceğiniz toplantılara katılın ve kampus dışındaki kariyer fuarlarını ziyaret edin. Ayrıca Terry, finans departmanlarına size staj imkanı sağlayıp sağlayamayacaklarını veya danışmanlık firmaları gibi diğer firmalarla ilişkilerini kullanıp size yardımcı olup olamayacaklarını sormanızı öneriyor.

Son olarak Terry, aranızda bir köprü oluşturmak için sizin üniversitenizle bağlantısı olmayan ve yüksek bir ödeme yapmadan üye olabileceğiniz profesyonel kurumları araştırmanızı tavsiye ediyor.  Amaçladığınız firmada veya iş alanında çalışan okulunuzun mezunlarından size bir iş görüşmesi ayarlamalarını da rica edebilirsiniz.

Küçük Şeyler Haricinde Bir Şey Yapın

Sınırlı iş tecrübesine de sahip olsanız, harika bir finans özgeçmişi hazırlayabilirsiniz. Monster özgeçmiş uzmanı Kim Isaacs, eğitiminizden yararlanmanızı öneriyor.” Özgeçmişinize aldığınız dersleri, finans alanındaki bilgilerinizi ve özel projelerinizi ekleyin. Bu yöntem özgeçmişinize anahtar kelimeler eklemek için çok harika bir yoldur.

Isaacs, özgeçmişinize finans haricindeki çalıştığınız alanları da eklemenizi, ancak bu alanlardaki görevlerinizdense başarılarınızı anlatmanızı söyler.” Liderlik yeteneklerim dolayısıyla yeni çalışanları eğitmek ile görevliydim” gibi her alanda önemli olan yeteneklerinizi göz önüne çıkarın.

Kariyer hedefinizi ve özgeçmişinizi başvurduğunuz her işe uygun olacak şekilde düzenlemeyi unutmayın. Isaacs der ki:” Eğer farklı alanlara yöneliyorsanız, farklı özgeçmişler hazırlayın. Mesela finans analizi işi için ayrı, satış departmanı için ayrı özgeçmişleriniz olmalıdır.
Monster’ın özgeçmiş hazırlama bölümü size özgeçmiş yazma sürecinizde adım adım yardımcı olacaktır.

Gerçek İşi Bulmak

Eğer gerçekten harika bir iş bulmak istiyorsanız, iş aramaya çok emek vermelisiniz. Şu andan itibaren, mezun olana kadar iş arayışınızı yarı zamanlı bir iş olarak düşünün. İş arayışınızla ilgili olan görevlerin listesini yapın ve her gün bu görevlerden en az birini yerine getirebileceğiniz bir program hazırlayın.
Bu iş için mezun olana kadar maaş almayacak olabilirsiniz, ancak doğru işi bulduğunuzda verdiğiniz emekler çok daha değerli olacaktır.

 

Bir Cevap Yazın