Türkiye'nin Endüstri Mühendisliği Platformu

İş Aramada Başarılı Olmak İçin Gereken 3 Özellik

0 468

Günümüzdeki iş arama süreci herkes için zorlu bir süreçtir. İş arayan kişiler yılların deneyimine ve etkileyici derecelere sahip olmalarına rağmen, kendilerini uzun ve zorlu bir süreçte bulurlar. Ama bir sürü kişi de iş aramada başarıya ulaşmıştır. Daniel Johnson, ”nasıl iş bulurum?” başlığı altında iş arayan kişinin sahip olması gereken temel özellikleri belirtmiş olmasına rağmen, iş ararken izlenecek yolda başarılı olmak için sabit bir formül yoktur.

Daniel araştırması için iş aramada başarılı kırktan fazla kişiyle görüştü. Araştırma sonuçlarına göre de iş aramada başarılı olmak için gereken çarpıcı birkaç özelliği sizler için açıkladı.

1-ADAPTASYON
İş aramada başarılı kişiler işverenlerin isteklerine adapte olurlar. Bu yönleri onların göze çarpmasını sağlar. Bill Green kar amacı gütmeyen bir firma için gönüllülük yönü üzerinde odaklanarak yönetici asistanı olmayı başardı. Bill firmada yapılması gerekenleri belirledi ve onları yaptı. Gönüllük için anlaştıkları süre dolduğunda firma kendisine bir iş teklif etti. Bill işine ” zavallı sıvacı” ismini koymuş ve ”nerde ihtiyaç duyulursam oradaki çatlakları kapıyorum” diyor.

2-ATILGANLIK
İş aramada başarılı kişiler kararlı bir kişiliğe sahiptirler. Kendilerini istikrarlı bir konuma getirebilmek için azimle hareket ederler. Ann Ronan’ ın hayali sadece ve sadece sağlık eğitmeni olmaktı. Çalışmak isteyebileceği bir şirket buldu ve ofise girerek ” Gerçekten burada çalışmak istiyorum” diye bağırdı. Kendisine ilk olarak gönüllü pozisyonunda bir iş teklif ettiler ancak daha sonra maaşlı çalışan konumuna getirdiler.

3-KENDİNİ TANIMA
Kendini bilmek, kendi dayanıklılığının sınırlarını bilmek ve yeteneklerinin farkında olarak iş görüşmesi sırasında bunları etkili bir biçimde ifade edebilmekte size yardımcı olur. İş görüşmenize kendinizi bilerek, yapacağınız işi anlayarak ve bu işe nasıl uyum sağlayabileceğinizi görerek hazırlanın. Sosyal medya sizlere güvenilirliğinizi ve kendinizden emin oluşunuzu göstermek adına ek fırsatlar sunar. Andre Blackman  orijinal bir bakış açısıyla yazdığı blogu sayesinde dikkatleri üstüne çekti ve kendine iş buldu. Bu blog onu kendi alanında bir lider olarak gösterdi, güvenilirliğini arttırdı ve şu anki işine girmesini sağladı.

Bir Cevap Yazın