Türkiye'nin Endüstri Mühendisliği Platformu

İş Arama Süresince Neden İstediğiniz Sonuçları Alamıyorsunuz?

267

Kontrolünüz dışında gelişen faktörler iş arayış sürecinde elde edeceğiniz sonuçları etkiler: iş piyasası, ekonomi, endüstrinin durumu gibi. Ama üzerinde tam kontrol sahibi olduğunuz faktörler de vardır. Bu faktörleri yönetme şekliniz uzun, yorucu bir iş arama süreciyle, çabuk sonuç elde etmek arasındaki farkı belirler. Değiştiremeyeceğimiz şeylere odaklanmak yerine değiştirebileceğimiz şeylere odaklanalım. İş arama sürecinizde istediğiniz sonuçları elde edememenize sebep olabilecek beş sebep:

1. Kendinizi şimdiden size uygun bir iş olmadığına inandırdınız.

Henry Ford bir keresinde demişti, “bir şeyi yapabileceğinizi veya o şeyi yapamayacağınızı düşünürseniz, haklısınızdır.” Tavır ve güven başarıda büyük rol oynar – atlet olun, iş kadını ya da iş arayan biri olun, fark etmez. Başarıya ulaşabilmek konusunda inancınız – ya da inançsızlığınız – iş arayışınızı yönetme şeklinizi ve diğerleri üzerinde bıraktığınız izlenimi büyük ölçüde etkileyecektir.

O zamana kadar dereceye girmemiş bir tenis oyuncusunun çok iyi bir oyuncuyla eşleştirilip maç yapmak zorunda olduğunu düşünün.  İçinde bulunmayı umduğu durum bu değildir. Fakat durum bu olduğuna göre, kendisine verilen bu fırsata yaklaşımı nasıl olacaktır? İki seçeneği vardır:

Tenis kortuna zaten yenilmiş gibi; başı önüne eğik ve omuzları düşük, çökmüş bir duruşla, yüzünde acı çeken bir ifadeyle çıkabilir. Aslında rakibine “sen zaten kazandın” demektedir. Doğal olarak haklı da olacaktır. Korkusu, kendini haklı çıkaran bir öngörü haline gelecektir.

Öbür yandan bunu şahane bir fırsat olarak görebilir. Rakibinin ne kadar iyi olduğunu bilir ve oyuna saygı duyar. Buna rağmen kendi vasıflarına ve becerilerine de güven duyar. Bu maçı kariyerindeki en büyük fırsat olarak görür ve bunu değerlendirmek konusunda kararlıdır. Kendine güven ve inanç içeren bu tavır, başarılı olması için, yeteneği ve becerileri kadar önemlidir.

Sizin iş arayışınızda başarılı olmanız için becerilerinize olan inancınız nedir? İnancınız, ya başarılı olmak için yapabileceklerinizi sınırlandırır, ya da sizi ileriye götürür. Her gün haberdar olmak istediğiniz negatif bilgi miktarını sınırlandırın. Bilgi sahibi olmakla iş piyasası ve ekonomi hakkındaki her negatif haberi düşünüp kafanızı boşuna meşgul etmek arasındaki dengeyi kurun. İş arama konusundaki vasıflarınızı ve tekniklerinizi geliştirin. Böylece kendinize güveniniz daha da artacaktır.

2.Aslında düşündüğünüz kadar üretken değilsiniz.

“Aylardır iş arıyorum ama hiçbir sonuç alamıyorum.” Bu ifade, koçluk yaptığım müşterilerimden duyduğum en yaygın şikayettir. Cevabım, “bu aylar içinde ne yaptınız?” oluyor. Müşterilerin ilk cevapları genelde gelecek vaat ediyor. Yirmi özgeçmiş göndermiş ya da her gün iki saati iş ilanı arayarak geçirmiş oluyorlar. Fakat yine de bu sayılara objektif bir biçimde bakarsak, genelde üzerinde çalışılıp ilerletilebilecek bir şeyler bulabiliyoruz. İki hafta içinde hedefe yönelik bir biçimde yirmi özgeçmiş göndermek etkileyicidir fakat iki buçuk aylık bir süre içinde yirmi özgeçmiş göndermek iş arama sürecinizi büyük ölçüde uzatacaktır.

İş ararken harcanan ortalama süre üç aydan bir yıla kadar değişiklik gösterebilir. İş arama sürecinizin uzunluğunu büyük ölçüde, bunun için harcadığınız zaman, enerji ve çaba belirler. Eğer tüm zamanınızı iş aramaya veriyorsanız, iş arama konseptine de tam zamanlı bir işe yaklaştığınız gibi yaklaşın. İş arama sürecinizi dikkatlice değerlendirin. İş aramak için ne kadar zaman ve nasıl bir çaba harcıyorsunuz? Bununla tam zamanlı mı yoksa yarı zamanlı mı ilgileniyorsunuz yoksa iş aramak sizin için daha çok bir hobi halini mi aldı? Durumunuzu dürüst bir biçimde değerlendirin ve gerektiği yerlerde düzenlemeler yapın.

3.Belli bir planınız yok.

Bir spor takımının maça bir oyun planı olmadan çıktıklarını düşünebilir misiniz? Küçük liglerden profesyonellere, her zaman mutlaka bir oyun planı vardır. Siz rekabet üzerine çalışıyorsunuz. Oyun alanını çalışın. Rakibinizin güçsüzlüklerinden faydalanırken, kendi güçlü özelliklerinizi ön plana çıkararak oynarsınız. İş arayan biri olarak, aynı yaklaşımı sergilemelisiniz.

Farklı iş arama stratejileri hakkında bilgi edinin. Alanınızda ve endüstrinizde dikkatli araştırmalar yapın. Amaçladığınız coğrafi alanlarda edinebileceğiniz kadar bilgi edinin. Endüstri sizin bulunduğunuz bölgede ölüyor olabilir ama başka bir bölgede canlanma aşamasında olabilir. Topladığınız bilgi üzerinden bir hareket planı yaratın ve bunu devamlı olarak uygulayın.

3.Yüksek riskli ve büyük ödüllü iş arama tekniklerinden kaçınıyorsunuz.

İş arama sürecinde bir türlü amacına ulaşamayan kişilerin her gün bunun için saatler harcadığını itiraf etmesi az görülen bir şey değildir. Bu zamanın büyük bir kısmı –çoğu olmasa da- internet üzerinde iş panolarına ve gazete ilanlarına bakmak gibi pasif iş arama aktiviteleriyle harcanır. Bu aktiviteler pratik ve güven vericidir. Fakat aradığınız işi bulmanız için en etkili stratejiler değildirler.

Birleşik Devletler İşçi İstatistikleri Bürosu’na göre işlerin yüzde yetmişi iletişim ağı sayesinde bulunuyor. Eğer iş arıyorsanız, bağlantılar kurmak stratejik planınızın bir parçası olmalıdır. Nasıl etkili bir şekilde bağlantılar kurulacağını öğrenin. Kararsız ya da utangaçsanız, yavaş başlayın. Güveninizi pekiştirmek için arkadaşlarınızla ya da ailenizle pratik yapın. Bundan sonra işe girişin. Anlayın ki bağlantı kurmak konusunda korkunuzu yenmenin en iyi yolu bir anda başlamaktır. Bağlantılar kurdukça, bu çok önemli vasıf konusunda gittikçe daha iyi olacaksınız.

Bağlantı kurmanın diğerleriyle karşılıklı çıkar sağlayan ilişkiler kurmak olduğunu hatırlayın. İletişim ağınızdakilerle haberleşmeyi sürdürün. Yalnızca bir şeye ihtiyacınız olduğunda aramayın. Onlara da destek olmak için fırsatlar arayın.

4.Kendi başınıza bir sonuca ulaşmaya çalışıyorsunuz

İş arayışı yalnız ve yıpratıcı bir süreç olabilir. Kendinizi soyutlamayın. Arkadaşlarınızla ve ailenizle iletişim kurun. Nasıl hissettiğinizi anlatın. Diğerlerinden destek alın. Eğer aradığınız desteği yakın çevrenizden bulamazsanız:

• Yerel olarak ya da internet üzerinden iş arayanlardan oluşan bir gruba katılın.

• İş arayan başka biriyle arkadaş olun ve haftada en azından bir kere konuşmak için anlaşın.

• Bir iş arama ya da kariyer koçuyla birlikte çalışın.

Diğerlerinin desteğini almak, devamlı bir destek ve cesaret sağlar ve aynı zamanda da ek bir sorumluluk duygusu getirir. İş arayan birçok kişi bunun elde ettikleri sonucu büyük ölçüde etkilediğini düşünüyor. Mevcut durumunuzu dürüstçe değerlendirin. Eğer iş arama süreciniz sizi hiçbir yere götürmezse çevrenizdekilerin desteğinin, sonuca ulaşmanızda size nasıl yardımcı olabileceğini düşünün.

Yüksek derecede rekabet dolu bir iş piyasasındayız. Yine de gerçekten açık pozisyonlar var. Eğer iş arayışınız bir sonuç vermiyorsa, mevcut stratejinizi gözden geçirin. Bakış açınızı geliştirin; üretiminizi arttırın; belli bir oyun planı kurun; yüksek risk, büyük ödül stratejileri deneyin; ve gerekli desteği alın.

 

Tracback açıktır.