Finlandiya' da Girişimcilik ve Sanayi

0 222
Oulu Golf Disk Sahası ve Sanayi
Oulu Golf Disk Sahası ve Sanayi

Eğitim sistemiyle alakalı yazımda değindiğim gibi bir çok sorunu adamların insana verdiği değer çözmüş bence. İşsizlik maaşıyla yaşayabildiğiniz bir ülkede yaptığınız girişimciliğin tutmama olasılığını düşünüp ya batarsam çoluğun çocuğun rızkı kesilirse düşüncesi beyninizi yiyip bitirmiyor. Ben yazarken şunu anladım Türkiye’ den iyi girişimler ancak girişimini gerçekleştirmiş ve hali vakti yerinde dibe vursada parası olan insanlarla ve çocuklarıyla gerçekleşecek. Çünkü Türkiye’ nin bu konuda gerçekten iyi bir sosyal devlet olması gerekiyor. Eğer Türkiye iyi bir sosyal devlet konumuna gelirse insanlar daha çok cesur davranabilecektir. Eğer bir genç içindeki enerjiye rağmen bunu devlete kapak atayım olarak hayallendiriyorsa orada bir sıkıntı var. Sosyal devlet olabilmemiz için de vergilerimizi kaçırmadan adam gibi ödememiz gerekiyor en azından üzerimize düşen vazife bu herkes başkasının yapmasını bekleyip böyle bir kültür oluşmasını beklerse daha çok bekleriz biz otobüsde stresten tırnağını yiyen çocuklar görmek yerine kitap okuyan bir nesli görmeyi.

Sanayi açısından Finlandiya gerçekten zor durumda ama hizmet, yazılım ve bilişim de iyiler. Sanayi olarak kağıt fabrikaları mevcut olan ülkenin cari açık problemini (üretimin azlığı cari açığı bariz bir şekilde etkiler) Enerjiyi zamanında ülke sanayiden kazandığı dönemlerde kurduğu Nükleer santraller ile enerji dışa bağımlılığını en aza indirgemeleri etkili denebilir. Elektrik çok ucuz. Ayrıca, kağıt fabrikaları ve bir çok fabrika kapanma eşiğinde ve sırasıyla çoğu kapanıyor. Çin ile mücadele edemiyorlar. Adamlar Çin’ den Finlandiya’ ya kağıdı aynı şehirde üretilen Fin fabrikasına rağmen daha ucuza getirebiliyor.

Üniversite ve Firma Çalışmaları

Finlandiya gibi dünyanın en iyi eğitim sistemine sahip bir ülkede sanayinin üniversiteden kopmasına imkan yok. Erasmus programı dahilinde Advanced Product Devlopment ve Technology Management derslerinde Nokia Siemens Network (NSN) firması mühendislerinden ders aldık ve yer yer onlarla araştırmalarımızı sürdürdük. Bu öğrenciyi sektöre ve bölüme ısındırmakla kalmıyor ilk ağızdan öğrenmeyi çekici ve ideal bir hale getiriyor. Firmaların hepsinin üniversitede projeleri oluyor, bu projeler dahilinde kendilerini daha global ve gelişmiş firmalar haline getirmeye çalışıyorlar.

Önce İş güvenliği

Dünyada ki çoğu ülkede olduğu gibi iş güvenliği Finladiya’ da ve çalışma ortamlarında çok önemli yer tutuyor. Deprem riski olmadığı halde yaptıkları binaları çok güçlü yapan ülkeden bahsediyoruz. Firmaların iş güvenliği konusunda kendilerine bir payı düşsede bu biraz da kültürle alakalı. Mesela, Türkiye’ de yabancı markaların fabrikalarında bu olaya dikkat edilse de yan sanayi ve KOBİlerimizde içler acısı durumlar olduğunu teknik geziler ve stajlar dahilinde tecrübe ettim. Avrupa da en çok iş kazası olan ülke konumundayız. Bazen oturup verimliliğin sağlıktan önemli olup olmadığını düşünmek gerektiğine inanıyorum. Bunu düşünümüyoruz herhalde ki firmalarımız sıralamada ülkemizi buraya çekiyor. Şüphesiz ki ders almamız gereken çok şey var.

Bilişim

Finlandiya Bilişim sektöründe Nokia ile gelen eskilere dayanan bir tecrübeye sahip olduğundan ülkede bilişim firmaları çok fazla özellikle network, bilgisayar alanları çok geniş ve başarılı durumda.

Finladiya’ da Bilinen Türk Markaları

Finlandiya insanı Türk Hava Yolları’ nı ve Vestel i biliyor. Vestel in bilinmesi de oranın en büyük TV markasını satın alması akabinde gerçekleşiyor. Ülkenin radyolarında Türk Hava Yollarının başarısı konuşulurken rastladım ancak arkadaşım olayı fazla aktaramadığından konuyu fazla açamıyorum.

Finlandiya anılarımla ilgili bölümümüzü ve bizi ilgilendiren yazılarım devam edecek.

Bir Cevap Yazın