Türkiye'nin Endüstri Mühendisliği Platformu

İş Arama Sürecinde 5 Önemli Faktör

0 11

İş arama süreci bir pazarlama projesiyle çok benzerlik gösterebilir. Bu seferlik bu sürecin beş faktörü olan konumlandırma, süreç, tutarlılık, ve bunları takip eden performans ve kişiliği inceliyoruz. Ürün, yani siz, yukarıda belirtilen maddelerin birleşiminden oluşur. Ancak ve ancak arayışınızı akıllıca yaparsanız, kendinizi istediğiniz firmalara pazarlama şansı bulursunuz.
Bu şans, etkili bir sonuç elde etmenin amaçlandığı bir projenin tasarlanmasında ve yönetiminde nasıl kullanılabilir aşağıdaki sıra ile inceleyelim.

Konumlandırma

İlk adım, neyin sizi eşsiz bir aday yaptığını belirlemektir. Bunu kendiniz için yapmanız zor olabilir fakat bu yapmanız gereken en önemli şeydir. Güvendiğiniz bir danışmandan ya da profesyonel bir kariyer yöneticisinden yardım isteyebilirsiniz.

Süreç

Hedeflediğiniz firmaları belirleyin, daha sonra onlara başkalarından daha iyi hitap etmenizi sağlayacak olan gereklilikleri gözden geçirin. Bu gerekliliklere ne kadar iyi uyum sağlarsanız, hedeflediğiniz firmanın sizinle ilgilenme ihtimali o kadar artacaktır. Sadece kendi yeteneklerinize konsantre olup bunları özel bir durum için geliştirmek yerine, ilk önce firmanın ihtiyaçlarını anlayıp, vasıflarınızı bu gerekliliklere göre geliştirirseniz, hedeflediğiniz firmalarla bağlantıya geçme şansınız çok daha yüksek olacaktır.

Tutarlılık

Özellikle bu ekonomik sitem içinde bir adayın gözlem ve odaklanma yetenekleri çok önemlidir. Yatırımınızın karşılığını en iyi şekilde alabileceğinizi düşündüğünüz aktivitelere odaklanın. Bağlantılarınızı korumak için telefon, e-mail, mektup gibi bütün yöntemleri kullanın, onlara makaleler, davetiyeler gönderin, ya da karşınızdakinin tercihine göre yüz yüze görüşün. Network oluştururken bağlantılarınızı korumanın sizi sonuca götürecek anahtar olduğunu unutmayın. Kontaklarınızdan tavsiye ve bilgi isteyin fakat hiçbir zaman doğrudan iş istemeyin. Referanslar, soğuk telefon konuşmalarından ve istenmeyen tekliflerden çok daha ağır basar. Eğer meslektaşlarınızdan birisi sizi muhtemel bir firmaya önerirse, dikkat çekme şansınız çok daha fazla artacaktır.

Performans ve Sunum

Özgeçmişiniz sizin güçlü noktalarınızdan, yeteneklerinizden, vasıflarınızdan bahseder fakat hiç biri sizin gerçekten firmanıza ne kazandıracağınızla ilgili bilgi vermekte gerçek performansınızla ölçüşemez. Eğer özel olarak hazırlanmış bir sunuşla yeterliliğinizi kanıtlayabilirseniz, bilginizin yanında yaratıcılığınızı da sergilemiş ve insiyatif kullanabileceğinizi göstermiş olursunuz. Yavan sözcüklere sığınmak yerine müstakbel firmanıza gerçekte nasıl biri olduğunuzu gösterin. Belirli kavramları nasıl algıladığınızı, elinizideki materyali ne kadar etkili bir şekilde kullanabileceğinizi gösteren bir rapor hazırlayın. Peki bu çaba, hazırlanma sürecinizin değerini arttırır mı? Kesinlikle evet, çünkü bu sayede firmanın dikkatini çekme, şirketin başındaki kişilerle karşılıklı çıkarlarınızı tartışma ve kuruma uygun hale gelmenizin yollarını arama şansınız artacaktır. Sizi işe alacak olan yöneticilere yeteneklerinizi sergilemek için tek bir şansı bile kaçırmayın. İçinde bulunduğumuz gibi bir iş piyasasında rakiplerinize üstünlük sağlamanızın tek yolu bu.

Kişilik

Hiç kimse kimseyi sadece referansların hatrına işe almaz. Eğer müstakbel firmanızla doğrudan bağlantıya geçebilecek kadar talihliyseniz, sizi tanımasını sağlamaya odaklanın. Firmanın sizi seçmek konusunda kendini rahat hissetmesi çok kritik bir noktadır. Güvenilirlik bazen sahip olduğunuz vasıflardan ya da geçmişinizin ne kadar başarılı olduğundan çok daha önemli olabilir. Diyalog oluşturmaya, birbirinizi tanımaya, deneyimlerinizi ve düşüncelerinizi paylaşmaya odaklanın. Eğer kimyanız tutarsa, gerisi çorap söküğü gibi gelecektir. Oraya buraya referanslarınızı göndermek, insanların sizden hoşlanıp geleceğinizle ilgilenmelerini sağlamanın yanında insanları motive etmek konusunda pek işe yaramayacaktır.

Bir aday, ancak müstakbel firmasıyla başarılı bir şekilde bağlantı kurduktan sonra, bir iş anlaşmasıyla ilgili derinlemesine tartışma imkanı bulabilecek kadar güven sağlayabilir. Bu noktaya gelmek, kendinizi başarıyla pazarlamanızı gerektirir. Bunu başarmak için de bir adayın kendisini doğru bir şekilde konumlandırması gerekir. Kendinizi, sizi başkalarından ayıracak şekilde sunmanız, sizin kurumlarına getireceğiniz değeri idrak edecek müstakbel firmaları seçmeniz kadar önemli bir noktadır. Sadece şunu unutmayın: bunu doğru yapsanız bile, networkünüzün işinize yaraması için her şeyi düzenlemeniz, ve firmaların sizin fikirlerinize güvenmeye karar vermesi için zamana ihtiyacınız olacaktır. Yani, anlaşmayı imzalayana kadar kampanyanıza devam edin.

Bir Cevap Yazın