Türkiye'nin Endüstri Mühendisliği Platformu

İş Dünyasında Güne Başlarken

0 13

İstanbul’da sıcaklıkların gittikçe arttığı yaz günlerinde, yeni bir haftadan herkese Merhabalar,

yapacaklarListesiYeniden iş hayatımıza döndük ve yapılacak işlere hızlıca bakmaya başladık. İş dünyasının nasıl geçtiğini anlamadığınız zamansal döngüsü içerisinde, aynı zaman dilimi içerisinde kendimiz ve rakiplerimiz ile yüksek bir rekabetçilik içerisinde olduğumuz akıldan çıkarılmaması gereken temel ölçütlerdendir. Bu yönüyle, gerek iş dünyası rakipleriniz gerek aynı ofiste çalışmakta olduğunuz iş arkadaşlarınız ve gerekse de dünya seviyelerinde aynı iş sahasında yer aldığınız meslektaşlarınız ile birlikte aynı zaman diliminde aynı güne başladınız. 

Bu yönüyle iş dünyasına liderlik etmeyi arzulayanların, kariyerlerini dünya ölçütleri ile kıyaslayarak bugünden geleceği planlamak isteyenlerin bir takım davranış kalıplarını geliştirmesi gerekmektedir. Yazımızın çıkış noktası olan yüksek rekabetçilik ve başarıya ulaşmada izlenecek yol, yani bir aşama sonra Stratejinizi inşa edecek yöntemler temelde güçlü bir analize dayanmaktadır.

Bu çerçevede başta kişisel rekabetçilik seviyelerini arttırmak ve 21. Yüzyılda iş dünyasına liderlik etmek isteyenlerin günlük olarak yapması gereken ve/veya geliştirmesi gereken davranış kalıplarını şu şekilde sıralamak mümkündür;

1- Yapmış olduğunuz meslek dalına ait global piyasaların güncel durumuna her gün analitik olarak bakmanız gerekmektedir. Başta Avrupa Borsası, D&J, Nasdaq, Nikkei ve Shagai endeksleri olmak üzere piyasaların dünya üzerindeki durumuna göz atarak işinize başlamanız gerekmektedir. Bu size, akabinde göz atacağınız Borsa İstanbul verileriyle birlikte günün ve haftanın ne şekilde geçeceğine ilişkin bir veri sunacaktır.

2- Geçtiğimiz hafta gerçekleştirmeyi arzu ettiğiniz hedeflerinizi ajandanızda kontrol ederek bu haftayla bağlantılı olan, devam eden planlamalarınızı yeni haftanın iş planına dahil ediniz. Geçtiğimiz hafta yerine getirilemeyen hedeflerinizin sebeplerini hızlıca sıralayın ve yeni haftada bunların olmaması için neler gerektiğini yazarak çalışın.

3- Odak noktanız dünyayı takip etmek olsun. BBC, CNBC, Bloomberg gibi dünyayı analiz eden haber merkezlerinin bültenlerini saat başı aralıklarla takip edin. Güne başlarken aldığınız dünya finansal verileri ile gün içerisinde gelişen gündemin ne ölçüde korelasyon kurduğunu anlamaya çalışın. Güne ilişkin beklenti ve öngörüleriniz ile reel gerçekliklerin ne ölçüde örtüştüğünü analiz edin, kendinizi test edin.

4- Türkiye’nin ekonomi gündemini, hafta içerisinde gerçekleşecek ihale ve satın almaları, Merkez Bankası ve Borsa İstanbul tarafından gelecek yeni açıklamaları sıkı sıkıya takip edin. İşletmenize ait Stratejik Planın bir parçası olarak her hafta Türk ekonomisinin seyrini sıkı bir şekilde takip ederek, işletmenize faydası veya zararı olabilecek yanları ayrı bir veri havuzunda değerlendirin.

5- İşletmenize ait girdilerin birim fiyatlarını takip edin. Maliyetlerinizi 1sn/TL ekseninde dahi etkilemesi mümkün olan girdilerin birim fiyatlarındaki artış ve/veya azalışları takip edebilecek bir sistem geliştirin.Bu yönüyle, her yeni günün sizin için en önemli unsur olarak yer alan işletme/hizmet sektörü ve/veya hangi sektörde olursa olsun çalışma alanınız açısından ne kadar artı sağlayabileceğinin yönlerini ortaya koyun.

İyi haftalar dilerim…

http://uguryasinasal.com/is-dunyasinda-gune-baslarken/

Bir Cevap Yazın