Gençlerin Kariyerlerinde Yaptıkları Büyük Hata

2 69

Biz Y kuşağının en büyük probleminin,  yüzeysel işlere takılıp kalmak olduğunu düşünüyorum.

Oldukça derin ve karmaşık projelere dalmak yerine, gün boyunca aynı tip küçük projelerle uğraşıyor ve derinlerdeki daha önemli işlere zaman ayırmıyoruz. Kendimizi küçük projelerle meşgul ederek daha önemli ve kompleks projelerde ki dikkatimizi azaltıyoruz.

Özellikle benim kuşağımın yüzeysel işlere takılıp kalmasının sebebi sürekli insanlarla iletişim halinde olmasıdır. İşteyken sürekli e-postamızı kontrol etmek zorunda kalmamız, aldığımız bildirimlerle sürekli işe ara vermemiz bizi yaptığımız işten uzaklaştırır. Bu da yetmezmiş gibi gün boyunca masanın üstünde ya da çantalarımızda olan akıllı telefonlar bizi rahatsız etmekte ya da aklımızı karıştırmaktadır. Başka bir deyişle bizi kendine hapsetmektedir.

Yazılım satışında çalışmaktayım bu yüzden mail almak benim için daima heyecan verici olmuştur. Bu mail benim için oldukça ilgi çekici olup, deneme sürümünün ardından gelen bir soru olabilir ve bende en doğru şekilde cevap verdiğimden emin olmak isterim ki kendi yazılımını satma konusunda onlara yardımcı olarak şirketimin ne kadar duyarlı olduğunun bilincinde olsunlar; ya da mail, beklemekte olduğum büyük bir gelirin habercisi olabilir ki o benim için ödeme günü demektir.

Her neyse, derin dikkat gerektiren bir şey üzerinde çalışırken, mesela yeni bir e mail pazarlama stratejisi veya özel bir yazılımın tanıtımını yaparken ya da başka bir mail yazarken, yeni bir mail geldiğinde bu dikkatimi dağıtmakta ve yaptığım işi tamamen bozmaktadır. Eğer yeni gelen maili okursam uğraştığım problemi henüz halletmeden ve farkında olmadan yeni bir proje üzerinde çalışmaya başlarım. Bu sebeple bir problemi çözmek yerine problemleri çözmeye çalışınca çözüm gecikir.

İş günü, elektronik aletlerin oluşturduğu oyalanmayı engeller niteliktedir ve biz y kuşağı insanlarının sahip olduğu teknolojiyle yetişmemiş olan yaşlı insanlar, bunu daha iyi bir şekilde arka plana atmaktadır. Yaşlılar, dikkatlerini dağıtacak kadar çok teknoloji yetisine sahip değil, bu sebeple günümüzde onlar teknolojiyi daha kolay görmezden gelirler.

Ayrıca yaşlı insanlar yeni bir mail veya mesaj geldiğinde biz y kuşağı insanları gibi kendilerini yükümlü hissetmemektedirler. Ofis koridorlarında yürürken telefonlarına bakanların çoğunun y kuşağından olduğunu görmem bunu kanıtlar niteliktedir. Belki de mailleri kontrol etme zorunluluğunun hissedilmesi y kuşağına özgüdür.

Aynı zamanda bu sorun sadece Y kuşağı insanları için geçerli değildir. Herkes bu teknolojiyi kullanmaktadır. Lakin teknolojiyi herkesin eşit seviyede kullandığını düşünmüyorum.. Kültürel gözlemime göre oyalanma ve yetersizlik durumunu,  Y kuşağı insanları diğer yetişkinlere oranla elinde tutmaktadır.

Y kuşağı insanları için derin bir şekilde görevine odaklanmak, yeteneğini engelleyen dikkat dağıtıcı şeylerden uzak durmak büyük bir başarıdan sayılabilir ve bu onları diğer insanlardan ayrı kılar. Bu da onlara işlerinde büyük bir başarı getirir.

Son olarak, inanıyorum ki dikkat dağıtan günlük alışkanlıklar Y kuşağındakilere küçük iletişim bozukluklarına sebep olmaktadır. Hayatımız yaşadığımız anların birikimidir ve eğer zamanımızı dikkat dağıtıcı şeylerle ve daldan dala atlayarak geçirirsek hayatımızın tamamı da bu şekilde süregelir. Hayatımızda, yapmak istediğimiz şeyi ve bizim için neyin önemli olup olmadığını ne zaman idrak etmeye çalıştık? Dikkat dağınıklığı, üzerinde düşünülmesi gereken son derece derin ve karmaşık bir konudur.

Bu Yazı Tom Sullivan‘ a ait bu makalenin çevirisidir.

 

2 Yorum
  1. Bahadır KAYA diyor ki

    Eren, güzel bir yazıyı takipçilerimize kazandırmışsın teşekkürler 🙂

  2. Eren Yılmaz diyor ki

    Rica ederim 🙂

Bir Cevap Yazın