Türkiye'nin Endüstri Mühendisliği Platformu

İnovasyon Üretim Sektörünü Nasıl Şekillendiriyor?

0 26

Gelişmiş üretim, inovasyonla beraber dünyaya yön verecektir.

Virginia’ da bulunan Crosspointe Rolls-Royce tesisinde, herhangi bir büyük ölçekteki fabrikada olduğu gibi güvenliği sağlamak için koruyucu gözlükler ve çelik uçlu ayakkabılar giyiyorsunuz. Ama, daha sonra işler daha farklılaşıyor. 140 bin metrekarelik fabrikada, lekesiz beyaz beton zeminler, parlak ışık ve şaşırtıcı derecede sessiz ekipman bulunuyor. Üstelik çok az insan görebiliyorsunuz. 2011 yılında açılan Crosspointe gelişmiş bir üretim sistemi ile ilgili konuşma yapmak için  gerekli içeriği size fazlasıyla veriyor. Bu İngiliz firması operasyonlarını ABD’ de yapıyor. İskoçya, Almanya veya ABD’ den tedarik ettikleri titanyumları (En yüksek dayanıklılık-ağırlık oranına sahip  metal) fan disklerinde şekillendirip freze, parlatma ve test aşamalarından sonra Her disk, tipik bir motorun 10 000 parçasından biri olarak kullanılıyor. Ama buna rağmen tesisin sessizliği, hiç zarar görmemiş yerleri ve çok az çalışanı olması hayrete düşürüyor.

Ayrıca,  çok iyi derecede bir otomasyon sistemi var: DMG Mori Seiki tarafından yapılan 1 500 000 $ lık makineler Siemens yazılımları ile insan müdahalesini minimize ederek freze yapıyor. Direktifleri Siemens yazılımı ile sağlıyorlar. Önümüzdeki 25 yıl boyunca, başlangıç da nasıl üretildiğinden itibaren Rolls-Royce her parçanın verisini tutacak. Makinaların içindeki sensörler motoru ve parçalarının, bakımından, hareketine her şeyi başarılı bir şekilde veriye çevirecek.

Bugün, Crosspointe’ de ki üretim sadece az işçi, bozulmamış zeminler ve küresel ağdan ibaret bir sembol değil. Etrafında da bir ekosistem barındırıyor. Gelişmiş üretim teknolojileri için Tesisin aşağısında Virginia Üniversitesi, Nasa ve Airbus gibi üyeleri barındıran Commonwealth Center yer alıyor.

Crosspointe’ de ki gelişmiş makineleşme ve inovatif süreçlerin geliştirildiği yer çoğunlukla İngiltere’ de ki yerleşkelerine yakın olan Araştırma merkezinde yapılmış. Sadece bu konularda değil, mesela araştırma merkezlerinde üretimden sorumlu çalışan Sodell hızlı bir şekilde çıkan veya doğabilecek sorunları çözmek için çalışıyor.

Üretim ile ilgili konuları anlamak için, bazı yanlış anlaşılmaların düzeltilmesi gerekiyor. Öncelikle üretimde çok sayıda insanın istihdamı ile ilerleme olmayacaktır. Yazılım ile yürüyen bir çok üretim süreci, otomatikleşmiş makinalar ve robotlar ile fabrikaların daha fazla işçi çalıştırmasına ihtiyaç kalmamaktadır.

İkinci olarak, inovasyon herhangi bir yerde olabilir, üretimin aynı ülkede olmasına gerek yok yani başka bir ülkede üretimi yapılabilir (Silkon vadisinde geliştirilen fikrin Çin’ de üretilmesi gibi) fikri sürdürülebilir değil. Eğer bütün üretim Çin’ de gerçekleşirse bu ağ orada gelişecek ve akabinde bu inovasyonu da (hepsi olmasa da çoğu ) orada geliştirecektir.

İnovatif Üretim için üreticiler ve onların tedarikçileri arasında çok yoğun bir ilişki inşa edilmesi ve bilginin paylaşılması gerekli. Toyota’ nın üretim anlayışı buna sadece bir örnek, tedarikçilerinden gelen ürünü, kendi kanban sistemlerine tedarikçilerini de adapte ederek tedarik edilen ürünlerden itibaren bir kontrol ve takip mekanizması kurabiliyorlar.

Aslında üretim ve inovasyonun birbiri ile ilişkili olma fikri yeni bir fikir değil. ABD’ de Endüstriyel Araştırma ve geliştirmelerin %70’ i üretim sektöründen gelmektedir. Buda inovasyonun üretim bilgisine sahip olması gerekliliğini gösteriyor.

üretim-ve-arge-gelistirme

Apple’ ın ürünlerinin sistem dizaynını California’ da yaparken, dijital dizayn ve üretim montajını Çin’ de yapmaktadır. Bu da dizayn ve üretim (üretimin yapabilecekleri) arasındaki kopuklukların giderilmesi için California’ da çalışan Apple Mühendisleri’ nin zamanlarının yarısının Çin’ de geçmesine sebep oluyor. Bu teknolojiyi dışarıda ürettirmek herkesin yapabileceği birşey haline geldi ve birçok Amerikan firması bunu uygulamaya başladı.

MIT Profesörü Suzanne Berger  yukarıdaki sebepleri 3 yıllık araştırmasıyla oluşturdu ve kitabında işledi (http://mitpress.mit.edu/books/making-america). ABD Eğer inovasyon lideri olarak kalmak istiyorsa üretimini de kendisi yapmalı diyor.  Tabi bu durum diğer ülkeler için de geçerli bir durum.

Kaynak: http://www.technologyreview.com/news/530686/making-innovation/

Bir Cevap Yazın