Türkiye'nin Endüstri Mühendisliği Platformu

İş Hayatında Motive Olmanın 8 Yolu

0 212

Kişisel motivasyon günlük hayatımızın neredeyse her kısmı için önemli bir unsur. Eğer bizim motivasyonumuz düşük olursa, yapacağımız iş hangi iş olursa olsun, o işde az üretken olacağımız ve üzerimize düşen görevleri tam yapamayacağımızı kabullenmeliyiz.

Hayatımızda çoğumuzun zorluk çektiği problemlerden biri iş başındayken motive olmakta zorlanmamızdır. Meslek sahibi insanlar neredeyse zamanlarının yarıdan fazlasını iş başında geçiriyor ve bu yüzden onların ne kadar demotive olduklarını görmek hiç de zor değil. Tüm bunlara rağmen kendimiz için pozitiv bir ortam yaratıp iş başında motivasyonumuzu yüksek tutmak mümkün. Peki ama, nasıl?

 

1)Kurduğunuz ilişkilerde samimiyyeti ön plana çıkararak

Bir çok kariyer uzmanı meslektaşlarınızla arkadaş olmayı iş zamanı motivasyonunuzu yüksek tutan en önemli unsurlardan biri olarak görüyor, benim  de tecrübem bunun doğruluğunu ıspat ediyor. Son işime yeni başladığımda ordaki hiç kimseyi tanımıyordum. Ama buna rağmen onlarla yemek saatlerinde vakit geçirmeye çalışıyordum. Ve sonunda neredeyse hepsiyle de çok iyi arkadaş olmuştuk. Yaranan samimi ortamlar onların geçmişlerini  ve gelecek planlarının neler olduğunu öğrenmeme  vesile oldu ki, bu da benim onlardan ilham almama sebep oluyordu. Kısaca özetlersek etrafınızda sizinle hemfikir, ayni görüşte insanların sayısını artdırmanız motivasyonunuzu yüksek tutar.

 

2)İşe gitmeden önce spor yaparak

Eğer işe tam enerjik gidip ortalığı sözün gerçek anlamında kasıp kavurmak istiyorsanız, sabahları spor yapmaya özen gösterin. Koşu, ağırlık kaldırma ve ya yoga, hiç fark etmez, yeter ki bedeninizin sabah uyandığınız zaman sizi yeniden uyumaya ikna etmesine engel olun ve onu harakete geçirin. Mayo Clinic-in yaptığı açıklamaya göre sabah yaptığınız spor kalp-damar sisteminin daha verimli çalışmasına ve gün boyu sizin enerjinizi yüksek tutmanıza sebep olur. Ve işe gittiğinizde de yataktan 30 dakika önce kalkmış havası veren yarı-uyanık halinize karşı tam uyanık ve enerjik görünüme sahip olursunuz.

 

3)Her gün “Yapmam gerekenler” listesi yazarak

Ofise gitdiğim ilk gün yaptığım ilk iş neler yapmam gerektiği ile ilgili bir listeyi not defterime yazmak oldu. Gün içinde yapmam gerekenleri yapmağa çalışmak beni motive ediyordu, ama en önemlisi listedekilerin birer-birer yapılmasına derinden bir ah çekerek bakmak beni inanılmaz mutlu ediyordu. “Yapmam gerekenler” listesi sizin kendinizi daha da sorumlu hiss etmenize sepep olur ve bu liste bir nevi sizin kendinizle yapmış olduğunuz bir anlaşmadır. Anlaşmanın şartlarına uymak zorundasınız, başka seçeneğiniz yok. İşinizde üzerinize düşenleri yapmakta zorlanmaya başladığınız an kendinizle bu anlaşmayı yapmak zorunda olduğunuz andır. Yazacağınız liste yarım kalan bütün işlerinizi yapmanıza yardımcı olacaktır ki, bu da sizin motivasyonunuzu yükseltmeye yeter de artar bile.

 

4)Hedefler belirleyerek

Yukarıda belirtildiği gibi günlük hedefleriniz önemli, ama uzun dönem için belirleyeceğiniz hedefler çok daha önemli ve bu hedeflere ulaşdığınızda yaşadığınız sevinç sizi inanılmaz motive eder. Yapacağınız işi gerekli kılan şeyler o işin değerini artırır. O yüzden şimdiden hedefinizine giden yolu çizmeye başlayın. Hayalinizdeki işin ve hayalinizdeki çalışmak istediğiniz organizasyonun ne olduğuna karar verin ve her gün sizi hayallerinize yaklaştıran bir büyük adımı atın. Üstelik, bu yolda ne kadar ilerlediğinizi görmek için küçük hedefler kurmayı da ihmal etmeyin.

 

5)Yöneticinizle sık-sık görüşmeler yaparak

Kariyerinizde ilerlemeğe çalıştığınız zaman, sizi yöneten kişilerden yaptıklarınızla ilgili sık-sık yorumlar almaya çalışın, iyi ya da kötü, hiç fark etmez. Son çalıştığım organizasyonda yöneticimiz her hafta benimle özel olarak 30 dakikalık toplantı yapardı, yaptıklarımla ilgili yorum yapar, ve benim daha da iyi olmak için çalışacağıma emin olmak isterdi. Bu toplantıların sonrasında her zaman kendimi ilham almış ve motive hiss ederdim. Siz de kendi yöneticinize, müdürünüze ulaşmaya çalışın ve ondan sizinle ayda özel olarak en az iki kez toplantı yapmasını rica edin. Bunun ofisde olması da önemli değil. Yemek zamanı ve ya işten kenarda da buluşup sohbet ede bilirsiniz.

6)Bir danışman bularak

Hayallerinizin arkasından koşduğunuz zaman, danışacağınız birinin olması çok önemli. Kariyeri boyunca olumlu ve olumsuz şeyler yaşayan tecrübeli birinin olması sizin için değerini anlamakta zorluk çekeceğiniz bir hediye. Çünki bu kişi sizin de muhtemelen yaşayacığınız zorluklar hakkında bilgisi olan biri ola bilir, ve size de bunların üstesinden gelmektde yardımcı ola bilir. Hayalini kurduğunuz işte ve ya organizasyonda çalışan birini bulmaya çalışın. Kendinize seçeceğiniz danışmanın şu an çalıştığınız yerden olması önemli değil. Belki  de tanımadığınız biri size daha çok yardım ede bilir.

 

7) Hayatınızda dengeyi kurmaya çalışarak

Çalışmadığınız zamanlarda eğlene biliyorsaniz, çalıştığınız zamanlarda da eğlene bilirsiniz. Bu çok basit ama neredeyse hepimiz bunu unutuyoruz. Boş zamanlarınızı eğlenerek geçirmeye çalışın ve unutmayın ki, sabah 9-dan öğlen 5-e kadar zamanınız geleceğiniz için bir yatırımsa öğlen 5-ten ertesi gün sabah 9-a kadar olan vakit sizin hayatınız. Kendinizi belirlenen zamandan fazla çalışmaya mecbur etmeyin. İşinizle hayatınız arasında denge kurmaya çalışın. Kendinizi fazla çalışmaya mecbur etdiğiniz zaman, eğlenmeyi, vaktinizi kendinize, sevdiklerinize ayırmayı unutursunuz. Bu sizin  sağlığınız ve motivasyonunuz açısından olumsuz bir etken. Zira, sizin düşük motivasyonunuz performansınızı olumsuz yönde etkiler.

 

8)Elde etdiğiniz başarıları kutlayarak

“İnsanlar neden başarısız olur(Why people fail) kitabının yazarı Simon Reynoldsa göre insanlar tamamlayamadıkları ve ya iyi yapamadıkları görevlerini sözün gerçek anlamında yaşarlar ve onların hayatlarını olumsuz etkilemesine izin verirler. Tabi, onların bu görevlerin başarısız olmasında belli oranda payları var, ancak önemli olan bu başarısızlıklara bu şekilde odaklanmamızın bizim motivasyonumuzu öldürüyor olmasını anlayamamamız. Başarısız sonuçlara yalnız onlardan bir şey öğrene bilmek için odaklanmalıyız. Neyin yanlış gitdiğini öğrenmekle, bunun aksine sanki dünyanın sonuymuş gibi davranmanın arasındakı farkı anlatmaya gerek yok zaten. Ayrıca kazandığımız başarılara da zaman ayırmalıyız. Yoğun bir iş grafiği içerisinde, elde etdiğiniz bir başarının boyutu ne olursa olsun kutlama zamanı yaşadığınız sevinç zaten sizin sizin sonraki hedeflerinize doğru yürümeniz için yeterli motivasyonu size verir.

NOT:Bilgiler “Bencmark İntelligence” CEO-su Eric Santosun Linkedin paylaşımdan alınmıştır.

Kaynak: https://www.linkedin.com/pulse/8-ways-stay-motivated-work-real-eric-santos

 

 

 

Bir Cevap Yazın