Türkiye'nin Endüstri Mühendisliği Platformu

İş Arama Sürecinde Motivasyonumu Nasıl Koruyabilirim?

10

İş arama stratejinizi belirlediğinizde, bunun ne kadar süre devam edeceğini tahmin etmek mümkündür. Zaman geçip, aldığınız red cevapları arttıkça ve bütçeniz daraldıkça umutsuzluğa kapılmanız işten bile değildir.

Halbuki, içinde bulunduğunuz an tam da şöyle bir silkelenip, her zamankinden daha fazla çalışmaya başlamanızın zamanıdır. İş arayan birinin en önemli özelliklerinden biri sabırlı olmak olmalıdır. Burda size, olumlu tutumunuzu korumaya yardım edecek bir kaç ip ucu sunuyoruz:

  • Nasıl devam etmek istiyorsanız öyle başlayın – Gününüzün ilk 30 dakikası altın değerindedir. Bu kritik periyodda aklınızdan geçen düşünceler ve yaptığınız şeyler, gününüzün geri kalanındaki performansınızı etkiler. Geç kalkmak yerine işe gidecekmişsiniz gibi alarmınızı kurun, bir duş alın ve ciğerlerinize temiz hava doldurmak için yürüyüşe çıkın.
  • Günlük hedefler belirleyin – Eğer üzerinde çalışacağınız belirli bir şey yoksa, hiçbir şeye konsantre olamazsınız ve başarı oranınız çok düşer. Hedefleriniz sizin için önemli olan şeylere odaklanmanızı ve geleceğiniz hakkında olumlu düşünmenizi sağlayacaktır. AKILLI (özel, ölçülü, ulaşılabilir, gerçekçi, ve zamanlı) hedefler belirleyin ve bu hedeflerden birine ulaştığınızda bunu kutlamayı kesinlikle ihmal etmeyin.
  • Doğru ortamı oluşturun – Tertipli, düzenli ve organize olmanın gerekliliği hakkında söylenecek çok şey vardır. Evinizde, iş arayışınızı telefonla, bilgisayarla ya da bir ofiste bulabileceğiniz tüm diğer materyalle devam ettirebileceğiniz bir alan oluşturun. Bu hedefinize kilitlenmenizde yararlı olacaktır. Çalıştığınız ortamı duruma göre değiştirebilir, bir kafe de ya da kiraladığınız bir ofiste de çalışabilirsiniz.
  • Doğru beslenin – Ortamınız, midenize neyin girdiğini de kapsar. Bol miktarda meyve ve sebze tüketin, yağlı yemeklerden uzak durun ve alkol tüketminize bir sınır koymaya çalışın. Sağlıklı bir vücut zihninizi de sağlıklı kılar.
  • Bir destek networkü oluşturun – İş arayan diğer kişilerle birlikte olmak deneyimlerinizi paylaşmanıza, tavsiye almanıza, ve iç dünyanızı açmanıza olanak sağlar. Oluşturduğunuz grupla haftada en az bir kez buluşmaya çalışın ve stratejilerinizi paylaşın.
  • Ortalamalar kuralını unutmayın – Ne kadar çok telefon konuşması ve iş başvurusu yaparsanız, network oluşturma aktivitelerine ne kadar çok katılırsanız, hayallerinizdeki işi bulma şansınız o kadar artacaktır. Fakat her iş vereni CV bombardımanına tutma isteğinize de direnmelisiniz. Her iş için CV’nizde ufak oynamalar yapmalısınız. Er ya da geç, doğru adımı atacaksınız.
  • Süreçten keyif almaya çalışın – İş arama süreci bir değişim ve gelişim sürecidir ve kişisel gelişiminize çok katkıda bulunabilir. Bu süreci hedeflerinizi gözden geçirmeye, gerçekten ne istediğinizi bulmaya ve kendinizi olabileceğiniz en iyi hale getirmeye adayın.

İş arama sürecinizin her aşamasında geri bildirim almaya çalışmalısınız. Eğer mülakata çağrılmadıysanız, birilerinden CV’nizi gözden geçirmesini rica edin. Eğer mülakata çağrıldığınız halde işe kabul edilmediyseniz, nerede yanlış yaptığınızı bulmanız gerekir. Bu hataları düzelttiğiniz anda kendinizi yeni işinizde bulacaksınız.

 

Tracback açıktır.