Türkiye'nin Endüstri Mühendisliği Platformu

Girişimciliğe Geçiş Zamanı Geldiğini Gösteren 7 İşaret

147

Girişimcilik kolay değil, riskli, stresli ve yeni işler için başarı oranı yeterince teşvik edici değil. O zaman neden insanlar girişimci oluyor? Genelde, neden: “Sadece sabit bir işte çalışmamızın yetersiz kalması”. Kendimize meydan okumamıza, fikirlerimizi denememize ve
kontrol altına almamıza ihtiyacımız var. Başkası için çalışmak, bu bakımından bizleri tatmin edemiyor.

Şirket köleliğinden kendi kendinin patronu olmak amacıyla adım atmak için hazır olduğuna nasıl emin olabilirsin? Çoğu insan kendi işini kurmanın ve yürütmenin hayalini kuruyor fakat genelde bu hayallerini gerçekleştirmiyorlar. Bu insanlar, bir iş onlara verilene kadar beklemeyi tercih ediyor. Bu durum, kendi yollarına koyulmaları konusunda mutlak bir çaresizliğe kapılmalarına sebep oluyor.

Acaba büyük bir değişiklik yapmaya hazır mısın? Şirket elemanı olmaktan girişimciliğe geçişin işaretlerini fark etmediysen, değişikliği yapmadan önce bu işaretleri görmen gerek:

1.Yaptığın işe tutkuyla bağlanıyorsun, “mesleğine” değil.

lovemyjob-1024x675

Finans dünyasına ilk defa adım attığımda, gerçekten de işimden zevk alıyordum. İnsanlara hayallerini gerçekleştirmeleri için ihtiyaçları olan sermayeyi bulmalarını sağlamak değerli, zorlu olmasından bahsetmiyorum. Ama asıl mesleğim hakkında hiç hırslı olmadım. İnsanlara nasıl sermaye bulma konusunda kendime özgü bir fikrim, yöntemim vardı ve zamanımı iş planımın belirlemesini kale almadım. Daha fazlasına ihtiyacım vardı. Ve bu durum başarılı herhangi bir girişimciye tanıdık gelmeli.

Hatta görünüşte ilgi çekici olan işlerin gerçek tutku için feda edilmesi gerekebilir. Branden Spikes, Spikes Security ile kendi yoluna koyulmadan önce 10 yıl boyunca SpaceX için çalıştı. Neden diye sorduklarında, Spikes: “Yıllar boyunca, güzel fikirlerin bir listesini tuttum ve bir gün fark ettim ki bende gerçekten birkaç tane iyi fikir vardı.” Mesaj: Sakın iyi fikirlerini keşfedilmemiş bırakma!

2.Sadece hayallerini düşünmekten bıkıp usanıyorsun.

starting_line

Herkes bir işin sorumlusu olmanın, bir takıma liderlik etmenin ve kendi kurallarını takip etmenin az da olsa hayalini kurar. Çoğu insan ise sadece hayaliyle yetinir fakat sen girişimcilik hayallerini gerçekleştirmek için hiçbir şey yapmadığını fark ettiğin de kendini suçlu hissediyorsan, o halde klasik istihdam seni asla tatmin etmeyecek. Risk alma zamanı.

McDonald’s kurucusu, Ray Kroc: “Risk alan biri değilsen, iş hayatından def olmalısın.”  Mesaj: Hayallerini asla konforlu bir yerden gerçekleştiremezsin.

3.Başkalarına yardım etmek istiyorsun.

Diverse group of business team with hands together

 

Büyük ve başarılı atılımlar yapan girişimcileri ayıran bir şey varsa, o da bir takım kurmaları ve başkalarına da fırsat verme hazzıdır. İş alanları açma, girişimciliğin en büyük ve en faydalı sorumluluklarından biri. Aslında Ewing Marion Kauffman Foundation, arkasında canlı bir halkın cesaret verdiği yeni işler başlatan girişimcilerin yeni meslekler yaratmasını, ekonomiyi tazelemesini ve insan refahını arttırmalarını sağlaması ile bunu kanıtladı.

Birine istediği veya ihtiyacı olan işi vermek tarif edilemez bir histir. Mesaj: Eğer kendini takımının başarısından sorumlu hissetmiyorsan, kendi hücrende kalmaya devam et.

4.Desteğin var.

helping

Kozmetik devi The Body Shop’un kurucusu Dame Anita Roddick bir keresinde, “Biz girişimciler yalnız, avare ve baş belasıyız. Başarı, basitçe, deliliklerimizi kabul eden ve iyi kullanan açık fikirli, zeki kimselerle kendimizi bulup kuşatma meselesidir.” şeklinde bir açıklama da bulunmuştu. İşte  mükemmel bir girişimcilik tanımı.

Birçok insan, girişimciliği hiç kimsenin tek başına yapamayacağı olgusunu anlamaz. Hedeflerini başarmak için her şeyi riske atarken arkanı yaslayacak birine ihtiyaç duyarsın. Bu kişi bir eş, bir ebeveyn, sadık bir yatırımcı, bir eğitmen ya da başkası olabilir. Belki de birden fazlası da olabilir. Mesaj: Yeni bir şey denerken gerektiğinde ağlayacak bir omzun olmalı.

5.Harika bir fikrin var.

istock_000018474149xsmall

Harika bir girişimci olman sandığından daha fazla zaman alacak. Öncelikle piyasada var olan bir üründen çok daha iyi, fonksiyonlu ve geliştirilmiş yeni bir ürünün olmalı. Eğer daha kolay fare yakalama mekanizmasına sahip bir fare tuzağı yapma gibi bir fikre takılıp kalmadıysan, işinden ayrılmadan önce harika bir fikir bulman gerek.

Steve Jobs, Atari için video oyunları yapmakla yıllarını harcayabilirdi fakat onun erişilebilir ve ilgi çekici kişisel bir bilgisayar yapma vizyonu vardı.İşte bu vizyonu, kopyala-yapıştır yöntemiyle piyasaya ürün sunanların başarısız olduğu bir ortamda, Apple onu kovduktan sonra bile onu ayakta tuttu.

Mesaj: Kendine sorman gereken şey, borç para almanın ve gece gündüz çalışmanın amacı sadece başka bir fare kapanı satıcısı olmak mı?

6.Bir planın var.

Büyük fikirler harika ama eğer onları gerçekleştirmek için bir planın yoksa hiçbir yere varamazsın. Sir Richard Branson, havayolu şirketi kurmak için plak mağazasını rehine verdiğinde insanlar Branson’a deli dediler. Belki de öyleydi.

Ama hayalini gerçekleştirmek için dikkatli pazar araştırmasına, öngörüye ve finanse etmeye dayalı bir planı vardı.

Sağlam, gerçekçi bir plan olmadan çılgın hayali asla gerçeğe dönüşemezdi. Mesaj: Bir planın olsun.

7.Yedek bir plana bile sahipsin.

plan

Birçok yeni iş girişimleri başarısız oluyor, hatta neredeyse hepsi. Fikirlerinin ne kadar muhteşem olduğunun, ne kadar dikkatli plan yaptığının önemi yok. Risk alıp kendi başına bir işe giriştiğin anda senin de başarısız olup piyasadan silinme ihtimalin var. Çoğu başarılı girişimciler bile ilk denemelerinde doğru şeyleri yapamıyorlar. Ben de yapamadım.

Ama ilk girişimim başarısız olduğunda sürdürmek için yedek bir planım vardı. Ve bu beni tekrar deneyebileceğim zamana kadar oyunun içinde tutuyordu. Asla ama asla tüm varını yoğunu tehlikeye atma. Oprah Winfrey bile ilk tv işinden kovuldu. Mesaj: Eğer bir yedek planın varsa, asla başaramamaktan korkma.

Bu yazı, Steven Kaufman’ın https://www.entrepreneur.com/article/281814 makalesinin çevirisidir.

 

Yoruma kapalıdır.