Türkiye'nin Endüstri Mühendisliği Platformu

Girişimcilikte Marka ve Patent Tescilinin Önemi

0 17

Endüstri Mühendisliğim Platformu’ nun canlı yayın serisi Dr. Çetin KARAKAYA’ nın girişimcilik tecrübeleri ve marka-patent üzerine çalışmaları ile birleşerek “Girişimcilikte Marka ve Patent Tescilinin Önemi” konusuyla devam ediyor. Girişimcilikte temel fikir haklarının korunması ve yapılan çalışmanın daha sağlıklı bir tabanda devam etmesi adına patent-marka tescilinin ne kadar önemli olduğu bilinmektedir.

Girişimci için Patent ve Marka tescili alırken dikkat edilmesi gerekenler

Yeni Fikrin Korunması

Ana başlıkları altında girişmicileri ve fikri olanları bilgilendirecek çok güzel bir söyleşi https://endustrimuhendisligim.com/girisimcilikte-marka-ve-patent-tescilinin-onemi adresinden sizlerle olacak.

Dr. Çetin KARAKAYA kimdir?

1978 yılında Gebze’ de doğdu. İlk, orta ve Gebze Endüstri Meslek Lisesi Elektrik Bölümü’ ndeki öğrenimini 1995 yılında Gebze’ de tamamladı. 1990-1995 yılları arasında birçok mikro ölçekli işletmede çalıştı. 1995-1998 yılları arasında Süperlas Süperlastik Kauçuk ve Plastik San. ve Tic. A.Ş. firmasında mekanik bakımcı ve elektrikçi olarak çalıştı.

1998 yılında Niğde Üniversitesi Aksaray Mühendislik Fakültesi Makine Mühendisliği Bölümü’ nü kazandı. 1999 yılında Sakarya Üniversitesi’ ne geçiş yaptı. 2002 yılında Sakarya Üniversitesi Makine Mühendisliği Bölümü’ nü birincilikle ve 2,5 yılda bitirdi. Mezun olduğu dönem, Sakarya Ünv. Fen Bilimleri Enstitüsü Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı, Kaynak Bilim Dalı’ nda yüksek lisans öğrenimine başladı. Bir yıl sonrada yine aynı üniversiteye Araştırma Görevlisi olarak atandı.

2005 Ocak ayında yüksek lisans öğrenimini tamamladı. Aynı yıl doktora öğrenimine başladı. 2009 yılında Karasu Meslek Yüksek Okulu Makine Programına Öğretim Görevlisi olarak atandı. Birçok sanayi Ar-Ge projesinde, SAÜ Teknokent’ inde ki Ar-Ge firmalarında, Üniversite Yönetim Kurulu görevlendirmesi ile danışmanlıklarda bulundu. Sanayi ve Ticaret Bakanlığı destekli San-tez 123 “Yüksek Basınca Dayanıklı Kompozit Hidrojen Tanklarının İmalatı” adlı projede Doktora tezi kapsamında görev aldı.

1,5 yıl Sakarya Ticaret ve Sanayi Odası’ nda danışmanlık görevinde bulundu. Bu kapsamda Ar-Ge projelerinin hayata geçirilmesi ve Ar-Ge bilincinin yaygınlaşması ile ilgili çalışmalar yaptı. Ulusal ve uluslararası sempozyum/kongrelerde sunulmuş ve çoğunlukla gerçekleştirilen sanayi Ar-Ge projelerine dayalı 40′ ın üzerinde yayını bulunmaktadır. 100′ e yakın sanayi Ar-Ge projesinde görev almıştır. Evli ve 2 çocuk babasıdır.

 

Girişimcilikte patent ve marka tescili
Girişimcilikte patent ve marka tescili

Bir Cevap Yazın