Türkiye'nin Endüstri Mühendisliği Platformu

İdareci Rolünüze Tavsiyeler

0 9

Eğer idareci pozisyonunuzu kariyerinizin sadece bir basamağı olarak görüyor ve yükselmeyi hedefliyorsanız, işte yapmanız gerekenler: olduğunuz yerden olmak istediğiniz yere nasıl geçiş yapabileceğinizi bulun; denenmiş ve başarıya ulaşmış stratejilerden faydalanın. Bu adımları takip ederek amacınıza hızlıca ve kolay bir biçimde ulaşabilirsiniz. Hedefinizde birkaç basamak daha yükselmek için ise aşağıdaki önerilerden faydalanın:

İnsanları Kurtarın

Deneyimlerinizi ve yeteneklerini kanıtlamanın en iyi yollarından biri yönetici yeteneklerinizi kullanarak birilerinin sorunlarını çözmektir.
Karmaşık bir projenin sorumluluğunu üstlenin ve bu projeyi düzenleyip güçlendirin. İnsanlar onların başını dertten kurtardığınız zaman sizin farkınıza varacaktır. Ve eğer birinin günün kurtarırsanız, size karşılığını vermek isteyecektir. Bu gibi durumlarda bu tip kişiler sosyal ağ oluşturmanızda size yardımcı olabilir ve terfi almanızı sağlayabilir.
Yeteneklerinizi Gözden Geçirin

Ayrıca kendinize bir insan kaynakları uzmanının gözünden bakıp var olan yeteneklerinizi ve kişisel özelliklerinizi gelecekte olmak istediğiniz pozisyona göre düzenlemeniz ve geliştirmeniz de çok önemlidir. Sektörler arasında geçişe el veren yeteneklerinizi vurgulayarak işe alım sorumluların dikkatlerini üzerinizde toplayabilirsiniz.
Varsayalım ki müşteri destek biriminde çalışmaya karar verdiniz ve sahip olmanız gereken anahtar yeteneklerin hız, sorunları pratik yöntemlerle çözme ve empati kurabilmek olduğunu öğrendiniz. Çalıştığınız pozisyonlarda bu yeteneklere sahip olduğunuzu ispatlayacak her ayrıntıyı vurgulamalısınız. Mesela, sadece bir gün içerisinde yedi kişiyle toplantı yapabildiğinizi vurgulamak hayli akıllıca bir adımdır. Ayrıca, empati kurma konusuna çok önem verdiğinizi ve bu konuda çok başarılı olduğunuzu karşınızdakilerin kesinlikle bilmesi gerekir.
Kendinizi Gösterin
Biraz daha cesur olmanın vakti gelmiştir belki de. Performans değerlendirmelerinizin terfi edilmeyi hak eden biri olduğunuzu gösterdiğinden emin olun. Süpervizörünüzden size daha fazla sorumluluk vermesini isteyebilir ve bu sayede yeni yetenekler geliştirebilirsiniz.
İdareci rolünüzün dahilinde ve ötesinde firmanıza neler kattığınızı gösterin. Firmanızın parasını ve zamanını harcamasını azalttığınız bütün projelerinizden bahsettiğinizden emin olun. Size sorulmasına gerek kalmadan problemlerle başa çıkabildiğinizi kanıtlayan başarılarınızı göz önüne çıkarın. Ayrıca işinizle ilgili katıldığınız kursları ve firmanız veya departmanınız adına katıldığınız gönüllü çalışmaları da göz ardı etmeyin.
Bireysel Hareket Etmeyin 

Önemli insanların tefi olmayı ne kadar çok istediğinizi bilmeleri çok mühimdir. Ancak sadece yükselmek istediğinizi söylemek size herhangi bir fayda sağlamaz. İlgilendiğiniz pozisyon ve çalışma şekilleri hakkında daha spesifik olmalısınız.
Terfilerle ilgili kararları veren kişilerin sizden çok daha üst bir seviyede olduğu çok aşikardır. Ve eğer bu önemli insanlar işinizde iyi olduğunuzun farkına varırlarsa, asla hayalini bile kuramayacağınız bir departmanda çalışmanızı sağlayabilir veya sizi terfi edebilirler.
Yeteneklerinizi Denetleyin Ve Geliştirin

Eğer yöneticilik alanında çalışmak istiyorsanız, yeteneklerinizi denetlemeli ve bu alana yönelmeden önce ihtiyacınız olan her şeye sahip olduğunuzdan emin olmalısınız. Yöneticilerin sahip olması gereken en temel beceriler ise:

  • Diğer insanların sorumluluğunu taşıyabilmek.
  • Rapor yazımı.
  • Ofis yönetimi.
  • Etkili konuşma.

Bu beceriler diğer sorumluluklarınıza ek olanlardır. Bu alanlarda başarılı olduğunuzu kanıtladığınız takdir de, amaçladığınız basamakları çok daha kolay bir şekilde tırmanabilirsiniz.

Bu yeteneklere sahip değil misiniz? Hiç endişelenmeyin. Gönüllü olarak çalışabileceğiniz projelerde veya toplumsal organizasyonlarda bu yetenekleri edinebilir ve geliştirebilirsiniz.

 

Bir Cevap Yazın